• Изоҳ: Учрашув тугалланиши сўралаётган соат ёзилади. Масалан: 10-00 ёки 11-00 ёки бошқа соат
Мен ва жавобгар ўртамиздаги никоҳ Даъвогар ва жавобгар ўртасида никоҳни қайд этган ФХДЁ бўлими номи ФХДЁ бўлими номи томонидан Даъвогар ва жавобгар ўртасида никоҳ қайд этилган сана куни Қайд этилган никоҳнинг рақами-сон билан қайд этилган.
Биргаликдаги турмушимиздан Даъвогар ва жавобгарнинг фарзандининг Ф.И.О.си да туғилган Даъвогар ва жавобгарнинг фарзандининг Ф.И.О.си исмли (туғилганлик ҳақида гувоҳнома серия рақами (Даъвогар ва жавобгарларнинг фарзандига берилган туғилганлик ҳақидаги гувоҳноманинг серияси, рақами ) фарзандимиз бор.
Мен ва жавобгар Эр-хотиннинг биргаликда яшаган даври га қадар биргаликда яшаб, кейинчалик ўзаро келишмовчиликлари туфайли фуқаролик ишлари бўйича Даъвогар ва жавобгарнинг никоҳини бекор қилган суд номи туманлараро судининг Даъвогар ва жавобгарнинг никоҳини бекор қилиш ҳақидаги суд қарори қабул қилинган сана кунидаги ҳал қилув қарори билан қонуний никоҳимиз бекор қилинган. Айни пайтда вояга етмаган фарзандим Даъвогар ва жавобгарнинг фарзандининг Ф.И.О.си жавобгарнинг тарбиясида ва у билан бирга яшаб келмоқда.
Мен вояга етмаган фарзандим Даъвогар ва жавобгарнинг фарзандининг Ф.И.О.си ни соғиниб, у билан кўришиш истагида бўлсамда, бироқ жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си бола билан кўришиб, уни ўз уйимга олиб келган ҳолда тарбиясида иштирок этишимизга ихтиёрий равишда имконият яратиб бермаяпти.
Оила кодекснинг 71-моддасига кўра, ота-она ўз болаларига нисбатан тенг ҳуқуқ ва мажбуриятларга эгадирлар.
Аслида, юқоридаги қонун талабига кўра, болани тарбиялашда тенг ҳуқуққа эга бўлсамда, айни пайтда боланинг бевосита жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си тарбиясида бўлиши ва болани муайян вақтдагина ўз уйимга олиб келган тақдирда ҳам ушбу тенгликдан чекинилган бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 76-моддасига кўра, боладан алоҳида яшаётган ота (она) бола билан кўришиш, унинг тарбиясида иштирок этиш ва таълим олиши масаласини ҳал этишда қатнашиш ҳуқуқига эга.
Бола билан бирга яшаётган ота (она) боланинг она (ота)си билан кўришишига, агар бундай кўришиш боланинг жисмоний ва руҳий соғлиғига, аҳлоқий камолотига зарар келтирмаса, қаршилик қилмаслиги керак.
Ота-она (улардан бири) яқин қариндошларнинг бола билан кўришишига имконият бермасалар, васийлик ва ҳомийлик органи ота-онани (улардан бирини) бундай имконият беришга мажбур қилиши мумкин.
Агар ота-она (улардан бири) васийлик ва ҳомийлик органининг қарорини бажармаса, боланинг яқин қариндошлари ёки васийлик ва ҳомийлик органи бола билан кўришиб туришга тўсқинлик қилувчи ҳолларни бартараф қилиш ҳақида даъво билан судга мурожаат қилишга ҳақлидир. Суд боланинг манфаатларини ва боланинг фикрини ҳисобга олган ҳолда низони ҳал қилади.
Бинобарин, юқоридаги қонун талабига кўра мен ҳам жавобгар билан бир қаторда болага нисбатан тенг ҳуқуққа эга бўлиб ҳисобланаман. Жавобгарнинг тўсқинлиги туфайли ўз ҳуқуқларимдан суд орқали фойдаланишга қарор қилиб, ушбу мазмундаги даъво аризаси билан судга мурожаат қилишга мажбур бўлмоқдаман.
Қайд қилинган ҳолатлар ва қонун талабидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 66, 71, 76-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 1998 йилдаги “Болалар тарбияси билан боғлиқ бўлган низоларни ҳал қилишда судлар томонидан қонунларни қўллаш амалиёти тўғрисида”ги 23-сонли қарорига асосланиб,
СЎ Р А Й М И З :
Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сининг тарбиясида бўлган вояга етмаган фарзандим Даъвогар ва жавобгарнинг фарзандининг Ф.И.О.си билан кўришиб, унинг тарбиясида иштирок этиш тартиби (вақти)ни ҳар ҳафтанинг Даъвогарнинг фарзанди билан кўришадиган вақти бошланадиган ҳафта куни Даъвогарнинг фарзанди билан кўришиши бошланадиган соатдан Даъвогарнинг фарзанди билан кўришадиган вақти тугайдиган ҳафта куни куни соат Даъвогарнинг фарзанди билан кўришиши тугайдиган соатга қадар ўзимнинг яшаш уйим яъни Даъвогарнинг яшаш манзилига олиб кетиш шарти билан белгилаб беришингизни.

Всуд по гражданским делам Истец:Ф.И.О. Истца Проживающий Адрес проживания истца Телефон: Номер телефона истца Адрес электронной почты: Электронный адрес истца Ответчик: Ф.И.О. ответчика проживающий Адрес проживания ответчика Телефон: Номер телефона ответчика Адрес электронной почты:Электронный адрес ответчика Содержание претензии: мой ребенок
(об установлении порядка присмотра за ребенком)
Брак между мной и ответчиком заключен Дата регистрации брака между истцом и ответчиком Название органа ЗАГС, в котором зарегистрирован брак между истцом и ответчиком по номеру Регистрационный номер свидетельства о браке.
От нашего совместного брака Дата рождения ребенка истца родился Ф.И.О. ребенка (серийный номер свидетельства о рождении (Серия, номер свидетельства о рождении, выданного ребенку истца и ответчика ) - наш совместный ребенок.
Яи Ответчик Срок совместного проживания истца и ответчика жили в качестве супружеской пары жили вместе до тех пор, пока из-за их разногласий в гражданских делах решением Название суда, который аннулировал брак истца и ответчика от Дата принятия судебного решения о расторжении брака истца и ответчика наш законный брак был аннулирован. На данный момент мой несовершеннолетний ребенок Ф.И.О. ребенка находится на воспитании ответчика и проживает с ним.
Яотец (мать) несовершеннолетнего ребенка Ф.И.О. ребенка , если я скучаю и хочу увидеться с ним, ответчик препятствует этому, не позволяет нам участвовать в воспитании ребенка, приведя его в мой дом.
Согласно статье 71 Семейного кодекса, родители имеют равные права и обязанности по отношению к своим детям.
Фактически, по требованию вышеупомянутого Кодекса, я имею равные права в воспитании ребенка, в то же время ответчик несет прямую ответственность за ребенка, имея преимущества и нарушая принцип равенства родителей, если будет приводить ребенка ко мне домой только в определенное время.
Согласно статье 76 Семейного кодекса Республики Узбекистан, отец (мать), проживающий отдельно от ребенка, имеет право видеться с ребенком, участвовать в его воспитании и принимать участие в решении вопроса об образовании.
Отец (мать), живущий с ребенком, не должен сопротивляться тому, что ребенок видится вместе с матерью (отцом), если такое видение не наносит вреда физическому и психическому здоровью ребенка, нравственному созреванию.
Если родитель (один из них) не дает возможности близким родственникам видеться с ребенком, орган опеки и попечительства может заставить родителя (одного из них) предоставить такую возможность.
Если родитель (один из них) не выполняет решение органа опеки и попечительства, близкие родственники ребенка или орган опеки и попечительства имеют право обратиться в суд с иском об устранении обстоятельств, препятствующих присмотру за ребенком. Суд разрешает спор с учетом интересов ребенка и мнения самого ребенка.
Следовательно, в соответствии с вышеуказанным требованием закона, я также считаюсь имеющим равные права по отношению к ребенку, также как и ответственное лицо. В связи с препятствованием ответчика, решившего воспользоваться своими правами через суд, я вынужден обратиться в суд с исковым заявлением такого содержания.
Исходя из отмеченных обстоятельств и требования закона, статей 66, 71, 76 Семейного кодекса Республики Узбекистан, постановления пленума Верховного Суда Республики Узбекистан от 1998 года № 23 "О практике применения судами законов при разрешении споров, связанных с воспитанием детей",
Прошу
рассмотреть порядок моего участия в воспитании моего несовершеннолетнего ребенка Ф.И.О. ребенка каждую неделю по Дни недели, отведенные истцу для свидания с ребенком с Время, в которое начинается присмотр истца за ребенком по Время, в которое заканчивается присмотр истца за ребенком часов в день.