Телефон: Жавобгарнинг телефон рақамлари
Жавобгарлар Жавобгарнинг Ф.И.О.си.ва Жавобгарнинг Ф.И.О.силар Жавогарларни қайд этган туман (шаҳар) ФҲДЁ бўлими ФҲДЁ бўлимида ФҲДЁ бўлимида никоҳ қайд этилган рақам-сон билан қайд этилган қонуний никоҳдан ўтиб турмуш қуришган.
Аниқланишича, тарафларнинг оила қуришдан асосий мақсади Никоҳ тузишнинг асл сабаблари.
Ҳозирда Жавобгарнинг Ф.И.О.си ва Жавобгарнинг Ф.И.О.силар оила қурмаган ҳолда Сохта никоҳ орқали ноқонуний амалга оширган ишлар каби ишларни амалга ошириб келган.
Конституциямизнинг 76-моддаси иккинчи қисмида никоҳ Ўзбекистон халқининг анъанавий оилавий қадриятларига, никоҳланувчиларнинг ихтиёрий розилигига ва тенг ҳуқуқлилигига асосланиши белгиланган.
Оила кодексининг 54-моддасига кўра, эр-хотин сохта никоҳ қайд қилдирган ва оила қурмаган бўлсалар никоҳ ҳақиқий эмас деб топилиши мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Оила Кодекснинг 49-моддасига асосан, никоҳ қуйидаги ҳолларда ҳақиқий эмас деб топилади, яни никоҳ тузиш ихтиёрий бўлмаса ва никоҳ ёши тўғри келмаса, сохта никоҳ тузилганда, яъни эр-хотин ёки улардан бири оила қуриш мақсадини кўзламай никоҳ қайд қилдирганда, никоҳланувчи шахслардан бири таносил касаллиги ёки одамнинг иммунитет танқислиги вируси (ОИВ касаллиги) борлигини иккинчисидан яширганда, агар иккинчиси судга шундай талаб билан мурожаат этса.
Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2011 йил 20 июлдаги 6-сонли “Судлар томонидан никоҳдан ажратишга оид ишлар бўйича қонунчиликни қўллаш амалиёти тўғрисида”ги қарорининг 34-банди учинчи хатбошисига биноан, сохта никоҳ тузилиши, яъни эр-хотин ёки улардан бири оила қуриш мақсадини кўзламай никоҳ қайд қилдирса никоҳни ҳақиқий эмас деб топиш асослари қатъий бўлиб, уларни кенгайтириб талқин этишга йўл қўйилмайди.
Шу сабабли никоҳ тузилганлиги қилинганлигини ҳақиқий эмас деб топиш лозим бўлади.
Юқоридагиларга асосан ҳамда Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг, 54-моддаларига, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддаларига асосан, суддан
Жавобгарлар Жавобгарнинг Ф.И.О.си ва Жавобгарнинг Ф.И.О.силар билан тузилган никоҳни ҳақиқий эмас деб топишни

Первый ответчик (муж): Ф.И.О. Ответчика
Ответчики Ф.И.О. Ответчика и Ф.И.О. Ответчика заключили законный брак в Районный (городской) отдел ЗАГС, зарегистрировавший брак между Первым и Вторым ответчиками,номер регистрационного свидетельства Номер регистрационного Свидетельства о браке между Первым и Вторым ответчиками.
Как выяснилось, истинные причины заключения брака состоят в Истинные причины заключения брака .
Внастоящее время Ф.И.О. Ответчика и Ф.И.О. Ответчика не создав семью занимаются Противозаконные действия, осуществленные благодаря фиктивному браку.
Во второй части статьи 76 Конституции Республики Узбекистан определено, что «брак основывается на традиционных семейных ценностях народа Узбекистана, свободном согласии и равноправии вступающих в брак.»
Кроме того, согласно статье 54 Семейного кодекса Республики Узбекистан «в тех случаях, когда супруги зарегистрировали фиктивный брак и не создали семью, брак может быть признан недействительным.»
На основании статьи 49 Семейного кодекса Республики Узбекистан брак признается недействительным в случаях заключения фиктивного брака, то есть, если супруги или один из них зарегистрировали брак без намерения создать семью, а также сокрытия одним из лиц, вступающих в брак от другого лица наличия венерической болезни или вируса иммунодефицита человека (ВИЧ-инфекции), если последний обратился в суд с таким требованием.
Всоответствии с Постановлением Пленума Верховного суда Республики Узбекистан от 20 июля 2011 года №6 «О практике применения судами законодательства по делам о расторжении брака» заключение фиктивного брака, то есть, если супруги или один из них зарегистрировали брак без намерения создать семью является основанием для признания брака недействительным и его расширенная трактовка не допускается.
По этой причине необходимо признать данный брак недействительным.
На основании вышеизложенного, а также статьи 54 Семейного кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан