Қарзни бошқа шахсга ўтказиш тўғрисида битим
Қарздорнинг Ф.И.Ш.и,кейинги ўринларда “Қарздор” деб юритилади, бир томондан, ва Янги қарздорнинг Ф.И.Ш,бундан кейин “Янги қарздор” деб юритилади, иккинчи томондан, кейинги ўринларда биргаликда “Томонлар”, якка ҳолда “Томон” деб аталади, ушбу битимни (кейинги ўринларда — Битим деб юритилади) қуйидагича туздилар:
1. БИТИМ ПРЕДМЕТИ
1.1. Янги қарздор, Қарздор ва Кредиторнинг Ф.И.Ш (кейинги ўринларда Кредитор деб юритилади) ўртасида тузилган Кредитор билан тузилган битим рақами-сонли Кредитор билан тузилган битим номи битим бўйича Қарздорнинг мажбуриятларини тўлиқ ўз зиммасига олади.
1.2. Қарздорнинг Кредитор олдидаги мажбуриятлари Қарздорнинг Кредитор олдидаги мажбуриятлари расмийлаштирилиши учун солиштириш далолатномаси тузилган вақтдаги, Қарздорнинг Кредитор олдидаги мажбуриятлари расмийлаштирилиши учун солиштириш далолатномаси рақами-сонли солиштириш далолатномаси билан расмийлаштирилади.
2. ТОМОНЛАРНИНГ МАЖБУРИЯТЛАРИ
2.1. Томонлар ушбу битимни Кредитор билан ёзма равишда келишиб олишлари шарт. Кредиторнинг қарзни ўтказишга ёзма розилигисиз, қарзни ўтказиш тўғрисидаги ушбу битим юридик кучга эга ҳисобланмайди.
2.2. Қарздор ушбу битим тарафлар томонидан имзоланган ва Кредитор билан келишилган кундан бошлаб Ҳужжатларни топшириш муддати кун ичида Янги қарздорга қарз ўтказилган Янги қарздорга қарз ўтказилган вақт йилдаги Янги қарздорга ўтказилган қарз бўйича битим рақами-сонли битимни ва Қарздорнинг кредитор олдидаги қарзини ҳисоблаш ушбу шартнома имзоланган санада кредитор билан ёзма равишда келишилган ва шу билан боғлиқ бошқа ҳужжатларни топширади.
2.3. Қарздор Янги қарздорга Ўтказиладиган қарз миқдори сўм миқдоридаги қарзни Қарзни ўтказиш асоси асосида ўтказади.
3. ТОМОНЛАРНИНГ ЖАВОБГАРЛИГИ
3.1. Томонларнинг ҳар бири, уларнинг айби билан юзага келган бўлса, ушбу битим бўйича мажбуриятларини бажармаслик ёки лозим даражада бажармасликлари натижасида бошқа томонга етказилган зарар учун жавобгардир.
3.2. Агар зарар уларнинг иродасига боғлиқ бўлмаган ҳолатлар туфайли содир бўлган бўлса, етказилган зарар учун томонлар жавобгарликдан озод қилинади, яъни форс-мажор ҳолатлари туфайли.
3.3. Тарафлар битим шартларини бажаришлари мобайнида уларнинг ҳохиш, эрки ва иродасига боғлиқ бўлмаган кучлар тўсиқлик қилса, жумладан: табиий офатлар, зилзила, сув тошқини, уруш эълон қилиниши, амалдаги қонунчиликнинг ўзгариши каби ҳолатларда форс-мажор ҳолати эълон қилинади. Қайси тараф учун форс-мажор ҳолати содир бўлса, ушбу ҳолат ҳакида иккинчи тарафни ёзма равишда огоҳлантириш шарт. Форс-мажор ҳолатлари Тарафларни битим шартларини бажаришдан қисман ёки тўлиқ озод этишга сабаб бўлган форс-мажор ҳолатларининг муддати ёки ундан ортиқ давом этса тарафлар шартнома шартларини бажаришдан қисман ёки тўлиқ озод этиладилар.
4. НИЗОЛАРНИ ҲАЛ ҚИЛИШ
4.1. Томонлар ушбу битим бўйича ўз мажбуриятларини бажариши муносабати билан юзага келиши мумкин бўлган барча низолар ва келишмовчиликлар, агар иложи бўлса, музокаралар йўли билан ҳал қилинади.
4.2. Агар томонлар баҳсли масала бўйича келишувга эриша олмасалар, юзага келган келишмовчиликлар судда ҳал қилинади.
5. ЯКУНИЙ ҚОИДАЛАР
5.1. Ушбу шартнома томонлар имзолаган пайтдан ва кредитор билан ёзма келишувдан бошлаб кучга киради ва томонлар у бўйича ўз мажбуриятларини бажармагунча амал қилади.
5.2. Ушбу битимга киритилган ҳар қандай ўзгартириш ва қўшимчалар, агар улар ёзма равишда тузилган бўлса, иккала томоннинг ваколатли вакиллари томонидан имзоланган ва Кредитор билан келишилган тақдирдагина амал қилади.
5.3. Номи, манзили, банк реквизитлари ўзгарган ёки қайта ташкил этилган тақдирда, томонлар Номи, манзили, банк реквизитлари ўзгарган ёки қайта ташкил этилганда ёзма хабар бериш муддати кун ичида бир-бирларини ёзма равишда хабардор қилишлари шарт.
5. 4. Битим 3 нусхада тузилади, биттаси Янги қарздорга, биттаси Қарздорга ва биттаси Кредиторга берилади ва уларнинг ҳар бири бир хил юридик кучга эга.

Соглашение о передаче задолженности другому лицу
Ф.И.О. должника,далее именуется “Должник”, с одной стороны, и Ф.И.О. нового должника,далее именуется “Новый должник”, с другой стороны, далее именуемые вместе “Стороны”, по отдельности “Сторона”, заключили настоящее Соглашение (далее — Соглашение) о следующем:
1. ПРЕДМЕТ СДЕЛКИ
1.1. Новый должник полностью принимает на себя обязательства Должника по Сделке Название сделки, заключенной с кредитором № Номер сделки, заключенной с кредитором,заключенной между Должником и Ф.И.О. кредитора (далее – Кредитор).
1.2. Обязательства Должника перед Кредитором оформляются сопоставительным актом № Номер сопоставительного акта для оформления обязательств Должника перед Кредитором от Дата составления сопоставительного акта для оформления обязательств Должника перед Кредитором.
2. ОБЯЗАТЕЛЬСТВА СТОРОН
2.1. Стороны обязаны согласовать настоящее Соглашение в письменной форме с Кредитором. Без письменного согласия Кредитора на передачу долга настоящее Соглашение о передаче долга считается не имеющим юридической силы.
2.2. Должник, начиная со дня подписания и согласования с Кредитором настоящего Соглашения, в течение Срок передачи документов дней передаёт Новому должнику сделку № Номер сделки по передаче долга Новому должнику от Время передачи долга Новому должнику года и задолженность Должника перед Кредитором на дату подписания настоящего Соглашения согласовывается в письменной форме с Кредитором и другие сопутствующие документы.
2.3. Должник переводит долг Новому должнику в размере Размер передаваемого долга на основании Основание передачи долга.
3. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН
3.1. Каждая из Сторон, в случае своей вины, несет ответственность за ущерб, причиненный другой стороне в результате неисполнения или ненадлежащего исполнения своих обязательств по настоящему Соглашению.
3.2. Если ущерб возник вследствие обстоятельств, которые не зависели от их воли, Стороны освобождаются от ответственности за причиненный ущерб, то есть вследствие форс-мажорных обстоятельств.
3.3. Если во время выполнения сторонами условий Соглашения им препятствуют силы, не зависящие от их желаний, свободы и воли, в том числе стихийные бедствия, землетрясения, наводнения, объявление войны, изменение действующего законодательства, объявляется форс-мажорная ситуация. Сторона, для которой возникает форс-мажорная ситуация, обязана предупредить вторую сторону в письменной форме. В случае продолжения форс-мажорных обстоятельств в течение Срок действия форс-мажорных обстоятельств, по причине которых стороны частично или полностью освобождают себя от выполнения условий сделки или более, стороны частично или полностью освобождаются от выполнения условий договора.
4. РАЗРЕШЕНИЕ СПОРОВ
4.1. Все споры и разногласия, которые могут возникнуть в связи с выполнением сторонами своих обязательств по настоящему соглашению, по возможности, будут разрешаться путем переговоров.
4.2. Если стороны не смогут прийти к соглашению по спорному вопросу, возникшие разногласия будут разрешены в судебном порядке.
5. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
5.1. Настоящее Соглашение вступает в силу с момента его подписания сторонами и письменного соглашения с Кредитором и действует до тех пор, пока стороны не выполнят свои обязательства по нему.
5.2. Любые изменения и дополнения к настоящему Соглашению действительны только в том случае, если они заключены в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями обеих Сторон и согласованы с Кредитором.
5.3. В случае изменения названия, адреса, банковских реквизитов или реорганизации Стороны обязаны уведомить друг друга в письменной форме в течение Срок письменного уведомления об изменении имени, адреса, банковских реквизитов или реорганизации дней.
5. 4. Соглашение составлено в 3-х экземплярах, один экземпляр Новому должнику, один экземпляр Должнику и один экземпляр Кредитору, и каждый из них имеет одинаковую юридическую силу