РЕКЛАМАНИ ТАЙЁРЛАШ ТЎҒРИСИДА ШАРТНОМА
Реклама тайёрловчининг номи, ташкилий-ҳуқуқий шакли (кейинги ўринларда “Реклама тайёрловчи” деб юритилади) номидан Реклама тайёрловчига шартнома тузиш ҳуқуқини берувчи ҳужжат асосида иш юритувчи Реклама тайёрловчининг раҳбари лавозими ва Ф.И.Оси бир томондан ва Реклама берувчининг номи, ташкилий-ҳуқуқий шакли (кейинги ўринларда “Реклама берувчи” деб юритилади) номидан Реклама берувчига шартнома тузиш ҳуқуқини берувчи ҳужжат асосида иш юритувчи Реклама берувчи ташкилот раҳбари лавозими ва Ф.И.Оси иккинчи томондан, мазкур шартномани қуйидагилар тўғрисида тўздилар:
Мазкур шартнома бўйича Реклама тайёрловчи реклама материалини тайёрлаб, унга бўлган муаллифлик ҳуқуқи ва ундан фойдаланиш учун зарур бўлган йўриқнома билан бирга Реклама берувчига топшириш, Реклама берувчи эса, ушбу реклама асарини қабул қилиб олиш ва унинг ҳақини тўлаш мажбуриятини ўз зиммасига олади.
Реклама материалини тайёрлашдан олдин Реклама тайёрловчи Реклама берувчига намуна шаклидаги дастлабки реклама материалларини (эскиз, реклама матни, слайд ва шу каби бошқа лойиҳаларни) тақдим этиши, Реклама берувчи эса, уни тасдиқлаши лозим.
Реклама тайёрловчи ўз мажбуриятларини реклама тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари, Реклама берувчи топшириғининг мазмуни, унинг бадиий ва эстетик (хизмат сифати) талабларига мувофиқ аниқ, ўз вақтида ва тўлиқ (лозим даражада) бажариши шарт.
ТАРАФЛАРНИНГ ҲУҚУҚ ВА МАЖБУРИЯТЛАРИ
Реклама берувчининг ҳуқуқлари:
Реклама тайёрловчидан рекламани тарқатиш учун тайёр шаклга келтириш, реклама материалига бўлган муаллифлик ҳуқуқи ва реклама материалидан фойдаланиш учун зарур бўлган йўриқнома (ҳужжатлар)ни топширишни талаб қилиш;
Рекламани тайёрлаш юзасидан топшириқ тузилишини белгилаш;
Реклама қонунчилик ҳужжатларининг бузилишига олиб келиши мумкин бўлган ҳолатлар бўйича Реклама тайёрловчидан маълумот беришини талаб қилиш;
Реклама тайёрловчининг фаолиятига аралашмаган ҳолда исталган вақтда ишнинг бориши ва сифатини текшириш;
Реклама тайёрловчи ўз мажбуриятларини бажаришга ўз вақтида киришмаса ёки ишни суст бажариши натижасида уни белгиланган муддатда тугатиш мумкин бўлмаслиги аниқ бўлиб қолса, шартномадан воз кечиб, етказилган зарарни қоплашни талаб қилиш;
Дастлабки реклама материалларини қабул қилиш вақтида унга камчиликларни аниқлаш ва бу камчиликларни тузатиш тўғрисидаги талабни қўйиш;
Реклама материали ўзига топширилгунга қадар исталган вақтда шартномадан воз кечиб, белгиланган баҳонинг шартномадан воз кечганлиги тўғрисидаги огоҳлантириш олингунга қадар Реклама тайёрловчига у бажарган ишга мутаносиб қисмини тўлаш.
Реклама берувчининг мажбуриятлари:
2.2.1.Реклама тайёрловчининг талабига биноан реклама ахборотининг ҳақиқийлиги ва ишончлилигини тасдиқловчи ҳужжатларни тақдим этиш;
2.2.2.Агар Реклама берувчининг фаолияти лицензияланиши ёки маҳсулоти сертификатлаштирилиши зарур бўлса, маҳсулотни ёки Реклама берувчининг ўзини реклама қилаётганда тегишли лицензия ёки сертификатни тақдим этиш;
2.2.3.Реклама материалини яратиш юзасидан Реклама тайёрловчига топшириқ бериш;
2.2.4.Шартномада назарда тутилган ҳолларда, ҳажмда ва тартибда Реклама тайёрловчига ёрдам бериш;
2.2.5.Дастлабки реклама материалларини тасдиқлаш;
2.2.6.Шартномада кўрсатилган муддатларда ва тартибда реклама материали ҳақини тўлаш;
2.2.7.Ўзбекистон Республикасининг реклама тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари талабларига риоя қилиш.
2.3.Реклама тайёрловчининг ҳуқуқлари:
2.3.1.Қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ҳолларда Реклама берувчидан тегишли лицензия, сертификат ҳамда реклама ахборотининг ҳақиқийлиги ва ишончлилигини тасдиқловчи ҳужжатларни талаб қилиш;
2.3.2.Реклама берувчидан рекламани тайёрлаш юзасидан топшириқни талаб қилиш;
2.3.3.Шартноманинг бажарилиши муносабати билан Реклама берувчи белгиланган ҳақ ва бошқа суммани тўламаган тақдирда, Реклама берувчи тегишли суммани тўлагунга қадар унга тегишли ашёларни ушлаб қолиш;
2.3.4.Реклама берувчидан реклама материалини қабул қилиб олишини талаб қилиш;
2.3.5.Дастлабки реклама материалини тасдиқлашни талаб қилиш;
2.3.6.Шартномада назарда тутилган ҳолларда, ҳажмда ва тартибда Реклама берувчидан ёрдам беришни талаб қилиш;
2.3.7.Рекламани тайёрлаш хизмати учун Реклама берувчидан олдиндан аванс тўловини тўлашни талаб қилиш;
2.3.8.Реклама берувчидан ишни кабул қилиб олишини талаб қилиш.
2.4.Реклама тайёрловчининг мажбуриятлари:
2.4.1.Ўзбекистон Республикасининг реклама тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган реклама фаолияти ва ҳомийлик қоидалари ҳамда реклама фаолиятининг профессионал иштирокчиси касб этикасига сўзсиз риоя қилиш;
2.4.2.Реклама берувчининг топшириғига биноан реклама ахборотини тайёр шаклга келтириш бўйича ишни бажариш ва унинг натижасини Реклама берувчига топшириш;
2.4.3.Ахборот ёки бошқа материалларни берган шахс тўғрисидаги маълумотларни унинг розилигисиз ошкор қилмаслик;
2.4.4.Реклама тайёрловчи қонунчилик ҳужжатларининг бузилишига олиб келиши мумкин бўлган ахборот берган тақдирда, уни бу ҳақда ўз вақтида хабардор қилиш;
2.4.5.Реклама материалининг сифати талабларига риоя қилиш, ишни сифатли бажариш;
2.4.6.Реклама берувчига реклама асарига бўлган ҳуқуқни топшириш;
2.4.7.Реклама материалларининг охирги марта реклама эълон қилинган кундан бошлаб режали текшириш ўтказилгунига қадар сақланишини таъминлаш;
2.4.8.Реклама берувчи берган материалдан тежаб-тергаб ва режали фойдаланиш, иш тугаганидан сўнг ишлатилган материал тўғрисида ҳисобот бериш, шунингдек, унинг қолдиғини қайтариб бериши ёхуд ўз ихтиёридаги фойдаланилмай қолган материалнинг қийматини ҳисобга олиб, Реклама берувчининг розилиги билан ишнинг баҳосини камайтириш;
2.4.9.Реклама берувчини огоҳлантириш шарт бўлган ҳолатларда уни дарҳол огоҳлантириб, ундан кўрсатма олгунга қадар ишни тўхтатиб туриш;
2.4.10.Реклама берувчига техник воситалардан фойдаланган ҳолда ташувчиларда қайд қилинган реклама асари билан бирга уни ишлатиш ва ундан бошқача тарзда фойдаланишга оид ахборотларни бериш.
ШАРТНОМАНИНГ БАҲОСИ ВА ҲИСОБ-КИТОБ ТАРТИБИ
Ушбу шартнома баҳоси Шартноманинг умумий баҳоси сўмни ташкил этади.
Реклама берувчи рекламани тайёрлашга оид хизматлар учун шартнома суммасининг Олдиндан амалга ошириладиган сумма фоизи фоизи миқдорида олдиндан ҳақ тўлайди. Реклама берувчи дастлабки
реклама материаллари тасдиғини Реклама тайёрловчига топширганидан кейин шартнома суммасини узил-кесил тўлаши лозим.
Кўрсатилган хизматлар ҳақи намуна шаклидаги дастлабки реклама материаллари буюртмачи томонидан тасдиқланганидан сўнг ўзгартирилиши мумкин эмас.
ХИЗМАТ КЎРСАТИШ МУДДАТЛАРИ
Реклама тайёрловчи унинг ҳисоб рақамига дастлабки тўлов келиб тушган кундан бошлаб Реклама берувчининг топшириғини бажаришга киришиб, топшириқ юзасидан намуна шаклидаги дастлабки реклама материалларини Реклама берувчининг тасдиғига ҳавола қилади.
Реклама берувчи дастлабки реклама материалларини унга тақдим этилган кундан бошлаб кўриб чиқиб, ўз имзоси ва муҳри орқали тасдиқлаган ҳолда Реклама тайёрловчига қайтаради.
Реклама тайёрловчи асосий реклама материаллари (оригинал макет, видеоролик, баннер ва ҳ.к.) ни шартнома суммаси тўлиқ тўланган кундан бошлаб тайёрлаб, Реклама берувчига топшириши лозим.
ШАРТНОМАНИНГ БАЖАРИЛИШИ
Реклама асари Реклама берувчининг розилиги билан муддатидан олдин тақдим этилиши мумкин.
Реклама асарини қабул қилиш-топшириш тўғрисида тарафлар ўртасида далолатнома тузилади.
Далолатномада реклама асарининг миқдори, ҳажми ва сифати билан бирга, реклама асарига бўлган муаллифлик ҳуқуқи ҳамда реклама асаридан фойдаланиш учун зарур бўлган йўриқнома Реклама берувчига топширилганлиги алоҳида қайд этилади.
Далолатнома реклама асари топширилган вақтдан бошлаб кўпи билан кейинги кундан кечиктирмасдан тарафлар томонидан имзоланиши лозим. Реклама берувчи реклама асарини қабул қилиш ёки далолатномага имзо қўйишдан бош тортган тақдирда, ушбу муддат ичида Реклама тайёрловчига асослантирилган рад жавобини ёзма равишда билдириши лозим.
ТАРАФЛАРНИНГ ЖАВОБГАРЛИГИ
Мазкур шартнома мажбуриятларини бажармаганлик ёки лозим даражада бажармаганлик учун айбдор шахс Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси, “Реклама тўғрисида”ги, “Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятининг шартномавий-ҳукукий базаси тўғрисида”ги Қонунига мувофиқ жавобгар бўлади
Реклама тайёрловчи реклама ахборотининг ҳаққонийлиги ва ишончлилиги, реклама қилинадиган маҳсулот (иш, хизмат) сифати, шунингдек, Реклама берувчи томонидан тасдиқланган дастлабки реклама материалининг дизайни ва ундаги камчиликлар учун жавоб бермайди.
ШАРТНОМАНИНГ АМАЛ ҚИЛИШИ,УНИ ЎЗГАРТИРИШ ВА БЕКОР ҚИЛИШ
Шартнома тарафлар имзолаганидан бошлаб кучга киради ва тарафлар ушбу шартнома бўйича ўз мажбуриятларини бажаргунга қадар амал қилади.
Реклама материалининг сифати Реклама берувчи томонидан тасдиқланган дастлабки реклама материалларига мувофиқ бўлмаган ҳолларда Реклама берувчи шартномани бир томонлама бекор қилиши мумкин.
Тўловлар мазкур шартномада назарда тутилган муддатларда амалга оширилмаган, тўловни кечиктириш муддати 60 иш кунидан ортиб кетган ҳолларда Реклама тайёрловчи шартномани бир томонлама бекор қилишга ҳақли.
НИЗОЛАРНИ ҲАЛ ҚИЛИШ ТАРТИБИ
Медиация тартиб-таомилини қўллаш йўли билан низони ҳал этиш имконияти бўлмаган тақдирда, мазкур шартноманинг тузилиши, унинг шартларининг ўзгариши, бузилиши, ижро этилиши, бекор бўлиши, тугатилиши ва ҳақиқийлиги юзасидан келиб чиқувчи барча низолар “Демократия ва инсон ҳуқуқлари институти” республика жамоат бирлашмаси ҳузуридаги доимий фаолият кўрсатувчи Ҳакамлик судида унинг Регламентига асосан ҳакамлик судьяси томонидан якка тартибда кўриб чиқилади. Ҳакамлик судининг ҳал қилув қарори тарафлар учун қатъий ва мажбурий ҳисобланади.
РЕКЛАМА ТАЙЁРЛОВЧИ: Юридик манзили: Реклама тайёрловчининг юридик манзили Ҳ/Р: Реклама тайёрловчининг ҳисоб рақами Банк коди Реклама тайёрловчининг банк коди СТИР: Реклама тайёрловчининг СТИР рақами Реклама тайёрловчи билан боғланиш учун телефон рақами |
РЕКЛАМА БЕРУВЧИ: Юридик манзили: Реклама берувчининг юридик манзили Ҳ/Р Реклама берувчининг ҳисоб рақами Банк коди Реклама берувчининг банк коди СТИР: Реклама берувчининг СТИР рақами Реклама берувчининг телефон рақами |

Договор на подготовку рекламы
Ф.И.О. и должность руководителя организации-производителя рекламы,являющийся руководителем Наименование организации-производителя рекламы, его организационно-правовая форма,действующий на основании Документ, предоставляющий производителю рекламы право заключать договор (далее именуемый «Производитель рекламы»), с одной стороны, и Ф.И.О. и должность руководителя организации-рекламодателя,являющийся руководителем Наименование рекламодателя, его организационно-правовая форма,действующий на основании Документ, предоставляющий рекламодателю право заключать договор (далее именуемый «Рекламодатель»), с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1.1. В соответствии с настоящим договором, Производитель рекламы готовит рекламные материалы и предоставляет их Рекламодателю вместе с авторскими правами на них и необходимыми инструкциями по их использованию, а Рекламодатель принимает эту рекламную работу и оплачивает ее.
1.2. Перед подготовкой рекламных материалов Производитель рекламы предоставляет Рекламодателю предварительные рекламные материалы в виде образцов (эскиз, рекламный текст, слайд и другие подобные проекты), и Рекламодатель утверждает их.
1.3. Производитель рекламы выполняет свои обязательства точно, своевременно и в полном объеме (в необходимой степени) в соответствии с законодательными актами о рекламе, исходя из содержания задания Рекламодателя, его художественно-эстетических требований (качества обслуживания).
2.1. Права Рекламодателя:
2.1.1. Обязать Производителя рекламы подготовить рекламный материал к распространению, предоставить авторские права на рекламный материал и инструкции (документы), необходимые для использования рекламного материала;
2.1.2. Определить структуру задания на подготовку рекламного материала;
2.1.3. Требовать от Производителя рекламы предоставлять информацию об обстоятельствах, которые могут привести к нарушению законодательства о рекламе;
2.1.4. Контролировать ход и качество работы в любое время, не вмешиваясь в деятельность Производителя рекламы;
2.1.5. Если Производитель рекламы не выполняет свои обязательства в срок или если становится ясно, что в результате некачественного выполнения работы завершить ее в установленные сроки невозможно, Рекламодатель вправе расторгнуть договор и требовать возмещения причиненного ущерба;
2.1.6. Выявлять недостатки при приемке первоначальных рекламных материалов и обязать исправить эти недостатки Производителя рекламы;
2.1.7. Расторгнуть договор в любое время до передачи ему рекламных материалов и выплатить Производителю рекламы часть установленной цены, пропорциональную выполненной им работе, до получения уведомления о расторжении договора.
2.2. Обязанности Рекламодателя:
2.2.1. Предоставлять документы, подтверждающие подлинность и достоверность рекламной информации, по запросу Производителя рекламы;
2.2.2. Если деятельность Рекламодателя требует лицензирования или сертификации продукции, предоставлять соответствующую лицензию или сертификат при рекламе продукции или лично Рекламодателя;
2.2.3. Поручать Производителю рекламы создание рекламных материалов;
2.2.4. Оказывать помощь Производителю рекламы в случаях, объеме и порядке, предусмотренных договором;
2.2.5. Утверждать первоначальные рекламные материалы;
2.2.6. Оплачивать рекламные материалы в сроки и порядке, указанные в договоре;
2.2.7. Соблюдение требований законодательных актов Республики Узбекистан о рекламе.
2.3. Права Производителя рекламы:
2.3.1. В случаях, установленных законодательными актами, требовать от Рекламодателя предоставления соответствующей лицензии, свидетельства и документов, подтверждающих подлинность и достоверность рекламной информации;
2.3.2. Требовать от Рекламодателя предоставления инструкции по подготовке рекламного материала;
2.3.3. В случае неуплаты Рекламодателем установленной платы и других сумм в связи с исполнением договора, удерживать имущество Рекламодателя до тех пор, пока он не произведет соответствующую оплату;
2.3.4. Требовать от Рекламодателя принятия рекламных материалов;
2.3.5. Требовать утверждения первоначальных рекламных материалов;
2.3.6. Требовать от Рекламодателя оказания помощи в случаях, в размере и порядке, предусмотренных договором;
2.3.7. Требовать от Рекламодателя внесения предоплаты за услуги по подготовке рекламы;
2.3.8. Требовать от Рекламодателя принятия работы.
2.4. Обязанности Производителя рекламы:
2.4.1. Безоговорочно соблюдать правила рекламы и спонсорства, установленные законодательными актами Республики Узбекистан о рекламе, а также профессиональную этику участника рекламной деятельности;
2.4.2. Выполнять работу по подготовке рекламной информации в готовом виде по запросу Рекламодателя и передавать ее результаты Рекламодателю;
2.4.3. Не разглашать информацию о лице, предоставившем информацию или иные материалы, без его согласия;
2.4.4. В случае предоставления Рекламодателем информации, которая может привести к нарушению законодательных актов, своевременно уведомлять его об этом;
2.4.5. Соблюдать требования к качеству рекламного материала, выполнять работу качественно;
2.4.6. Передача прав на рекламную работу Рекламодателю;
2.4.7. Обеспечение хранения рекламных материалов с даты последнего размещения объявления до плановой проверки;
2.4.8. Экономичное и плановое использование предоставленных Рекламодателем материалов, предоставление отчета об использованных материалах после завершения работы, а также возврат оставшихся или неиспользованных материалов в свое распоряжение.
2.4.8. Использовать предоставленные Рекламодателем материалы осмотрительно и планомерно, представить отчет об использованных материалах по завершении работы, а также вернуть остаток или снизить стоимость работы с согласия Рекламодателя, учитывая стоимость неиспользованных материалов, находящихся в его распоряжении;
2.4.9. В случаях, когда необходимо уведомить Рекламодателя, незамедлительно уведомить его и приостановить работу до получения от него указаний;
2.4.10. Предоставлять Рекламодателю информацию об использовании рекламной работы, зафиксированной в средствах массовой информации с использованием технических средств, и о других способах ее использования.
3. СТОИМОСТЬ ПО ДОГОВОРУ И ПОРЯДОК РАСЧЕТОВ
3.1. Стоимость услуг по настоящему договору составляет Общая стоимость по договору сумов.
3.2. Рекламодатель обязуется уплатить аванс в размере Процент от суммы, подлежащей предоплате процентов от суммы договора за услуги, связанные с подготовкой рекламы. Рекламодатель обязан оплатить полную сумму по договору после предоставления первоначальных рекламных материалов Производителю рекламы на утверждение.
3.3. Стоимость предоставленных услуг не может быть изменена после утверждения Заказчиком первоначальных рекламных материалов в виде образца.
4. СРОКИ ОКАЗАНИЯ УСЛУГ
4.1. Производитель рекламы начинает выполнение заказа Рекламодателя с даты поступления первоначального платежа на его счет и предоставляет первоначальные рекламные материалы в виде образца на утверждение Рекламодателю.
4.2. Рекламодатель проверяет первоначальные рекламные материалы с даты их предоставления ему, подтверждает их своей подписью и печатью и возвращает их Производителю рекламы.
4.3. Производитель рекламы подготавливает основные рекламные материалы (оригинальный макет, видеоролик, баннер и т. д.) с даты полной оплаты суммы договора и предоставляет их Рекламодателю.
5. ИСПОЛНЕНИЕ ДОГОВОРА
5.1. Рекламная работа может быть представлена ​​досрочно с согласия Рекламодателя.
5.2. Между сторонами составляется акт принятия и передачи рекламной работы.
5.3. В акте принятия отдельно указываются количество, объем и качество рекламной работы, а также авторские права на рекламную работу и инструкции по ее использованию, которые должны быть предоставлены Рекламодателю.
5.4. Акт принятия должен быть подписан сторонами не позднее следующего дня после даты предоставления рекламной работы. В случае отказа Рекламодателя принять рекламную работу или подписать акт, он должен уведомить Производителя рекламы о своем мотивированном отказе в письменной форме в течение этого срока.
6. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН
6.1. Лицо, виновное в неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств по настоящему договору, несет ответственность в соответствии с Гражданским кодексом Республики Узбекистан, законами «О рекламе» и «О договорно-правовой базе деятельности хозяйствующих субъектов».
6.2. Производитель рекламы не несет ответственности за точность и достоверность рекламной информации, качество рекламируемого продукта (работы, услуги), а также за дизайн первоначальных рекламных материалов, утвержденных Рекламодателем, и его недостатки.
7. ВСТУПЛЕНИЕ ДОГОВОРА В СИЛУ,
ЕГО ИЗМЕНЕНИЕ И РАСТОРЖЕНИЕ
7.1. Договор вступает в силу с момента его подписания сторонами и остается в силе до тех пор, пока стороны не исполнят свои обязательства по настоящему договору.
7.2. В случаях, когда качество рекламных материалов не соответствует первоначальным рекламным материалам, утвержденным Рекламодателем, Рекламодатель может в одностороннем порядке расторгнуть договор.
7.3. Если платежи не производятся в сроки, установленные настоящим договором, и срок задержки платежа превышает 60 рабочих дней, Производитель рекламы имеет право в одностороннем порядке расторгнуть договор.
8. ПОРЯДОК РАЗРЕШЕНИЯ СПОРОВ
8.1. Споры, возникающие между сторонами в соответствии с настоящим договором или в связи с ним, разрешаются путем медиации.
8.2. Если разрешение спора путем медиации невозможно, все споры, возникающие из заключения настоящего договора, изменения его условий, нарушения, исполнения, расторжения, прекращения действия и действительности, рассматриваются в индивидуальном порядке судьей постоянно действующего Третейского суда при Республиканском общественном объединении «Институт демократии и прав человека» в соответствии с его Регламентом. Решение Третейского суда является окончательным и обязательным для сторон.