18 ёшга тўлмаган ишчи ва хизматчиларга меҳнат
Меҳнат кодекси 218-моддасига кўра қуйидаги ходимларга ёши ва соғлиғининг ҳолати ҳисобга олинган ҳолда ҳар йилги асосий узайтирилган таътил берилади:
ўн саккиз ёшгача бўлган шахсларга — ўттиз календарь кун;
Ива ИИ гуруҳ ногиронлиги бўлган ходимларга — ўттиз календарь кун.
Ҳар йилги асосий узайтирилган таътиллар айрим тоифадаги ходимлар учун ҳам улар меҳнат вазифаларининг ўзига хос жиҳатлари ва хусусиятларига ҳамда бошқа ҳолатларга қараб белгиланади. Бундай таътиллар олиш ҳуқуқига эга бўлган ходимларнинг рўйхати ва ушбу таътилларнинг давомийлиги қонунчиликда белгиланади.
Қонунчиликда белгиланганидан ташқари, ҳар йилги асосий узайтирилган таътиллар бериш, шунингдек ҳар йилги асосий узайтирилган таътилнинг давомийлигини унинг қонунчилик билан кафолатланган давомийлигига нисбатан кўпайтириш жамоа келишувларида, шунингдек жамоа шартномасида, ички ҳужжатларда, меҳнат шартномасида назарда тутилиши мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 217, 218,220-моддаларига мувофиқ,
1. Ходимнинг фамиляси,исми,шарифи — Ходимнинг лавозимига Меҳнат таътили бошланадиган санадан Меҳнат таътили муддати (календарь кунларда)календарь кун муддатга меҳнат таътили берилсин.
Ишга чиқиш вақти Ходимнинг ишга чиқиш санасидан.
2. Бухгалтерия бўлимига: ходим Ходимнинг фамиляси,исми,шарифига тегишли тўловлар амалдаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда амалга оширилсин.
Асос: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 217, 218-моддалари, Ходимнинг фамиляси,исми,шарифининг аризаси, таътиллар жадвали.

Опредоставлении трудового отпуска рабочим и служащим не достигшим 18 летнего возраста
Согласно статье 218 Трудового кодекса ежегодный основной удлиненный отпуск предоставляется с учетом возраста и состояния здоровья следующим работникам:
лицам в возрасте до восемнадцати лет - тридцать календарных дней;
работникам-инвалидам I и II групп - тридцать календарных дней.
Ежегодные основные удлиненные отпуска устанавливаются также для отдельных категорий работников в зависимости от особенностей трудовых обязанностей и других обстоятельств. Перечень работников, имеющих право на такой отпуск, и продолжительность такого отпуска определяются законом.
Помимо установленных законодательством, предоставление удлиненных ежегодных основных отпусков, а также увеличение продолжительности удлиненного ежегодного основного отпуска по сравнению с его продолжительностью, гарантированной законодательством, могут быть предусмотрены в коллективных соглашениях, а также в коллективном договоре, внутренних документах, трудовом договоре.
Всоответствии со статьями 217, 218, 220 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
1. Должность работника Фамилия, имя, отчество работника предоставить отпуск по уходу за ребенком на срок от Дата начала трудового отпуска на Продолжительность трудового отпуска (в календарных днях) календарных дней.
Начало работы с Дата выхода сотрудника на работу.
2. Бухгалтерии: произвести выплаты Должность работника Фамилия, имя, отчество работника в соответствии с действующими правовыми документами.
Основание: Статьи 217, 218 Трудового кодекса Республики Узбекистан, заявление Фамилия, имя, отчество работника,график отпусков.