Фуқаролик ишлари бўйича Ариза берилаётган суднинг номи судига
Аризачи: Даъвогарнинг Ф.И.О. си Даъвогарнинг доимий яшаш манзили Даъвогар билан боғланиш учун телефон рақами |
(Туғилганлик фактини аниқлаш тўғрисида)
Мен, Даъвогарнинг Ф.И.О. си Аризачи туғилган санаси куни Аризачи туғилган ҳудуд номида туғилганман, бироқ менга туғилганлик ҳақидаги далолатнома расмийлаштирилмаган.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 295-моддасида суд фуқароларнинг ёки ташкилотларнинг шахсий, мулкий ҳуқуқлари юзага келишига, ўзгаришига ёки тугашига сабаб бўладиган фактларни аниқлиши белгиланган.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Олий суди пленумининг «Юридик аҳамиятга эга бўлган фактларни аниқлаш ҳақидаги ишлар бўйича суд амалиёти тўғрисида» 1991 йил 20 декабрдаги 5-сонли қарорининг 2-бандида судлар Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 295-моддасида назарда тутилган суд тартибида аниқланадиган юридик аҳамиятга эга бўлган фактлар рўйхати тугал эмаслигини инобатга олишлари лозимлиги кўрсатилган.
Суд туғилганлик фактини, агар бундай қайд қилиш тегишли ҳужжатлар асосида муқаддам амалга оширилган бўлиб, лекин далолатнома ёзуви сақланмаган, йўқолган ва тикланиши мумкин бўлмаган тақдирда аниқлайди.
Туғилганлик фактини аниқлашда, туғилганлик ҳолатининг ўзи (туғилиш содир бўлган аниқ ҳолатлар, шунингдек туғилишнинг аниқ санаси) аниқланиши лозим. Туғилганлик факти ФҲДЁ органлари томонидан туғилишни қайд қилиш рад қилинганлиги, шунингдек шахснинг туғилишни ҳақиқатда тасдиқловчи далиллар мавжуд бўлганда суд томонидан аниқланади.
Суднинг туғилганлик фактини аниқлаш ишлари бўйича ҳал қилув қарорида ФҲДЁ органлари томонидан келгусида туғилганлик фактини қайд этиш учун зарур бўлган барча аниқ ва тўлиқ маълумотлар бўлиши кераклиги белгиланган.
Шунга кўра, Аризачи туғилган санасида Аризачи туғилган ҳудуд номида туғилган Даъвогарнинг Ф.И.О. сининг туғилганлик фактини аниқлаш лозим бўлади.
Юқоридагиларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 4, 293, 295, 296, 297-моддаларига асосан,
1. Аризачи туғилган санасикуни Аризачи туғилган ҳудуд номида туғилган Даъвогарнинг Ф.И.О. сининг туғилганлик фактини аниқлаб беришингизни;

Адрес постоянного места жительства истца
Я, Ф.И.О. истца,родился(-лась) Дата рождения заявителя года в Наименование территории, где родился заявитель,однако свидетельство о рождении мне не было выдано.
Согласно статье 295 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан факт возникновения, изменения или прекращения личных, имущественных прав гражданин или организаций устанавливается судом.
Таким образом, в пункте 2 Постановления № 5 Пленума Верховного суда Республики Узбекистан «О судебной практике по делам об установлении фактов, имеющих юридическое значение» от 20 декабря 1991 года указано, что судам необходимо учитывать, что перечень фактов, имеющих юридическое значение, устанавливаемых в судебном порядке, предусмотренный статьей 295 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, не является исчерпывающим.
Суд устанавливает факт рождения ребенка, если такая регистрация ранее была произведена на основании соответствующих документов, но запись об этом акте не сохранилась, утрачена или не подлежит восстановлению.
При установлении факта рождения должны быть установлены обстоятельства самого рождения (конкретные обстоятельства рождения, а также точная дата рождения). Факт рождения устанавливается судом в случае отказа регистрации рождения органом ЗАГСа, а также при наличии доказательств, подтверждающих факт рождения лица.
Врешении суда об установлении факта рождения определяется, что орган ЗАГСа должен иметь достоверную и полную информацию, необходимую для дальнейшей регистрации факта рождения.
Вэтой связи необходимо установить факт рождения Ф.И.О. истца Дата рождения заявителя года в Номер телефона для связи с истцом.
На основании вышеперечисленного в соответствии со статьями 4, 293, 295, 296, 297 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
1. Установить факт рождения Ф.И.О. истца Дата рождения заявителя года в Наименование территории, где родился заявитель;