• Йўл транспорт ҳодисаси содир бўлган манзил
Даъво мазмуни: Йўл транспорт ҳодисаси натижасида Даъвогарнинг автомашинасига етказилган зарар миқдори (сўмда) cўм етказилган зарарни ундириш тўғрисида
(Йўл транспорт ҳодисаси натижасида мол-мулкка етказилган зарарни ундириш тўғрисида)
Йўл транспорт ҳодисаси содир бўлган сана куни жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си ўз бошқарувида бўлган Жавобгарнинг автомашинаси русуми русумли давлат рақам белгиси эса Жавобгар автомашинасининг давлат рақам белгиси бўлган автомашинаси билан Йўл транспорт ҳодисаси содир бўлган манзил кўчалари кесишмасига бошқариб келиб, амалдаги йўл ҳаракати қоидалари талабларини бузиб, Йўл транспорт ҳодисаси келиб чиқиш сабаби натижасида менинг бошқарувимда бўлган Даъвогарнинг автомашинаси русуми русумли Даъвогар автомашинасининг давлат рақам белгиси давлат белгили автомашинага урилиб, йўл транспорт ходисаси содир қилди. Натижада менинг автомашинамга Даъвогарнинг автомашинасига етказилган зарар миқдори (сўмда) сўм зарар етказилди. Шундан сўнг, менинг автомашинам Даъвогарнинг автомашинаси жарима майдончасида турган муддат (кун) кун мобайнида жарима майдончасида турди. Мен автомашинамни жарима майдонидан чиқариш учун Даъвогарнинг автомашинасини жарима майдончасидан чиқариш учун сарфланган маблағ миқдори сўм харажат қилдим. Бундан ташқари менинг асосий даромад манбаим автомашинам билан боғлиқлиги ва жавобгарнинг ноқонуний ҳаракатлари оқибатида автомашинам жарима майдончасига қўйилганлиги сабабли Даъвогарнинг автомашинаси жарима майдончасида сақланганлиги сабабли ишсиз (даромадсиз) қолган кунлари сони кун ишсиз қолиб Даъвогарнинг кўрган моддий зарар миқдори сўм миқдорида моддий зарар кўрдим. Шунингдек, мен Даъвогар кўрган маънавий зарар миқдори сўм миқдорида маънавий зарар кўрдим.
Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодексининг 1021-моддасига кўра Маънавий зарар уни етказувчининг айби бўлган тақдирда, зарар етказувчи томонидан қопланиши кўрсатилган.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик Кодексининг 985-моддаси талабларига кўра, ғайриқонуний ҳаракат туфайли фуқаронинг шахсига ёки мол-мулкига етказилган зарар зарарни етказган шахс томонидан тўлиқ ҳажмда қопланиши назарда тутилган.
Қайд қилинган ҳолатлар ва қонун талабидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 1021 ва 985-моддаларига, Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2000 йил 28 апрелдаги 7-сонли «Маънавий зарарни қоплаш ҳақидаги қонунларни қўллашнинг айрим масалалари тўғрисида»ги қарорига асосан,
Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сидан Даъвогарнинг кўрган моддий зарар миқдори сўм моддий зарар, Даъвогар кўрган маънавий зарар миқдори сўм маънавий зарар ва мен томонимдан олдиндан тўланган Суд ишлари учун тўланган давлат божи миқдори сўм миқдоридаги давлат божини ундириб беришларингизни сўрайман.

Иск о возмещении ущерба нанесенного в результате ДТП
Дата произошедшего дорожно-транспортного происшествия Ответчик Ф.И.О. Ответчика,управляя собственным автомобилем Модель автомобиля Ответчика,госномер Государственный номер автомобиля Ответчика,на пересечении улиц Место произошедшего дорожно-транспортного происшествия,нарушив действующие правила дорожного движения, в результате Причины произошедшего дорожно-транспортного происшествия,ударившись об управляемый мною автомобиль Модель автомобиля Истца,госномер Государственный номер автомобиля Истца,устроил дорожно-транспортное происшествие. Вследствие этого моему автомобилю нанесен ущерб в Размер ущерба, нанесенного автомобилю Истца (в сумах) сумов. Затем моя машина в течение Срок нахождения автомобиля Истца на штрафной стоянке (количество дней) находилась на штрафной стоянке. На то, чтобы вывезти ее оттуда я затратил Сумма, затраченная на вывоз автомобиля Истца со штрафной стоянки.Кроме того, источник моего основного дохода связан с автомобилем, а из-за незаконных действий Ответчика и нахождения моей машины на штрафстоянке я в течение Количество дней, во время которых Истец вынужден был оставаться без работы (заработка) по причине нахождения его автомобиля на штрафной стоянке дней вынужденно оставался без работы и понес материальный ущерб в размере Размер понесенного Истцом материального ущерба.Также мне нанесен моральный ущерб на сумму Размер понесенного Истцом морального ущерба.
Согласно статье 1021 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «моральный вред компенсируется причинителем при наличии вины причинителя».
Как известно, в соответствии со статьей 985 этого кодекса, вред, причиненный неправомерными действиями личности или имуществу гражданина, подлежит возмещению лицом, причинившим вред, в полном объеме.
Исходя из изложенного, на основании статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статей 1021 и 985 Гражданского кодекса Республики Узбекистан и Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан от 28 апреля 2000 года №7 «О некоторых вопросах применения законодательства о компенсации морального вреда»
Взыскать с Ответчика 8888 в качестве возмещения за материальный ущерб Размер понесенного Истцом материального ущерба,а также сумму морального ущерба Размер понесенного Истцом морального ущерба и государственной пошлины Размер государственной пошлины за рассмотрение дела в суде.