Ижодий таътил бериш тўғрисида
Меҳнат кодекси 387-моддасига асосан меҳнат фаолиятини ёки педагогик фаолиятни илмий иш билан бирга олиб бораётган шахсларга асосий иш жойида ўртача иш ҳақи ва лавозими сақланган ҳолда қуйидаги муддатларга ижодий таътиллар берилади:
фалсафа доктори илмий даражасини олишга доир диссертацияни якунлаш учун ҳамда дарсликлар ва ўқув-услубий қўлланмалар қўлёзмаларининг муаллифларига — уч ойгача;
фан доктори илмий даражасини олишга доир докторлик диссертацияни якунлаш учун — олти ойгача.
Муаллифлар жамоалари томонидан дарсликлар ва ўқув-услубий қўлланмаларини ёзиш чоғида муаллифлар жамоаси аъзоларидан бирига муаллифлар гуруҳининг барча аъзолари имзолаган ёзма аризага мувофиқ ижодий таътил берилади. Муаллифлар таътилни ўзаро тақсимлашга ҳам ҳақли.
Илмий даража олишга даъвогарларга, шунингдек дарсликларнинг ёки ўқув-услубий қўлланмаларининг муаллифларига навбатдаги йиллик меҳнат таътиллари улар ижодий таътиллардан фойдаланганлигидан қатъи назар берилади.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 387-моддасига мувофиқ,
1. Ходимнинг Ф.И.О.си –Ташкилот номи Ходимнинг лавозими га Ижодий таътилнинг мақасади учун Ижодий таътил бошланадиган санадан Ижодий таътил тугайдиган санагача асосий иш жойида ўртача ойлик иш ҳақи ва лавозими сақланган ҳолда ижодий таътил берилсин.
2. Ходимнинг ишга чиқиш санаси ходимнинг ишга чиқиш куни сифатида белгилансин.
3. Бухгалтерия бўлими Ходимнинг Ф.И.О.сига иш ҳақи ҳисоблашда ходимнинг таътилда бўлган даври учун ўртача ойлик иш ҳақи сақлаб қолинишини ҳисобга олсин.

Опредоставлении творческого отпуска
Всоответствии со статьей 387 Трудового кодекса лицам, совмещающим трудовую или педагогическую деятельность с научной работой, творческие отпуска предоставляются с сохранением средней заработной платы и должности по основному месту работы на следующие сроки:
для завершения работы над диссертацией на соискание ученой степени доктора философии (PhD) и для авторов рукописей учебников и учебных пособий - до трех месяцев;
для завершения докторской диссертации на соискание ученой степени доктора наук (DSc) - до шести месяцев.
При написании учебников и учебных пособий авторскими коллективами одному из членов авторского коллектива предоставляется творческий отпуск на основании письменного заявления, подписанного всеми членами авторского коллектива. Авторы также имеют право на совместный отпуск.
Соискателям ученых степеней, а также авторам учебников и учебных пособий очередной ежегодный трудовой отпуск предоставляется независимо от того, использовали ли они творческий отпуск.
Согласно статье 387 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
1. Предоставить Должность работника Название организации Фамилия, имя, отчество работника творческий отпуск на срок Дата начала творческого отпуска с Дата окончания творческого отпуска по Срок творческого отпуска по основному месту работы с сохранением среднемесячной заработной платы и должности.
2. Дата начала творческого отпуска следует установить в качестве начального дня работы сотрудника.
3. Бухгалтерии: учесть среднемесячную заработную плату за период отпуска работника при расчете заработной платы Фамилия, имя, отчество работника.
Основание: Статья 387 Трудового кодекса Республики Узбекистан, заявление Фамилия, имя, отчество работника,Иные документы, являющиеся основанием для предоставления творческого отпуска (при наличии)