Учинчи шахс (буйруқни имзолаган мансабдор шахс)
• Изоҳ: Даъво аризага иш ҳолатига оид, даъво аризани асословчи барча ҳужжатлар, даъво ариза нусхаси тарафларга юборилганлигини, давлат божи тўланганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар ва бошқа ҳужжатлар илова қилиниши лозим
Фуқаролик ишлари бўйича Даъво ариза берилган фуқаролик суди номи судига
Даъвогарнинг Ф.И.О.сидан
E-mail: Даъвогарнинг E-mail манзили
Жавобгар: Жавобгар ташкилотнинг номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли
E-mail: Жавобгарнинг E-mail манзили
Учинчи шахс: Учинчи шахснинг Ф.И.О.си
Манзил: Учинчи шахснинг яшаш манзили
Телефон: Учинчи шахснинг телефон рақами
E-mail: Учинчи шахснинг E-mail манзили
Даъво мазмуни: Ишга тиклаш ва ноқонуний равишда ишдан бўшатиш натижасида етказилган маънавий зарарни ундириш тўғрисида
Даъво аризаси
(Ишга тиклаш ва маънавий зарарни ундириш тўғрисида)
Мен Даъвогар ишлаб келаётган ташкилот номи раҳбари Даъвогарни ишга қабул қилиш тўғрисидаги буйруқни қабул қилган мансабдор шахснинг исм шарифи нинг Даъвогарни ишга қабул қилиш тўғрисидаги буйруқ қабул қилинган кун кунги Даъвогарни ишга қабул қилиш тўғрисидаги буйруқ рақами-сонли буйруғи асосида Даъвогар ишга қабул қилинган вазифа (лавозим) вазифасига ишга кабул килинганман.
Шу кунга кадар ўзимга бириктирилган хизмат вазифаларимни белгиланган муддатларда, лозим даражада бажариб келганман. Бироқ Даъвогар ишлаб келаётган ташкилот номи раҳбари, мазкур иш бўйича учинчи шахс Учинчи шахснинг Ф.И.О.сининг Даъвогарни ишдан бўшатиш тўғрисидаги буйруқ қабул қилинган сана кунги Даъвогарни ишдан бўшатиш тўғрисидаги буйруқ рақами-сонли буйруғи билан мен билан тузилган меҳнат шартномаси Ўзбекистон Республикаси МКнинг Меҳнат кодексининг даъвогарни ишдан бўшатиш тўғрисидаги буйруққа асос қилиб олинган моддаси -моддаси Меҳнат кодексининг даъвогарни ишдан бўшатиш тўғрисидаги буйруққа асос қилиб олинган қисми га асосан бекор килиниб, мен Даъвогар ишдан бўшатилган пайтда эгаллаб турган вазифаси (лавозими) вазифасидан озод қилинганман.
Иш берувчи буйруқ қабул қилинишига Иш берувчи меҳнат шартномасини бекор қилишга асос қилиб кўрсатган ҳолат ҳолатини асос сифатида келтирган.
Бироқ мен меҳнат вазифаларимни шу кунга қадар ҳалол, виждонан бажариб келганман. Иш берувчининг буйруғига асос сифатида келтирилган ҳолатлар исботланмаган бўлиб, буйруқ ҳуқуқий жиҳатдан асосланмаган.
Жавобгар ташкилотнинг номи ва ташкилий-ҳуқуқий шаклининг жамоа шартномасига кўра, иш берувчининг ташаббуси билан меҳнат шартномасини бекор қилишда албатта касаба уюшмасининг розилиги олиниши лозим.
Бироқ мен билан тузилган меҳнат шартномасини бекор қилишда юқоридаги қоидага зид равишда касаба уюшмасининг ёзма розилиги олинмаган.
Шунингдек, иш берувчи буйруқда асос сифатида кўрсатган Иш берувчи меҳнат шартномасини бекор қилишга асос қилиб кўрсатган ҳолат ҳолатини исботлаб бера олмади.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат Кодексининг 6-моддасининг бешинчи қисмига кўра, меҳнат ва (ёки) машғулотлар соҳасида ўзини камситилган деб ҳисоблаган шахс камситилиш факти устидан белгиланган тартибда шикоят қилиши, шу жумладан камситишни бартараф этиш ҳамда ўзига етказилган моддий зарарнинг ўрнини қоплаш ва маънавий зиённинг компенсация қилиниши тўғрисидаги ариза билан судга мурожаат қилиши мумкин.
Шунингдек, мазкур кодекснинг 561-моддасининг биринчи ва тўртинчи қисмларига кўра, меҳнат шартномаси қонуний асоссиз бекор қилинган, ғайриқонуний равишда бошқа ишга ўтказилган, меҳнат шартлари ўзгартирилган ёхуд ишдан четлаштирилган ҳолларда якка тартибдаги меҳнат низосини кўриб чиқувчи орган ходимни аввалги ишига тиклайди, шунингдек аввалги меҳнат шартларини тиклайди.
Ғайриқонуний равишда ҳукм қилинганлиги муносабати билан меҳнат шартномаси бекор қилинган ёхуд ғайриқонуний равишда жиноий жавобгарликка тортилганлиги муносабати билан ишдан (лавозимидан) четлаштирилган ходимга аввалги иши (лавозими) берилиши керак, агар бунинг имкони бўлмаса (ташкилотнинг (унинг алоҳида бўлинмасининг) тугатилиши, қисқартиришга олиб келган штатлар ўзгариши ёки ишига (лавозимига) тикланишига тўсқинлик қилувчи қонунда назарда тутилган бошқа асослар мавжуд бўлган тақдирда), аввалгисига тенг бошқа иш (лавозим) берилиши керак.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик Кодексининг 1021-моддасига кўра, маънавий зарар уни етказувчининг айби бўлган тақдирда, зарар етказувчи томонидан қопланади. Мазкур кодекснинг 1022-моддасига кўра, маънавий зарар пул билан қопланади. Маънавий зарарни қоплаш миқдори жабрланувчига етказилган жисмоний ва маънавий азобларнинг хусусиятига, шунингдек айб товон тўлашга асос бўлган ҳолларда зарар етказувчининг айби даражасига қараб суд томонидан аниқланади.
Мен ноқонуний равишда ишдан бўшатилганлигим сабабли рухий жиҳатдан тушкунликка тушдим. Жамоадаги ўрнимга, ишчанлик обрў-эътиборимга зарар йетиб, маънавий зарар кўрдим.
Шунга кўра, менга етказилган маънавий зарарни Меҳнат шартномаси ноқонуний равишда бекор қилинганлиги сабабли даъвогар ўзига етказилган маънавий зарар учун ундириб беришни сўраган сумма сўм деб баҳолайман.
Юқоридагиларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Меҳнат Кодексининг 6, 111-моддалари, Фуқаролик Кодексининг 1021, 1022-моддалари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189 ва 191-моддаларига асосан
Жавобгар ташкилотнинг номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли нинг Даъвогарни ишдан бўшатиш тўғрисидаги буйруқ қабул қилинган сана кундаги Даъвогарни ишдан бўшатиш тўғрисидаги буйруқ рақами-сонли буйругини бекор қилишингизни;
2. Мени Жавобгар ташкилотнинг номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли да муқаддам ўзим ишлаб келган Даъвогар ишдан бўшатилган пайтда эгаллаб турган вазифаси (лавозими) вазифага ишга тикланишингизни.
3. Жавобгардан менинг фойдамга мажбурий прогул кунлари учун иш ҳақи ва Меҳнат шартномаси ноқонуний равишда бекор қилинганлиги сабабли даъвогар ўзига етказилган маънавий зарар учун ундириб беришни сўраган сумма сўм маънавий зарарни ундириб беришингизни.

Телефон: Телефон Истца E-mail: E-mail Истца
Адрес: Адрес Третьего лица Телефон: Телефон Третьего лица E-mail: E-mail Третьего лица Содержание иска:О восстановлении на работе и возмещении морального ущерба, нанесенного в результате незаконного увольнения
(Овосстановлении на работе и возмещении морального ущерба)
Ябыл принят на работу на должность Должность, на которую Истец принят на работу в Наименование организации, в которой Истец был принят на работу приказом Номер приказа о принятии Истца на работу от Дата принятия приказа о принятии Истца на работу,подписанным Ф.И.О. ответственного лица, выпустившего приказ о принятии Истца на работу.
До настоящего времени я в назначенные сроки, на должном уровне выполнял возложенные на меня обязанности. Однако, приказом Номер приказа об увольнении Истца с работы от Дата принятия приказа об увольнении Истца с работы руководителя Наименование организации, в которой Истец был принят на работу,Третьего лица по данному делу Ф.И.О. Третьего лица,на основании Часть статьи Трудового кодекса, использованная в качестве основания в приказе об увольнении Истца с работы Статьи Статья Трудового кодекса, использованная в качестве основания в приказе об увольнении Истца с работы Трудового кодекса Республики Узбекистан трудовой договор со мной был расторгнут и я был освобожден от должности Должность, занимаемая Истцом в момент увольнения с работы.
Вкачестве основания для принятия приказа работодатель указал следующие обстоятельства Обстоятельства, указанные работодателем в приказе в качестве основания для расторжения трудового договора с Истцом.
Но я свои трудовые обязанности до сих пор выполнял честно и добросовестно. Обстоятельства, указанные работодателем в качестве обоснования для приказа, не были доказаны, а значит приказ не имеет правовых оснований.
Согласно коллективному договору Наименование и организационно-правовая форма Организации - ответчика,для прекращения трудового договора по инициативе работодателя необходимо согласие профсоюза. Однако при прекращении трудового договора со мной в нарушение этого правила не было получено письменное согласие профсоюза. К тому же работодателем не были доказаны обстоятельства Обстоятельства, указанные работодателем в приказе в качестве основания для расторжения трудового договора с Истцом,указанные им в качестве обоснования для прекращения трудового договора.
Согласно части пятой статьи 4 Трудового кодекса Республики Узбекистан «лицо, считающее, что оно подверглось дискриминации в сфере труда и (или) занятий, может обжаловать в установленном порядке факт дискриминации, в том числе обратиться в суд с заявлением об устранении дискриминации и возмещении причиненного ему материального ущерба и компенсации морального вреда.»
Вчасти первой статьи 561 данного кодекса отмечено, что «вслучаях прекращения трудового договора без законного основания, незаконного перевода, изменения условий труда либо отстранения от работы орган, рассматривающий индивидуальный трудовой спор, восстанавливает работника на прежней работе, а также прежние условия труда». Вчасти четвертой статьи 561 говорится, что работнику, трудовой договор с которым прекращен в связи с незаконным осуждением, либо отстраненному от работы (должности) в связи с незаконным привлечением к уголовной ответственности, должна быть предоставлена прежняя работа (должность), а при невозможности этого (ликвидация организации (ее обособленного подразделения), изменение штатов, повлекшее сокращение, или при наличии иных предусмотренных законом оснований, препятствующих восстановлению на работе (в должности), — другая равноценная работа (должность).
Всоответствии со статьей 1021 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «моральный вред компенсируется причинителем при наличии вины причинителя». Встатье 1022 этого Кодекса определено, что «моральный вред компенсируется в денежной форме. Размер компенсации морального вреда определяется судом в зависимости от характера причиненных потерпевшему физических и нравственных страданий, а также степени вины причинителя в случаях, когда вина является основанием компенсации.»
Всвязи с незаконным увольнением с работы я испытал психологический стресс. Нанесен вред моей профессиональной репутации, авторитету в коллективе, мне нанесен моральный ущерб, который я оцениваю в Сумма, запрашиваемая Истцом в качестве компенсации за моральный ущерб, нанесенный в результате незаконного расторжения трудового договора сумов.
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 4, 111 Трудового кодекса Республики Узбекистан, статей 1021 и 1022 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Отменить приказ Наименование и организационно-правовая форма Организации - ответчика Номер приказа об увольнении Истца с работы от Дата принятия приказа об увольнении Истца с работы;
2. Восстановить меня на прежде занимаемой должности Должность, занимаемая Истцом в момент увольнения с работы в Наименование и организационно-правовая форма Организации - ответчика;
3. Взыскать в мою пользу с ответчика Сумма, запрашиваемая Истцом в качестве компенсации за моральный ущерб, нанесенный в результате незаконного расторжения трудового договора сумов в качестве заработной платы за вынужденные прогулы и компенсации за моральный ущерб.