Талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечиш тўғрисида битим
Дастлабки кредиторнинг Ф.И.Ш,кейинги ўринларда “Дастлабки кредитор” деб юритилади, бир томондан, ва Янги кредиторнинг Ф.И.Ш,иккинчи томондан, кейинги ўринларда “Янги кредитор” биргаликда “Томонлар”, якка ҳолда “Томон” деб аталади, ушбу битимни (кейинги ўринларда — Битим деб юритилади) қуйидагича туздилар:
БИТИМНИНГ ПРЕДМЕТИ
1.1. Талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечиш битимига асосан дастлабки кредитор асосий мажбурият бўйича талаб қилиш ҳуқуқини топшириш, янги кредитор эса бу ҳуқуқларни қабул қилиш мажбуриятини олади.
1.2. Фуқаролик кодексининг 355-моддасига талабларига асосан, талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечиш битими, агарда қонунчилик ҳужжатларидан, битимнинг мазмуни ёки моҳиятидан бошқача ҳол англашилмаса, ҳақ эвазига тузилган битим ҳисобланади.
1.3. Фуқаролик кодексининг 319-моддаси биринчи қисмига асосан кредиторнинг ўз талабидан бошқа шахс фойдасига воз кечишига, башарти у қонунчилик ҳужжатларига ёки битимга зид бўлмаса, йўл қўйилади.
1.4. Талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечилганда дастлабки кредитор асосий мажбурият бўйича шахс алмаштирилиши муносабати билан мажбуриятдан чиқади.
1.5. Агар қонунда ёки битимда бошқача тартиб назарда тутилган бўлмаса, дастлабки кредиторнинг ҳуқуқи янги кредиторга ҳуқуқ ўтиш пайтида мавжуд бўлган ҳажмда ва шартлар асосида ўтади.
1.6. Мазкур битимга асосан қуйидагилар дастлабки кредитордан янги кредиторга ўтказилаётган талаблар ҳажми ҳисобланади:
1.6.1. Ўтказилаётган талаблар ҳажми
1.6.2. Ўтказилаётган талаблар ҳажмини белгилашда у қандай мажбуриятдан келиб чиққанлиги
2. ТАРАФЛАРНИНГ ҲУҚУҚ ВА МАЖБУРИЯТЛАРИ
2.1. Дастлабки кредиторнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари:
2.1.1. Янги кредитор билан музокаралар олиб ориш;
2.1.2. Битимга тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш таклифи билан янги кредиторга мурожаат қилиш;
2.1.3. Мазкур битимда белгиланган шартлар асосида талаб қилиш ҳуқуқини янги кредитор фойдасига воз кечиши;
2.1.4. Қарздор талаблар янги кредиторга ўтганлигини исботловчи ҳужжатлар ўзига тақдим этилмагунича унга нисбатан мажбуриятни бажармасликка ҳақли.
2.1.5. Талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечган дастлабки кредитор янги кредитор олдида унга ўтказилган талабнинг ҳақиқий эмаслиги учун жавоб беради, бироқ қарздор томонидан бу талабнинг бажарилмаганлиги учун жавоб бермайди, дастлабки кредитор янги кредитор олдида қарздор учун ўз зиммасига кафолатни олган ҳоллар бундан мустасно;
2.1.6. Янги кредиторга талаб қилиш ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжатларни бериши ва талабни амалга ошириш учун аҳамиятли бўлган маълумотларни билдириши
2.1.7. Дастлабки кредиторнинг бошқа ҳуқуқ ва мажбуриятлари:
2.2. Янги кредиторнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари:
2.2.1. Дастлабки кредитор билан музокаралар олиб ориш;
2.2.2. Битимга тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш таклифи билан Дастлабки кредиторга мурожаат қилиш;
2.2.3. Қарздор мажбурият бўйича ҳуқуқлар унга ўтганлиги ҳақида огоҳлантириш олган пайтида дастлабки кредиторга қарши эътирозларини янги кредиторнинг талабига қарши қўйишга ҳақли;
2.2.4. Талаб қилиш ҳуқуқи ўтгандан сўнг қарздорни бу ҳақда ёзма равишда хабардор қилиши шарт. Акс ҳолда у бундай хабар бермаслик туфайли келиб чиққан ўзи учун ноқулай оқибатлар хавфини ўз зиммасига олади.
2.2.5. Янги кредиторнинг бошқа ҳуқуқ ва мажбуриятлари.
3. БОШҚА ШАРТЛАР
3.1. Фуқаролик кодексининг 364-моддасига асосан агар талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечиш битимида воз кечилаётган ҳуқуқни келтириб чиқарувчи мажбурият аниқ кўрсатилмаган бўлса, талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечиш битими тузилмаган деб ҳисобланиши лозим.
3.2. Агар талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечиш битими ўз моҳиятига кўра талаб қилиш ҳуқуқини ўтказиш бўлмай, балки бунда тарафларнинг хоҳиш-иродаси аслида ҳақ эвазига хизмат кўрсатишга қаратилган бўлса, бундай битим ФКнинг 124-моддаси иккинчи қисмига биноан бошқа битимни ниқоблаш мақсадида тузилган ҳисобланади (топшириқ битими ёки ҳақ эвазига хизмат кўрсатиш битимси) ва суд тарафлар аслида назарда тутган битимга доир қоидаларни қўллайди.
3.3. Агар асосий битим суд томонидан тузилмаган (ёки ҳақиқий эмас) деб топилса, асосий битимга асосланган талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечиш ҳам ҳақиқий ҳисобланмайди.
3.4. Кредиторнинг ҳуқуқлари бошқа шахсга ўтганлиги ҳақида қарздорнинг хабардор қилинмаганлиги ёки ўз талабидан бошқа шахс фойдасига воз кечган кредитор талаб қилиш ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжатларни унга бермаганлиги унинг ҳуқуқларини бошқа шахсга ҳақиқатан ўтказилганлигига таъсир қилмайди ва ўз талабидан бошқа шахс фойдасига воз кечиш битимини тузилмаганлигига (ҳақиқий эмаслигига) олиб келмайди.
3.5. Дастлабки кредитордан янги кредиторга ҳуқуқларнинг ўтказилиши қарздорни битим тузилганлиги тўғрисида хабардор қилиш пайти билан боғлиқ эмас. Қарздорни хабардор қилиш ҳуқуқлар бошқа шахсга ўтказилганлигига биноан амалга оширилиб, бу мажбурият бўйича талаб қилиш ҳуқуқини ўтказишнинг зарур шарти сифатида қаралмайди.
3.6. Оддий ёзма ёки нотариал шаклда тузилган битимга асосланган талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечиш фақат ўша шаклда (оддий ёзма ёки нотариал) амалга оширилади.
3.7. Агар асосий битим давлат рўйхатидан ўтказилиши талаб қилинадиган битим бўлса, талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечиш битими ҳам асосий битим бўйича белгилаб қўйилган тартибда рўйхатдан ўтказилиши шарт.
3.8. Талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечишни тақиқлаш ва ҳар қандай чеклашлар ёхуд талабдан бошқа шахс фойдасига воз кечишнинг қўшимча шартлари тарафларнинг келишувларига биноан битимда назарда тутилиши мумкин.
4. НИЗОЛАРНИ ҲАЛ ҚИЛИШ ТАРТИБИ
4.1. Тарафлар ўртасида мазкур битим бўйича ёки унда белгиланган мажбуриятларни бажариш вақтида юзага келадиган барча низолар ёки келишмовчиликлар томонларнинг ўзаро музокаралар олиб бориши йўли билан ҳал қилинади.
4.2. Агар келишмовчиликларни музокара йўли билан ҳал қилиб бўлмаса, улар қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда суд тартибида кўрилади.
5. БИТИМГА ЎЗГАРТИРИШ ВА ҚЎШИМЧАЛАР КИРИТИШ ТАРТИБИ
5.1. Битим шартларига ўзгартириш киритиш, шунингдек, битимни бекор қилиш қонун ҳужжатларига мувофиқ амалга оширилади. Битим шартларига киритилган қўшимча ва ўзгартиришлар унинг ажралмас қисми ҳисобланади, улар албатта, инобатга олиниши зарур.
5.2. Битимни бир тарафлама рад этиш, унинг шартларига ўзгартириш киритишга йўл қўйилмайди, амалдаги қонунчилик ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилган, шунингдек, қонунчилик ҳужжатларида кўзда тутилган ҳоллар бундан мустасно.

Договор об уступке права требования в пользу другого лица
Ф.И.О. первоначального кредитора,далее именуемый “Первоначальный кредитор”, с одной стороны, и Ф.И.О нового кредитора,далее именуемый “Новый кредитор”, с другой стороны, далее именуемые вместе “Стороны”, по отдельности “Сторона”, заключили настоящий Договор (далее — Договор) о следующем:
1.1. На основании договора об уступке права требования в пользу другого лица Первоначальный кредитор обязан отказаться от права требования по основному обязательству, в то время как Новый кредитор обязан принять эти права.
1.2. В соответствии со статьей 355 Гражданского кодекса договор об уступке права требования в пользу другого лица предполагается возмездным, если из законодательства, содержания или существа договора не вытекает иное.
1.3. Согласно части первой статьи 319 Гражданского кодекса уступка требования кредитором другому лицу допускается, поскольку она не противоречит законодательству или договору.
1.4. При отказе от требования в пользу другого лица, Первоначальный кредитор выходит из обязательства в связи с заменой лица по основному обязательству.
1.5. Если законом или договором не предусмотрена иная процедура, право Первоначального кредитора переходит к Новому кредитору в размере и на условиях, имеющихся на момент передачи права.
1.6. В соответствии с настоящим договором нижеследующий объем требований, передается от Первоначального кредитора Новому кредитору:
1.6.1. Объем передаваемых требований
1.6.2. Из какого обязательства оно вытекало при определении объема передаваемых требований
2.1. Права и обязанности Первоначального кредитора:
2.1.1. проведение переговоров с Новым кредитором;
2.1.2. обращение к Новому кредитору с предложением внесения соответствующих изменений и дополнений в Договор;
2.1.3. отказ от права требования на условиях, установленных настоящим Договором, в пользу Нового кредитора;
2.1.4. должник вправе не исполнять обязательство перед ним до тех пор, пока ему не будут представлены документы, подтверждающие, что требования перешли к Новому кредитору.
2.1.5. Первоначальный кредитор, отказавшийся от требования в пользу другого лица, несет ответственность перед Новым кредитором за недействительность переданного ему требования, но не несет ответственности за неисполнение этого требования должником, за исключением случаев, когда Первоначальный кредитор взял на себя гарантию за должника перед Новым кредитором;
2.1.6. предоставить Новому кредитору документы, подтверждающие право требования, и сообщить информацию, имеющую отношение к выполнению требования;
2.1.7. Другие права и обязательства первоначального кредитора
2.2. Права и обязанности Нового кредитора:
2.2.1. проведение переговоров с Первоначальным кредитором;
2.2.2. обращение к Первоначальному кредитору с предложением внесения соответствующих изменений и дополнений в Договор;
2.2.3. Должник имеет право оспорить свои возражения Первоначальному кредитору по требованию Нового кредитора, когда он получает предупреждение о том, что права по обязательству перешли к нему;
2.2.4. После перехода права на требование он обязан сообщить должнику об этом в письменной форме. Впротивном случае он берет на себя риск неблагоприятных последствий для себя, вызванных таким несообщением.
2.2.5. Другие права и обязательства нового кредитора
3. ДРУГИЕ УСЛОВИЯ
3.1. В соответствии со статьей 364 Гражданского кодекса если в договоре об отказе требования в пользу другого лица, обязательство, порождающее право на отказ, точно не указано, договор об уступке требования в пользу другого лица следует считать незаключенным.
3.2. Если договор об отказе от требования в пользу другого лица по своей сути не является передачей права требования, а в данном случае пожелания сторон фактически направлены на предоставление услуг за плату, то данный договор в соответствии с частью второй статьи 124 Гражданского кодекса считается заключенным с целью прикрыть другую сделку (договор уступки или договор об оказании услуг за определенную плату) и суд применяет положения о сделке, на которые фактически ссылаются стороны.
3.3. Если основной договор будет признано судом недействительным, уступка требования в пользу другого лица, основанная на основном договоре, также не считается действительной.
3.4. Не уведомление должника о том, что права кредитора были переданы другому лицу или не предоставление ему документов, подтверждающих право кредитора, отказывающегося от своего требования в пользу другого лица, не влияет на факт фактической передачи его прав другому лицу и не приводит к не заключению (недействительности) договора об уступке права требования в пользу другого лица.
3.5. Переход прав от Первоначального кредитора к Новому кредитору не связан с моментом информирования должника о заключении договора. Информирование должника осуществляется в соответствии с тем фактом, что права передаются другому лицу, что не рассматривается как необходимое условие для передачи права требования по обязательству.
3.6. Уступка права требования в пользу другого лица, основанная на договоре, совершенном в простой письменной или нотариальной форме, осуществляется только в такой форме (простой письменной или нотариальной).
3.7. Если основной договор является договором, требующим государственной регистрации, договор об уступке права требования в пользу другого лица, также должен быть зарегистрирован в порядке, установленном для основного договора.
3.8. Запрет на уступку права требования в пользу другого лица и любые ограничения или дополнительные условия для уступки права требования в пользу другого лица могут быть предусмотрены Сторонами в Соглашении.
4. ПОРЯДОК РАЗРЕШЕНИЯ СПОРОВ
4.1. Все споры или разногласия между Сторонами, возникающие в момент исполнения обязательств, установленных настоящим договором или в нем самом, разрешаются путем взаимных переговоров Сторон.
4.2. Если разногласия не могут быть разрешены путем переговоров, они будут рассмотрены в судебном порядке в порядке, установленном законом.
5. ПОРЯДОК ВНЕСЕНИЯ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ДОГОВОР
5.1. Внесение изменений в условия Договора, а также отмена Договора осуществляются в соответствии с законодательством. Дополнения и поправки к условиям Договора являются его неотъемлемой частью, что, безусловно, должны быть учтены.
5.2. Односторонний отказ от Договора, внесение изменений в его условия не допускаются, за исключением случаев, когда в действующие законодательные акты вносятся изменения и дополнения, а также предусмотренных законодательными актами.