Ишдан бўшагандан сўнг берилмаган меҳнат дафтарчаси ва бошқа ҳужжатларни талаб қилиб олиш
• Изоҳ: Ушбу бандга меҳнат дафтарчасидан ташқари иш берувчи томонидан қайтариб берилмаган ҳужжатлар номи ёзилади. Масалан: буйруқ нусхаси, ҳарбий гувоҳнома
• Изоҳ: Даъво аризага иш ҳолатига оид, даъво аризани асословчи барча ҳужжатлар, даъво ариза нусхаси тарафларга юборилганлигини, давлат божи тўланганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар ва бошқа ҳужжатлар илова қилиниши лозим
Фуқаролик ишлари бўйича Даъво ариза берилган фуқаролик суди номига
Даъвогарнинг Ф.И.О.сидан
E-mail: Даъвогарнинг E-mail манзили
Жавобгар: Жавобгар ташкилотнинг номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли
E-mail: Жавобгарнинг электрон почта манзили
Даъво мазмуни: Ишдан бўшагандан сўнг берилмаган меҳнат дафтарчаси ва Даъвогарга иш берувчи томонидан қайтариб берилмаган ҳужжатларини талаб қилиб олиш бўйича
Даъво аризаси
(Ишдан бўшагандан сўнг берилмаган ҳужжатларни талаб қилиб олиш бўйича)
Мен Даъвогар ишлаб келаётган ташкилот номи раҳбари Даъвогарни ишга қабул қилиш тўғрисидаги буйруқни қабул қилган мансабдор шахснинг исм шарифи нинг Даъвогарни ишга қабул қилиш тўғрисидаги буйруқ қабул қилинган кун кунги Даъвогарни ишга қабул қилиш тўғрисидаги буйруқ рақами-сонли буйруғи асосида Даъвогар ишга қабул қилинган вазифа (лавозим) вазифасига ишга кабул килинганман.
Иш берувчининг Даъвогарни ишдан бўшатиш тўғрисидаги буйруқ қабул қилинган сана кунидаги Даъвогарни ишдан бўшатиш тўғрисидаги буйруқ рақами-сонли буйруғи асосида мен билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинган.
Бироқ бир неча маротаба мурожаат қилганимга қарамасдан, иш берувчи томонидан менга тегишли бўлган меҳнат дафтарчаси ҳамда Даъвогарга иш берувчи томонидан қайтариб берилмаган ҳужжатлари каби ҳужжатларим берилмади. Натижада мен бошқа жойга ишга жойлашолмаяпман.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 125-моддасига кўра, меҳнат дафтарчаси ходимнинг меҳнат стажини тасдиқловчи асосий ҳужжатдир. Иш берувчи корхонада беш кундан ортиқ ишлаган барча ходимларга меҳнат дафтарчасини тутиши шарт, ўриндошлик асосида ишловчилар бундан мустасно.
Меҳнат кодексининг 171-моддасининг учинчи қисмига мувофиқ, Иш берувчи билдиришнома юборилган кундан эътиборан меҳнат дафтарчасини бериш кечиктирилганлиги учун жавобгарликдан озод этилади. Ходим томонидан ўз вақтида талаб қилиб олинмаган меҳнат дафтарчаси иш берувчи томонидан ходим меҳнат дафтарчасини бериш тўғрисида мурожаат қилган кундан эътиборан уч кундан кечиктирмай берилиши керак.
Меҳнат кодексининг 171-моддага кўра, иш берувчи меҳнат шартномаси бекор қилинган куни ходимга унинг меҳнат дафтарчасини ёхуд электрон меҳнат дафтарчасидан кўчирмани, шунингдек меҳнат шартномасини бекор қилиш тўғрисидаги буйруқнинг кўчирма нусхасини бериши шарт. Иш берувчи ходимнинг ёзма аризасига кўра унга иш билан боғлиқ ҳужжатларнинг тегишли равишда тасдиқланган кўчирма нусхаларини ҳам бериши шарт.
Иш берувчига меҳнат дафтарчасини ва буйруқ нусхасини бериш ҳақида бир неча маротаба мурожаат қилсамда, иш берувчи ҳужжатларимни бермасдан келаяпти. Меҳнат дафтарчамни олиб беришни сўраб, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга қилган мурожаатларимга судга мурожаат қилиш ҳуқуқим тушунтирилиб, жавоб берилди. Натижада овора бўлиб, судга мурожаат қилишга мажбур бўлдим.
Юқорида қайд этилганларга кўра қуйидагиларни
1. Жавобгар Жавобгар ташкилотнинг номи ва ташкилий-ҳуқуқий шаклидан менга тегишли бўлган меҳнат дафтарчам ҳамда Даъвогарга иш берувчи томонидан қайтариб берилмаган ҳужжатлари каби ҳужжатларимни олиб беришингизни.

Иск о выдаче документов не выданных при увольнении с работы
• Прим: в этом пункте указывается трудовая книжка, а также другие документы, не выданные работодателем. Например, копия приказа, военный билет.
• Прим: к исковому заявлению должны быть приложены документы, касающиеся обстоятельств дела, обосновывающие исковое заявление, копия искового заявление, а также подтверждающие направление копий искового заявления сторонам и выплату государственной пошлины, другие документы.
Всуд по гражданским делам Наименование гражданского суда, в который подано исковое заявление
Ответчик: Наименование и организационно-правовая форма организации- Ответчика
Содержание иска: О возвращении трудовой книжки и Документы, не возвращенные Истцу работодателем не выданных после увольнения с работы
(О выдаче документов, не выданных после увольнения с работы)
Ябыл принят на работу на должность Должность, на которую взят на работу Истец приказом руководителя Наименование организации, в которой работает Истец Ф.И.О. лица, принявшего приказ о приеме на работу истца за номером Номер приказа о приеме на работу Истца от Дата принятия приказа о приеме на работу Истца.
На основании приказа работодателя Номер приказа об увольнении Истца от Дата принятия приказа об увольнении Истца заключенный со мной трудовой договор был прекращен.
Однако, несмотря на мои неоднократные обращения, моя трудовая книжка, а также относящиеся ко мне такие документы как Документы, не возвращенные Истцу работодателем,до сих пор не выданы мне работодателем. В результате я не могу устроиться на работу в другую организацию.
Согласно статье 125 Трудового кодекса Республики Узбекистан трудовая книжка является основным документом, подтверждающим трудовой стаж. Работодатель обязан вести трудовые книжки на всех работников, проработавших в организации свыше пяти дней, за исключением работников, работающих по совместительству.
Вчасти третьей статьи 171 Трудового кодекса отмечено, что «со дня направления письменного уведомления работодатель освобождается от ответственности за задержку выдачи трудовой книжки. Своевременно не востребованная работником трудовая книжка должна быть выдана работодателем не позднее трех дней со дня обращения работника о выдаче трудовой книжки.» В статье 171 Трудового кодекса закреплено, что «в день прекращения трудового договора работодатель обязан выдать работнику его трудовую книжку либо выписку из электронной трудовой книжки, а также копию приказа о прекращении трудового договора. По письменному заявлению работника работодатель также обязан выдать ему заверенные надлежащим образом копии документов, связанных с работой.
Несмотря на мои неоднократные обращения к работодателю с просьбой выдать мне трудовую книжку и копию приказа, он не выдает мне документы. После моего обращения в правоохранительные органы по поводу возвращения мне трудовой книжки, мне разъяснили мое право на обращение по этому вопросу в суд. И теперь я вынужден сделать это, несмотря на то, что это приносит мне дополнительные хлопоты.
Исходя из сложившихся обстоятельств,
Изъять у Наименование и организационно-правовая форма организации- Ответчика и предоставить в мое распоряжение мою трудовую книжку и касающиеся меня Документы, не возвращенные Истцу работодателем.