Меҳнат шартларини ходимнинг розилигисиз ўзгартириш тўғрисида буйруқ
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодекси 137-модда иш берувчининг меҳнат шартларини ходимнинг розилигисиз ўзгартириш ҳуқуқи
Агар технологиядаги, ишлаб чиқариш ва меҳнатни ташкил этишдаги ўзгаришлар, ишлар (маҳсулот, хизматлар) ҳажмларининг қисқарганлиги муносабати билан аввалги меҳнат шартлари сақлаб қолиниши мумкин бўлмаса, иш берувчи ходим меҳнат шартномасида шарт қилиб кўрсатилган меҳнат вазифасини давом эттираётганида ходимнинг розилигисиз меҳнат шартларини ўзгартиришга ҳақли.
Юқоридагиларга асосланиб буюраман:
1. Ташкилотнинг тўлиқ номида меҳнатни ташкил этишда ўзгаришлар юз берганлиги, яъни Кузатув кенгашининг Кузатув кенгаши томонидан чиқарилган қарор санасидаги Кузатув кенгаши томонидан чиқарилган қарор рақами-сонли қарорига асосан жамиятнинг янги тузилмаси тасдиқланганлиги, унга мувофиқ Лавозимлари ўзгараётган бўлим номидаги «Ўзгаритирилаётган лавозим номи»лавозими «Янги ўзгарган лавозим номи»лавозимига ўзгариши белгиланганлиги эътиборга олинсин.
2. Шу муносабат билан, юқорида ўзгараётган лавозимда фаолият юритувчи Лавозими ўзгараётган ходимнинг Ф.И.О. сининг «Ўзгаритирилаётган лавозим номи»лавозими Ходим янги лавозимда иш бошлаётган сана кунидан бошлаб унинг розилигисиз «Янги ўзгарган лавозим номи»лавозимига ўзгартирилсин.
3. Ходимга жамиятнинг штатлар жадвалига асосан иш ҳақи тўланиши белгилаб қўйилсин.
Асос: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 137-моддаси, меҳнатни ташкил этишда юз берган ўзгаришлар.

Приказ об изменении условий труда без согласия работника
О праве работодателя изменить условия труда без согласия работника согласно статье 137 Трудового кодекса Республики Узбекистан
Вслучае изменения технологии, организации производства и труда, сокращения объема работ (продукции, услуг), если сохранение прежних условий труда невозможно, то работодатель вправе изменить условия труда без согласия работника при условии сохранения работником трудовых обязанностей, предусмотренных трудовым договором.
На основании вышеизложенного приказываю:
1. Прошу принять к сведению, что от Полное наименование организациигода произошли изменения в организации труда, а именно решением Наблюдательного совета № номер решения, принятого Наблюдательным советом от дата принятия решения Наблюдательного совета была утверждена новая структура организации, в соответствии с которой должность «наименование должности, которая изменяется»от наименование отдела, в котором изменились должности года изменена на должность «новое наименование должности».
2. В связи с этим должность Ф.И.О. работника, должность которого была переименована,находящегося в настоящее время в указанной выше должности, начиная с дата начала работы сотрудника в новой должности (дата) без его согласия изменяется с «наименование должности, которая изменяется»на «новое наименование должности».