Меҳнат шартномасини бекор қилиш санасини ўзгартириш тўғрисида буйруқ
1. Ташкилот номи раҳбарининг Меҳнат шартномасини бекор қилиш буйруғи расмийлаштирилган санадаги Меҳнат шартномаси бекор қилинган буйруқ рақами-шт-сонли буйруғи билан ташкилот Ходимнинг лавозими Ходимининг Ф.И.О. си билан тузилган меҳнат шартномаси Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 158-моддасига асосан Меҳнат шартномаси бекор қилинадиган сана кунидан муддатли меҳнат шартномаси муддати тугаганлиги муносабати билан бекор қилинганлиги маълумот сифатида қабул қилинсин.
Бироқ, меҳнат шартномасини бекор қилишда Кодекснинг 158-моддаси учинчи қисмида кўрсатилган қоидалар бузилиб, меҳнат шартномаси асосий ходимнинг ишга қайтган кундан эмас, ундан бир кун олдинги кун билан бекор қилинганлиги эътиборга олинсин.
2. Шу муносабат билан, Ташкилот номи раҳбарининг Меҳнат шартномасини бекор қилиш буйруғи расмийлаштирилган санадаги Меҳнат шартномаси бекор қилинган буйруқ рақами-шт-сонли буйруғидаги меҳнат шартномасини бекор қилиш санаси ўзгартирилсин ва буйруқнинг 1-банди қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«Ташкилот номииХодимнинг лавозимииХодимининг Ф.И.О. си билан тузилган меҳнат шартномаси Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 158-моддасига асосан муддатли меҳнат шартномаси муддати тугаганлиги муносабати билан Меҳнат шартномаси бекор қилинадиган янги сана кунидан бекор қилинсин».

Об изменении даты расторжения срочного трудового договора
1.Настоящим уведомляем, что приказом руководителя Наименование организации от дата принятия приказа о расторжении трудового договора года № номер приказа о расторжении трудового договора-шт трудовой договор, заключенный с организацией должность работника Ф.И.О. работника,расторгнут с дата расторжения трудового договора года в соответствии со статьей 158 Трудового кодекса Республики Узбекистан в связи с истечением срока срочного трудового договора.
Однако следует отметить, что при расторжении трудового договора были нарушены правила, указанные в части третьей статьи 158 Трудового кодекса, и трудовой договор был расторгнут не в день выхода основного работника на работу, а накануне этого дня.
Вэтой связи требуется изменить дату расторжения трудового договора в приказе руководителя Наименование организации № номер приказа о расторжении трудового договора-шт от дата принятия приказа о расторжении трудового договорагода и изложить пункт 1 приказа в следующей редакции:
«Срочный трудовой договор, заключенный с Наименование организации должность работника Ф.И.О. работника,на основании статьи 158 Трудового кодекса Республики Узбекистан расторгается в связи с истечением его срока с новая дата расторжения трудового договора года.»