Иш тўхтаб қолганлиги сабабли бошқа ишга ўтказиш тўғрисида
Меҳнат кодексининг 145-моддасига биноан ходимни иш берувчининг ташаббусига кўра вақтинча бошқа ишга ўтказиш ҳуқуқи мавжуд.
Ишлаб чиқариш зарурияти ёки бекор туриб қолиш муносабати билан ходимни меҳнат шартномасида шарт қилиб кўрсатилмаган бошқа ишга унинг розилигисиз, иш берувчининг ташаббусига кўра вақтинча ўтказишга йўл қўйилади. Бунда ходим соғлиғининг ҳолатига кўра қарши кўрсатма бўлган бошқа ишга ўтказилиши мумкин эмас. Бекор туриб қолиш сабабли ходимни пастроқ малака талаб этиладиган ишга вақтинча ўтказишга ходимнинг ёзма розилиги билан йўл қўйилади.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 145-моддасига мувофиқ,
1. Ходимнинг Ф.И.О.си – Ташкилот номи Ходимнинг лавозими Иш тўхтаб қолган санадан иш тўхтаб қолганлиги сабабли, аввалги иш жойидаги иш ҳақи сақланган ҳолда Янги ўтказилаётган лавозими лавозимига иш тўхтаб қолган муддатга ўтказилсин.
2. Бухгалтерия бўлимига: ходим Ходимнинг Ф.И.О.сига тегишли тўловлар амалдаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда амалга оширилсин.
Асос: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 145-моддаси, Меҳнат шартномаси имзоланган санадаги Меҳнат шартномаси рақами-сон меҳнат шартномаси.

Опереводе на другую работу в связи с приостановлением работы
Согласно статье 145 Трудового кодекса работник имеет право на временный перевод на другую работу по инициативе работодателя.
Временный перевод работника на другую работу, необусловленную трудовым договором, по инициативе работодателя без согласия работника допускается в связи с производственной необходимостью или простоем. При этом работник не может быть переведен на работу, противопоказанную ему по состоянию здоровья. Временный перевод работника в связи с простоем на работу, требующую более низкой квалификации, допускается с письменного согласия работника.
Всоответствии со статьей 145 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
1. В связи с приостановлением работы Должность работника Фамилия, имя, отчество работника с Дата перевода на другую должность перевести на должность Новая должность на период приостановления работы с сохранением заработной платы по прежнему месту работы.
2. Бухгалтерии: выплаты работнику Фамилия, имя, отчество работника производить в соответствии с действующим законодательством.
Основание: Статья 145 Трудового кодекса Республики Узбекистан, трудовой договор № Номер трудового договора от Дата подписания трудового договора