Телефон: Жавобгарнинг телефон рақами,
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 1103-моддасига асосан товар белгисига бўлган ҳуқуқ эгаси ўзига тегишли белгидан фойдаланишда ва уни тасарруф этишда алоҳида ҳуқуққа эга. Товар белгисига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритишдан иборат алоҳида ҳуқуқ ҳам товар белгисига бўлган ҳуқуқ эгасига тегишлидир. Товар белгисини Қонунда белгиланган тартибда ҳар қандай тарзда муомалага киритиш ундан фойдаланиш деб ҳисобланади. Товар белгисини нашр этганда, уни кўпчилик олдида ижро этганда ёки ундан ўзгача тарзда фойдаланганда товар белгисининг ўзига ҳам, унинг белгиларига ҳам бирор-бир ўзгартишлар киритишга фақат унга бўлган ҳуқуқ эгасининг розилиги билан йўл қўйилади. Товар белгисининг дахлсизлигига бўлган ҳуқуқ товар белгисига бўлган ҳуқуқ эгасига тегишлидир.
“Товар белгилари, хизмат кўрсатиш белгилари ва товар келиб чиққан жой номлари тўғрисида”ги Қонуннинг 6-моддасига асосан товар келиб чиққан жой номи ҳуқуқий жиҳатдан уни Қонунда белгиланган тартибда рўйхатдан ўтказиш асосида, шунингдек Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларига мувофиқ равишда муҳофаза қилинади.Товар келиб чиққан жой номи мазкур жўғрофий объектдаги, номи ўзлари ишлаб чиқараётган товарни белгилаш учун ишлатиладиган бир ёки бир неча юридик ёки жисмоний шахс томонидан рўйхатдан ўтказилиши мумкин.Товар келиб чиққан жой номини рўйхатдан ўтказган шахс бу номдан, башарти мазкур шахс алоҳида хусусиятлари тамомила ёки асосан мазкур жўғрофий объектга хос табиий шароитлар ёки бошқа омиллар билан ёхуд табиий шароитлар ва ушбу омилларнинг бирикмаси билан белгиланадиган товарни ишлаб чиқараётган бўлса, фойдаланиш ҳуқуқини олади.
Мазкур Қонуннинг 7-моддасида Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Интеллектуал мулк агентлиги (бундан буён матнда Агентлик деб юритилади) товар белгиларини ва товар келиб чиққан жой номларини муҳофаза қилиш соҳасидаги ваколатли давлат органи ҳисобланиши белгиланган. Мен ушбу Агентликка Адлия вазирлиги ҳузуридаги Интеллектуал мулк агентлигига мурожаат қилинган сана санасида товар белгисига бўлган ҳуқуқни ҳимоя қилиш бўйича мурожаат қилдим. Аммо мурожаатим жавобсиз қолди.
Мен раҳбарлик қиладиган ташкилотнинг номи Ташкилотнинг тўлиқ номи бўлиб, товар белгисининг хусусиятлари қуйидагилардир:
Товар белигисининг тўлиқ номи: Товар белигсининг тўлиқ номи;
Товар белигиси рўйхатдан ўтказилган сана ва рақами: Товар белигиси рўйхатдан ўтказилган сана ва рақами;
Товар белгиси (хизмат кўрсатиш белгиси) рўйхатга олинганлиги тўғрисидаги гувоҳнома қабул қилинган сана Товар белгиси (хизмат кўрсатиш белгиси) рўйхатга олинганлиги тўғрисидаги гувоҳнома қабул қилинган сана ва Товар белгиси (хизмат кўрсатиш белгиси) рўйхатга олинганлиги тўғрисидаги гувоҳнома рақами Товар белгиси (хизмат кўрсатиш белгиси) рўйхатга олинганлиги тўғрисидаги гувоҳнома рақами.
Ташкилотимизга тегишли мазкур товар белгиси Жавобгарга тегишли бўлган Жавобгарнинг тегишли бўлган ташкилотнинг тўлиқ номи (Ташкилий ҳуқуқий шакли ва бошқа реквизитлари) томонидан ҳеч қандай келишув ва рухсатномасиз ўзининг тадбиркорлик фаолиятида фойдаланиб келмоқда. Бунинг натижасида ташкилотимиз фаолиятига ва обрўсига жиддий зиён етмоқда. Бунинг оқибатида Етказилган зарар миқдори сўм миқдорида зарар етди.
Фуқаролик кодексининг 1107-моддасида товар белгисидан қонунга хилоф равишда фойдаланаётган шахс қоидабузарликни тўхтатиши ва товар белгисининг эгасига етказилган зарарни тўлаши шартлиги; товар белгисидан қонунга хилоф равишда фойдаланаётган шахс тайёрлаб қўйилган товар белгиси тасвирларини йўқ қилиши, қонунга хилоф равишда фойдаланаётган товар белгисини ёки алмаштириб юбориш даражасида унга ўхшаш бўлган белгини товардан ёки унинг идиши ва ўровидан йўқотиши шартлиги, ҳамда ушбу белгилаб қўйилган талабларни бажаришнинг иложи бўлмаган тақдирда, тегишли товар йўқ қилиб ташланиши лозимлиги белгиланган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 11, 14, 1103, 1107-моддаларига асосан,
Ташкилотнинг тўлиқ номига тегишли бўлган юқорида хусусиятлари келтирилган товар белгисини Жавобгар Жавобгарнинг тегишли бўлган ташкилотнинг тўлиқ номи (Ташкилий ҳуқуқий шакли ва бошқа реквизитлари) томонидан ноқонуний фойдаланилаётганлиги учун мазкур товар белгисига бўлган ҳуқуқни ҳимоя қилишингизни.
Товар белгисининг ноқонуний фойдаланганлиги учун етказилган Товар белгисининг ноқонуний фойдаланганлиги учун етказилган моддий зарар миқдори сўм миқдоридаги моддий ва Товар белгисининг ноқонуний фойдаланганлиги учун етказилган маънавий зарар миқдори сўм миқдоридаги маънавий зарарни ундириб беришингизни.

Ответчик:Ф.И.О. Ответчика
Как известно, Статьей 1103 Гражданского кодекса Республики Узбекистан определено, что обладатель права на товарный знак имеет исключительное право пользования и распоряжения принадлежащим ему знаком. Обладателю права на товарный знак принадлежит также исключительное право на внесение изменений и дополнений в товарный знак. Использованием товарного знака считается любое введение его в оборот в порядке, установленном законом. При издании, публичном исполнении или ином использовании товарного знака внесение каких бы то ни было изменений как в сам товарный знак, так и в его обозначение допускается только с согласия обладателя права на товарный знак. Право на неприкосновенность товарного знака принадлежит обладателю права на товарный знак.
ВСтатье 6 Закона Республики Узбекистан «О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров» говорится, что правовая охрана наименования места происхождения товара предоставляется на основании его регистрации в порядке, установленном Законом, а также в силу международных договоров Республики Узбекистан. Наименование места происхождения товара может быть зарегистрировано одним или несколькими юридическими или физическими лицами, находящимися в данном географическом объекте, название которого используется для обозначения производимого ими товара. Лицо, зарегистрировавшее наименование места происхождения товара, получает право пользования им, если данное лицо производит товар, особые свойства которого исключительно или главным образом определяются характерными для данного географического объекта природными условиями или иными факторами либо сочетанием природных условий и этих факторов. Право пользования наименованием места происхождения товара, зарегистрированным в порядке, установленном настоящим Законом, может быть предоставлено и другому юридическому или физическому лицу, находящемуся в том же географическом объекте и производящему товар с теми же особыми свойствами.
ВСтатье 7 данного Закона также определено, что Уполномоченным государственным органом в области охраны товарных знаков и наименований мест происхождения товаров является Министерство юстиции Республики Узбекистан.
По вопросу защиты права на товарный знак я обратился в это Агентство Дата обращения в Агентство интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции.Но мое обращение осталось без ответа. Полное наименование возглавляемой мною организации Полное наименование организации ,характеристики товарного знака заключаются в следующем:
полное наименование товарного знака Полное наименование товарного знака;
дата регистрации и регистрационный номер товарного знака Дата регистрации и регистрационный номер товарного знака ;
дата получения Свидетельства о регистрации товарного знака (знака услуг) Дата получения Свидетельства о регистрации товарного знака (знака услуг);
номер Свидетельства о регистрации товарного знака (знака услуг) Номер Свидетельства о регистрации товарного знака (знака услуг).
Данный товарный знак нашей организации без никакого согласия и разрешения используется в предпринимательской деятельности организацией-ответчиком Полное наименование организации-ответчика (организационно-правовая форма и другие реквизиты).В результате этого деятельности и деловой репутации нашей организации наносится серьезный ущерб. Сумма понесенных убытков составляет Сумма понесенных убытков.
ВСтатье 1107 Гражданского кодекса Республики Узбекистан отмечено, что лицо, неправомерно использующее товарный знак, обязано прекратить нарушение и возместить владельцу товарного знака понесенные им убытки. Лицо, неправомерно использующее товарный знак, обязано уничтожить изготовленные изображения товарного знака, удалить с товара или его упаковки незаконно используемый товарный знак или обозначение, сходное с ним до степени смешения. При невозможности выполнить эти требования, соответствующий товар подлежит уничтожению.
Исходя из вышеизложенного, и на основании статей 11, 14, 1103 и 1107 Гражданского кодекса Республики Узбекистан
обеспечить правовую защиту принадлежащего Полное наименование организации товарного знака с выше приведенными характеристиками от незаконного использования Полное наименование организации-ответчика (организационно-правовая форма и другие реквизиты);
возместить сумму материальных убытков Размер материального ущерба, нанесенного незаконным использованием товарного знака и морального ущерба Размер морального ущерба, нанесенного незаконным использованием товарного знака за незаконное использование товарного знака.