Икки ёшгача бола парваришлаш таътили бериш тўғрисида
Меҳнат кодекси 405-моддасига асосан болани икки ва уч ёшга тўлгунига қадар парваришлаш таътиллари ҳомиладорлик ва туғиш таътили тугаганидан кейин, аёлнинг хоҳишига кўра, унга боласи икки ёшга тўлгунига қадар болани парваришлаш таътили берилиб, бу давр учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланадиган тартибда нафақа тўланади.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодекси 405-моддасига мувофиқ,
1. Ходимнинг Ф.И.О. си -Ташкилот номи Ходимнинг лавозимига Икки ёшгача бола парваришлаш таътили бошланадиган санадан Икки ёшгача бола парваришлаш таътили тугайдиган санагача фарзанди 2 ёшга етгунга қадар иш жойи ва лавозими сақланган ҳолда бола парваришлаш таътили берилиб, бу даврда қонун ҳужжатларига белгиланган тартибда нафақа тўлансин.
2. Бухгалтерия бўлимига: ходим Ходимнинг Ф.И.О. си га тегишли тўловлар амалдаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда амалга оширилсин.

Приказ о предоставлении отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста двух лет
Согласно статье 405 Трудового кодекса после окончания отпуска по беременности и родам по желанию женщины ей предоставляется отпуск по уходу за ребенком до достижения им возраста двух лет с выплатой за этот период пособия в порядке, установленном Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
Согласно статье 405 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
1. Предоставить Должность работника Название организации Ф.И.О. работника отпуск по уходу за ребенком с Дата начала отпуска по уходу за ребенком до двух лет по Дата окончания отпуска по уходу за ребенком до двух лет до достижения ребенком возраста 2 лет с сохранением места работы и должности, и за этот период выплачивать пособие в соответствии с законодательством.
2. Бухгалтерии: произвести работнику Ф.И.О. работника соответствующие выплаты в порядке, установленном действующими правовыми документами.