Даъвогар банкнинг номи ва ташкилий ҳуқуқий шакли
Даъво мазмуни: Кредит шартномаси бўйича Жавобгарнинг умумий кредит қарздорлиги суммаси сўм миқдоридаги қарздорлик юзасидан ундирувни гаров мулкига қаратиш тўғрисида
(Кредит шартномаси бўйича қарздорлик юзасидан ундирувни гаров мулкига қаратиш тўғрисида)
Даъвогар банкнинг номи ва ташкилий ҳуқуқий шакли банки ҳамда фуқаро Жавобгарнинг Ф.И.Ш.и ўртасида Тарафлар ўртасида кредит шартномаси тузилган сана куни Тарафлар ўртасида тузилган кредит шартномаси рақами-сонли кредит шартномаси тузилган. Шартномага кўра даъвогар Даъвогар банкнинг номи ва ташкилий ҳуқуқий шакли томонидан жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.Ш.ига Кредит шартномасига асосан сотиб олинган хонадон манзили манзилида жойлашган хонадоннни сотиб олиши учун Кредит шартномасига асосан жавобгарга ажратилган кредит суммаси сўм миқдорида кредит ажратилган. Кредит қайтарилишининг кафолати сифатида Кредит шартномасига асосан сотиб олинган хонадон манзили манзилида жойлашган, кредит маблағлари ҳисобига сотиб олинган хонадон гаровга қўйилган.
Жавобгар кредит тўловлари учун ҳар ойда Кредит тўлови сифатида жавобгар ҳар ойда тўлаши лозим бўлган сумма сўм миқдорида пул маблағларини тўлаши лозим эди. Бироқ жавобгар бир неча маротаба огоҳлантирилишига қарамасдан ҳозирга қадар кредит қарздорлигини тўламасдан келмоқда.
Жавобгарнинг кредит шартномаси бўйича даъво ариза киритилаётган сана ҳолатига кўра жами қарздорлиги Жавобгарнинг умумий кредит қарздорлиги суммаси сўмни ташкил қилади, жумладан:
-муддати ўтган кредит фоизи қарздорлиги
-
Умумий қарздорликдан муддати ўтган кредит фоизи қарздорлиги суммаси сўм
-ҳисобланган фоизи қарздорлиги
Умумий қарздорликдан хисобланган фоизи қарздорлиги суммаси сўм
-муддатли асосий қарздорлиги
Умумий қарздорликдан муддатли асосий қарздорлик суммаси сўм
Фуқаролик Кодексининг 744-моддасига кўра, кредит шартномаси бўйича бир тараф — банк ёки бошқа кредит ташкилоти (кредитор) иккинчи тарафга (қарз олувчига) шартномада назарда тутилган миқдорда ва шартлар асосида пул маблағлари (кредит) бериш, қарз олувчи эса олинган пул суммасини қайтариш ва унинг учун фоизлар тўлаш мажбуриятини олади.
Ўзбекистон Республикаси “Гаров тўғрисида”ги Қонуннинг 26-моддасига кўра, гаровга олувчининг (кредиторнинг) талабларини қондириш учун ундирувни қарздор гаров билан таъминланган мажбуриятни ўзи жавобгар бўлган вазиятларда бажармаган тақдирда ёки лозим даражада бажармаганда гаровга қўйилган мол-мулкка қаратиши мумкин.
Юқоридагиларга асосан ҳамда Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддаларига асосан
Кредит шартномаси бўйича жавобгар Жавобгарнинг яшаш манзили Жавобгарнинг умумий кредит қарздорлиги суммаси сўм миқдоридаги қарздорликни ундириш ҳамда ундирувни жавобгарга тегишли бўлган, гаровга қўйилган Кредит шартномасига асосан сотиб олинган хонадон манзили манзилида жойлашган хонадонга қаратишингизни.

Об обращении взыскания на залоговое имущество в счет погашения задолженности по кредитному договору
Содержание иска: Об обращении взыскания на залоговое имущество в счет погашения задолженности в объеме Общая сумма задолженности ответчика по кредиту сум по кредитному договору
(Об обращении взыскания на залоговое имущество в счет погашения задолженности по кредитному договору)
Между Наименование юридического лица Истца и гражданином Ф.И.О. Ответчика Дата заключения Кредитного договора между сторонами заключен Кредитный договор Номер Кредитного договора, заключенного между сторонами.Согласно договору, Истец Наименование юридического лица Истца выделил Ответчику Ф.И.О. Ответчика кредит в размере Сумма кредита, выделенного Ответчику на основе Кредитного договора на приобретение дома, расположенного по адресу Адрес домовладения, приобретенного на основе Кредитного договора.В качестве гарантии возврата кредита был принят под залог дом, расположенный по адресу Адрес домовладения, приобретенного на основе Кредитного договора,приобретенный за счет средств кредита.
Ответчик должен был ежемесячно выплачивать по кредиту Сумма ежемесячных выплат Ответчика в качестве оплаты по кредиту денежных средств. Однако, Ответчик, несмотря на неоднократные предупреждения, по настоящее время не оплачивает кредитный долг.
Общая задолженность Ответчика по кредитному договору на дату внесения искового заявления составляет Общая сумма задолженности ответчика по кредиту.Из них:
-сумма задолженности просроченных процентов кредита - Сумма задолженности просроченных процентов кредита
-сумма процентной задолженности - Сумма процентной задолженности
-сумма основной, установленной по сроку задолженности -Сумма основной, установленной по сроку задолженности
Согласно статье 744 Гражданского кодекса покредитному договору одна сторона - банк или иная кредитная организация (кредитор) обязуется предоставить денежные средства (кредит) другой стороне (заемщику) в размере и на условиях, предусмотренных договором, а заемщик обязуется возвратить полученную денежную сумму и уплатить проценты на нее.
Всоответствии со статьей 26 Закона Республики Узбекистан «О залоге» в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения должником обеспеченного залогом обязательства по обстоятельствам, за которые он отвечает, для удовлетворения требований залогодержателя (кредитора) взыскание может быть обращено на заложенное имущество.
На основании вышеизложенного, а также статей 188,189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
взыскать с Ф.И.О. Ответчика задолженность по кредитному договору в объеме Общая сумма задолженности ответчика по кредиту,а также обратить взыскание на залоговое имущество Ответчика в виде дома, расположенного по адресу Адрес домовладения, приобретенного на основе Кредитного договора .