ДА Ъ В О А Р И З А С И
Мен вояга етмаганнинг ишончли вакили даъвогар Даъвогарнинг Ф.И.О.си Даъвогар туғилган сана санасида туғилганман. Отам Даъвогарнинг отасининг Ф.И.О.си Даъвогарнинг отасининг туғилган санаси санасида туғилиб, Даъвогарнинг отасининг вафот этган санаси санасида вафот этган, онам Даъвогарнинг онасининг Ф.И.О.си Даъвогарнинг онаси туғилган сана санасида туғилиб, Даъвогарнинг онаси вафот этган сана санасида вафот этганлар. Ота-онам Даъвогарнинг ота-онаси никоҳдан ўтган сана санасида қонуний никоҳдан ўтишиб, улар биргаликдаги турмушларидан Даъвогарнинг ота-онасининг фарзандлари сони нафар яъни Даъвогарнинг ота-онасининг барча фарзандларининг Ф.И.Шлари фарзандли бўлишган.
Ота-онамиздан Даъвогарнинг ота-онасидан мерос сифатида қолган уй-жой жойлашган манзил манзилда жойлашган уй-жой биз фарзандларга мерос бўлиб қолган.
Ота-онамнинг вафотидан сўнг Даъвогар мерос улушини белгилаш тўғрисида нотариал идорага мурожаат қилган сана санасида Даъвогар мерос улушини белгилаш тўғрисида мурожаат қилган нотариал идора (хусусий нотариус)нинг номи нотариал идорасига мерос бўйича улушларимизни белгилаб беришни сўраб мурожаат қилганман. Бироқ, нотариал идора меросхўрларни чақириб уларнинг фикрини сўраганида, меросхўрлардан бири яъни жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си норозилик билдирганлиги сабабли нотариус мерос бўйича улушларни белгилаб бера олмаслигини, меросхўрлар ўртасидан низо борлигини айтиб нотариал ҳаракатни амалга оширишни рад қилиш тўғрисида қарор чиқариб берди.
Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сидан бошқа барча меросхўрлар мерос мулки бўйича ўз улушларига рози.
Ўзбекистон Республикаси ФКнинг 1134-моддасига кўра, қонун бўйича меросхўрлар ворисликка ушбу Кодекснинг 1135 ––1141-моддаларида назарда тутилган навбат тартибида чақириладилар.
Шу Кодекснинг 1135-моддасига кўра, мерос қолдирувчининг болалари (шу жумладан фарзандликка олинган болалари), эри (хотини) ва ота-онаси (фарзандликка олувчилар) тенг улушларда қонун бўйича биринчи навбатдаги ворислик ҳуқуқига эга бўладилар. Мерос қолдирувчининг вафотидан кейин туғилган болалари ҳам биринчи навбатдаги ворислар жумласига кирадилар.
Шунингдек, ушбу кодекснинг 1145-моддасига кўра, меросхўр ўзига тегиши лозим бўлган меросни ёки унинг бир қисмини (улушини) олиш ҳуқуқига, агар у кейинчалик меросдан воз кечмаса, ворислик ҳуқуқидан маҳрум этилмаса ва уни меросхўр этиб тайинлаш тўғрисидаги васият фармойиши ҳақиқий эмас деб топилиши натижасида мерос олиш ҳуқуқини йўқотмаса, мерос очилган вақтдан эътиборан эга бўлади.
Бундан ташқари, мазкур кодекснинг 1150-моддасида меросни қабул қилиб олган қонун бўйича меросхўрлардан исталган бири мероснинг тақсимланишини талаб қилишга ҳақли. Меросни тақсимлаш меросхўрларнинг келишувига кўра ўзларига тегишли улушларга мувофиқ, келишувга эришилмаган тақдирда эса, суд тартибида амалга оширилади.
Юқоридагиларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188-191-моддаларига, Фуқаролик кодексининг 1135-1141, 1145 ҳамда 1150-моддаларига асосан,
Марҳум ота-онамнинг Даъвогарнинг ота-онасидан мерос сифатида қолган уй-жой жойлашган манзил манзилида жойлашган уй-жойига нисбатан Даъвогарнинг ота-онасининг барча фарзандларининг Ф.И.Шлариларни тенг улушларда меросхўр деб топиб, мерос бўйича улушларимизни белгилаб беришингизни;

Всуд по гражданским делам Истец: Наименование гражданского суда, в который подан иск проживающий Адрес проживания истца Телефон: Телефоны истца Адрес электронной почты: Почтовый (электронный) адрес истца Ответчик: Ф.И.О. ответчика проживающий Адрес проживания ответчика Телефон: Номер телефона ответчика Адрес электронной почты: Адрес электронной почты ответчика |
(Об определении доли несовершеннолетнего наследника по наследству)
Я, истец Ф.И.О. истца,Дата рождения истца года рождения. Мой отец Ф.И.О. отца истца родился Дата рождения отца истца и умер Дата смерти отца истца.,моя мать родилась Дата рождения матери истца и умерла Дата смерти матери истца..Мои родители вступили в законный брак Дата заключения брака родителей истца,и у них было Количество детей родителей истца,т.е.Ф.И.О. всех детей родителей истца детей от совместного брака.
Нам, детям, дом по адресу Адрес дома, унаследованного от родителей истца достался в наследство от родителей. После смерти моих родителей, Дата обращения истца в нотариальную контору для определения доли наследства,я обратилась в нотариальную контору Наименование нотариальной конторы (частного нотариуса), в которую обратился истец для определения доли наследства с заявлением об определении наших долей наследства. Однако, когда нотариальная контора вызвала наследников и спросила их мнение, один из наследников, а именно Ф.И.О. ответчика, заявил протест, и нотариус вынес постановление об отказе в совершении нотариального действия, указав, что нотариус не может определить доли наследства и что между наследниками возник спор.
Все наследники, кроме Ф.И.О. Ответчика, соглашаются на свои доли в наследственном имуществе.
Согласно статье 1134 ГК Республики Узбекистан наследники по закону призываются к наследованию в порядке правопреемства, предусмотренном статьями 1135-1141 настоящего Кодекса.
Согласно статье 1135 того же Кодекса дети (в том числе усыновленные), муж (жена) и родители (усыновленные) наследодателя имеют право на первое наследство по закону в равных долях. Дети, рожденные после смерти наследодателя, также входят в число первых наследников.
Также согласно статье 1145 настоящего Кодекса наследник приобретает право на причитающееся ему наследство или его часть (долю) с момента открытия наследства, если он впоследствии не откажется от наследства, не лишен права наследования и не утратит права наследовать в результате признания недействительным завещательного постановления о назначении его наследником.
Кроме того, согласно статье 1150 настоящего Кодекса любой из законных наследников, получивших наследство, вправе требовать раздела наследства. Раздел наследства осуществляется по соглашению наследников в соответствии с их долями.
Согласно изложенному, на основании статей 188-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статей 1135-1141, 1145 и 1150 Гражданского кодекса,
Вотношении оставшегося в наследство от моих умерших родителей дома, который находится по адресу Адрес дома, унаследованного от родителей истца,признать всех детей Ф.И.О. отца истца Ф.И.О. мать истца наследниками в равных долях и определить наши доли в наследстве.