Ўриндошлик асосида ишга қабул қилиш тўғрисида
Ўриндошлик асосида ишлаш ходимнинг ўзининг асосий ишидан ташқари алоҳида меҳнат шартномаси шартлари бўйича асосий ишидан бўш вақтида бошқа мунтазам ҳақ тўланадиган ишни бажаришидир.
Ўриндошлик асосидаги иш ходим томонидан ўзининг асосий иш жойида (ички ўриндошлик) ёки бошқа иш берувчида (ташқи ўриндошлик) бажарилиши мумкин.
Ўриндошнинг асосий иш жойи, ушбу иш тўлиқ ёки тўлиқсиз иш вақти шартлари асосида бажарилишидан қатъи назар, ходимнинг меҳнат дафтарчаси юритилаётган иш берувчидаги ишидир.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 127, 432–442-моддалари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2012 йил 18-октабрдаги 297-сон қарори билан тасдиқланган «Ўриндошлик асосида ҳамда бир неча касбда ва лавозимда ишлаш тартиби тўғрисида»ги низомга мувофиқ,
1. Ходимнинг фамилияси, исми, отасининг исми – Ташкилот номи Ходимнинг лавозими лавозимига ўриндошлик асосида белгиланган ойлик маош билан ишга қабул қилинсин.
2. Томонлар ўртасида тузилган меҳнат шартномасига кўра, Ходимнинг фамилияси, исми, отасининг исмининг ишга чиқиш вақти Ходимнинг ишга чиқиш санаси куни этиб белгиланганлиги инобатга олинсин.
3. Бухгалтерия бўлимига: ходим Ходимнинг фамилияси, исми, отасининг исмига тегишли тўловлар амалдаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда амалга оширилсин.
Асос: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 127, 432–442-моддалари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2012 йил 18-октабрдаги 297-сон қарори билан тасдиқланган «Ўриндошлик асосида ҳамда бир неча касбда ва лавозимда ишлаш тартиби тўғрисида»ги низом, Ходимнинг фамилияси, исми, отасининг исми билан тузилган меҳнат шартномаси.

Приказ о приеме на работу по совместительству
Работой по совместительству является выполнение помимо своей основной работы работником другой регулярной оплачиваемой работы на условиях отдельного трудового договора в свободное от основной работы время.
Работа по совместительству может выполняться работником по месту его основной работы (внутреннее совместительство) или у другого работодателя (внешнее совместительство).
Основным местом работы совместителя является работа у того работодателя, где ведется трудовая книжка работника, независимо от того выполняется ли такая работа на условиях полного или неполного рабочего времени.
Всоответствии со статьями 127, 432–442 Трудового кодекса Республики Узбекистан и Положением «О порядке работы по совместительству, совмещению профессий и должностей», утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 октября 2012 года № 297,
1. Принять Должность работника Название организации Фамилия, имя, отчество работника на работу на условиях неполного рабочего дня с фиксированной ежемесячной заработной платой.
2. Принять к сведению, что согласно трудовому договору, заключенному между сторонами, началом работы Фамилия, имя, отчество работника на данной должности установлено Дата начала работы сотрудника.
3. Бухгалтерии: выплаты работнику Фамилия, имя, отчество работника произвести в соответствии с действующим законодательством.
Основание: Статьи 127, 432–442 Трудового кодекса Республики Узбекистан и Положение «О порядке работы по совместительству, совмещению профессий и должностей», утвержденное Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 октября 2012 года № 297, трудовой договор, заключенный с Фамилия, имя, отчество работника.