Ходимни иш вақтидан ташқари ишга жалб этиш
Бўш иш ўрни мавжуд бўлган бўлим номи бўлими Бўш иш ўрни мавжуд бўлган лавозим Айни вақтда ишламаётган ходим Ф.И.О.нинг Айни вақтда ишламаётган ходимнинг нима сабабдан ишлай олмаслиги сабаби муносабати билан, Ташкилотда бажарилмасдан қолаётган ишлар номи ишларини ўз вақтида бажариш заруриятини инобатга олган ҳолда, Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 189-моддасига асосан буюраман:
1. Ходим ишлаб турган ташкилот номи ва уни (ташкилотни) ташкилий ҳуқуқий шаклининг Ходим ишлаётган бўлим бўлими Иш вақтидан ташқари ишга жалб этилаётган ходимнинг лавозимиси Ходимнинг Ф.И.О. ҳафтанинг Иш вақтидан ташқари ишга жалб этилган ходим ишлаши лозим бўлган кунлар номи кунлари соат Ходимнинг иши бошланадиган соати дан Ходимнинг иши тугайдиган соатига қадар Ходимнинг бажариши лозим бўлган иш номи ишларига иш вақтидан ташқари ишга жалб этилсин.
2. Бош бухгалтер Тегишли тўловларни амалга оширишга маъсул бўлган бухгалтернинг Ф.И.О. ходимнинг иш вақтидан ташқари амалга оширган меҳнати учун Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 262-моддасига асосан Ходимга тўланиши лозим бўлган иш ҳақи миқдори миқдорида иш ҳақи тўланишини таъминласин.
3. Мазкур буйруқнинг ижроси юзасидан назорат Мазкур буйруқ ижросини назорат қилишга маъсул бўлим номи бўлими Мазкур буйруқ ижросини назорат қилишга маъсул бўлган шахс лавозими Мазкур буйруқ ижросини назорат қилишга маъсул бўлган шахснинг Ф.И.О. зиммасига юклатилсин.
Асос: Ходимни иш вақтидан ташқари ишга жалб этиш тўғрисида буйруқ чиқарилишини асослантирувчи ҳужжатлар.
Буйруқ чиқараётган шахс лавозими Буйруқ чиқараётган шахс Ф.И.О.
Амалдаги Меҳнат қонунчилигига мувофиқ ходим учун белгиланган кундалик иш (смена) муддатидан ташқари ишлаш иш вақтидан ташқари иш деб ҳисобланади.
Иш вақтидан ташқари ишлар ходимнинг розилиги билан қўлланиши мумкин. Иш вақтидан ташқари ишлар, дам олиш кунлари ва байрам кунларидаги ишлар учун камида икки ҳисса миқдорида ҳақ тўланади.
Ходимнинг иш вақтидан ташқари қандай ишга жалб қилиниши, ходимга тўланадиган ҳақ миқдори ва бошқа ҳолатлар буйруқда кўрсатиб ўтилади.
Мазкур буйруқ намунасида юқоридаги ҳолатлар эътиборга олиниб амалдаги қонунчилик талаблари асосида ишлаб чиқилган бўлиб, фойдаланувчилар буйруқ намунасидаги сўровномаларни аниқ, равон ва турлича талқин қилинмайдиган сўзлардан фойдаланган ҳолда тўлдиришлари, келгусида низолар ва тушунмовчиликлар келиб чиқишини олдини олади.

Приказ(О привлечении работника к сверхурочной работе)
Принимая во внимание необходимость выполнения Наименование работ на предприятии, которые остаются невыполненными работ в связи с Причина, по которой работник, не работающий в настоящее время, не может работать Ф.И.О. работника, не работающего в настоящее время Должность, в котором имеется вакантное рабочее место отдела Название отдела, в котором имеется вакантное рабочее место,в соответствии со статьей 189 Трудового кодекса Республики Узбекистан, приказываю:
1. Привлечь к сверхурочной работе Должность работника, который привлекается к сверхурочной работе отдела Отдел, в котором работает работник Название организации и ее организационно-правовая форма, в которой работает работник Ф.И.О. работника с Время начала работы работника часов до Время окончания работы работника Название дней, в которые должен работать работник, который привлекается к сверхурочной работе для выполнения наименование работы, которую должен выполнить работник.
2. Главному бухгалтеру Ф.И.О. бухгалтера, ответственного за осуществление соответствующих платежей обеспечить выплату работнику заработной платы за сверхурочную работу в размере Размер заработной платы, которая должна быть выплачена работникусумов согласно статьи 262 Трудового кодекса Республики Узбекистан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Название должности лица, ответственного за осуществление контроля над исполнением данного приказа отдела Название отдела, ответственного за осуществление контроля над исполнением данного приказаФ.И.О. лица, ответственного за осуществление контроля над исполнением данного приказа.
Основание: Список документов, служащих основанием для принятия приказа о привлечении работника к сверхурочной работе.