• Хусусий нотариал идора ёки давлат нотариал идораси эканлиги кўрсатилади
• Мерос олувчининг хориж мамлакатларига сафарга чиқиб кетганлиги, муддатли ҳарбий хизматга чақирилганлиги ва бошқа ҳолатлар кўрсатилиши мумкин.
Фуқаролик ишлари бўйича Даъво ариза берилган фуқаролик ишлари бўйича суд номига
Даъвогар: Даъвогарнинг Ф.И.О.си
Манзил: Даъвогарнинг яшаш манзили
Даъвогарнинг телефон рақамлари
Даъвогарнинг почта манзили
Жавобгар: Жавобгарнинг Ф.И.О.си
Манзил: Жавобгарнинг яшаш манзили
Жавобгарнинг телефон рақамлари
Жавобгарнинг почта манзилис
Мустақил талаб билан арз қилмайдиган учинчи шахс: Нотариал идора тури нотариал идора рақами-сонли нотариал идораси нотариуси Нотариал идора нотариусининг Ф.И.О.си
Нотариал идора жойлашган манзил
Нотариал идоранинг телефон рақами
Нотариал идоранинг почта манзили
ДА Ъ В О А Р И З А
(Меросни қабул қилиб олиш муддатини тиклаш тўғрисида)
Марҳум Даъвогарга мерос қолдирган шахснинг Ф.И.О.си, Даъвогарга мерос қолдирган шахснинг туғилган санасида туғилган бўлиб, Даъвогарга мерос қолдирган шахснинг вафоти санаси санада вафот этган. Ўзига тегишли бўлган ҳаётлари давомида орттирган Даъвогарга мерос қолган мол-мулк номи, манзили манзилда жойлашган мулкни менга васият қилиб қолдирганлар.
Даъвогарга мерос қолдирган шахснинг Ф.И.О.си вафот этишидан олдин барча мулкини менга васият қилиб қолдирган. Васиятнома Нотариал идора тури нотариал идора рақами-сонли нотариал идораси нотариуси Нотариал идора нотариусининг Ф.И.О.си томонидан Нотариус томонидан васиятнома расмийлаштирилган санада расмийлаштирилиб, реестр китобига Реестр китобига васиятнома қайд қилинган рақам-сон билан қайд этилган.
Даъвогарга мерос қолдирган шахснинг Ф.И.О.си, ўлимидан сўнг Меросни қилиб олиш муддатини ўтказиб юбориш сабаблари сабабли ҳозирги кунда меросни қабул қилиб олмоқчи бўлганимда, Жавобгарнинг Ф.И.О.си меросни расмийлаштиришимга қаршилик кўрсатмоқда. Нотариал идорага мурожаат қилганимда, мен уч йиллик муддат давомида меросни қабул қилиш ҳуқуқимдан фойдаланмаганлигим сабабли, менга меросни қабул қилиб олиш муддатини тиклаш масаласида фуқаролик ишлари бўйича судга мурожат қилиш ҳуқуқим тушунтирилди.
Мен меросни қабул қилиб олиш муддатини узрли сабабларга кўра ўтказиб юборганман.
Юқоридагиларга кўра, Меросни қилиб олиш муддатини ўтказиб юбориш сабабларини инобатга олиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 11401-моддаси ҳамда Фуқаролик Процессуал кодекснинг 188, 189-моддаларининг талабларига мувофиқ,
Мен Даъвогарнинг Ф.И.О.си томонидан ўтказиб юборилган меросни қабул қилиб олиш муддатини узрли деб топиб тиклашингизни сўрайман.

Иск о восстановлении срока приема наследства
• Прим: могут быть указаны такие причины как, пребывание в заграничной командировке, служба в рядах ВС и другие
Всуд по гражданским делам Наименование суда, в который подано исковое заявление
Третье лицо, не заявляющее о самостоятельных требованиях: Вид нотариального учреждения
Номер нотариального учреждения – нотариальная контора №
Ф.И.О. нотариуса нотариального учреждения
Адрес нотариального учреждения
Телефон нотариального учреждения
E-mail нотариального учреждения
Содержание иска:О восстановлении срока приема наследства
(О восстановлении срока приема наследства)
Покойный Ф.И.О. наследодателя родился Дата рождения наследодателя,умер Дата смерти наследодателя.Нажитое имущество, Наименование и расположение (адрес) имущества, передаваемого в наследство,он завещал мне. Перед своей смертью Ф.И.О. наследодателя все нажитое свое имущество он завещал мне. Завещание оформлено Дата оформления нотариусом завещания нотариусом Вид нотариального учреждения нотариальной конторы Номер нотариального учреждения Ф.И.О. нотариуса нотариального учреждения и зарегистрировано в реестровой книге под номером Номер регистрации завещания в Реестровой книге.
По причине Причины превышения и упущения сроков приема наследства я не вступил в права наследования сразу после смерти Ф.И.О. наследодателя ,а сейчас оформлению наследства препятствует Ф.И.О. Ответчика.Когда я обратился в нотариальную контору, мне разъяснили, что, не использовав право на наследование в течение 3 лет, теперь я имею право на обращение в суд по гражданским делам по вопросу восстановления срока наследования.
Я упустил сроки наследования по уважительной причине.
Исходя из вышеизложенного, с учетом Причины превышения и упущения сроков приема наследства,и на основании статьи 11401Гражданского кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан,
признать уважительными причины моего упущения сроков наследования имуществом Наименование и расположение (адрес) имущества, передаваемого в наследство,и восстановить сроки приема наследства.