(паспорт Аризачининг паспорт серия рақами,
Мен – Аризачининг Ф.И.О. фуқаро Сотилаётган уй-жой мулкдорининг Ф.И.О. томонидан Сотилаётган уй-жойнинг манзили-сонли уй-жойнинг ўзига тегишли бўлган Ўзига тегишли улушнинг қисми улушини Сотилаётган улуш қисмининг миқдори (суммаси) сўмга сотаётганлиги тўғрисида хабардорман.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 224-моддасига кўра агар қонунчилик ёки шартномада бошқача тартиб назарда тутилган бўлмаса, мажбуриятни бажаришни кечиктиришга ёки уни бўлиб-бўлиб бажаришга йўл қўйилмайди. Ушбу моддага асосан юқорида кўрсатилган уй-жойнинг Ўзига тегишли улушнинг қисми улушини имтиёзли сотиб олиш ҳуқуқимдан воз кечаман.
Ушбу уй-жойнинг Ўзига тегишли улушнинг қисми улуши сотиб олувчи Улуш сотиб олувчининг Ф.И.О.нинг номига ўтишига розиман.
Келгусида мазкур имтиёзли сотиб олиш ҳуқуқим бўйича ҳеч кимга ҳеч қандай моддий ва мулкий даъво қилмайман.
Аризанинг матнини тўлиқ ўқиб чиқдим, унинг мазмуни ва моҳияти, ҳуқуқий оқибатлари менга нотариус томонидан тушунтирилди ва тушунарли, аризанинг мазмуни менинг асл хоҳиш-истакларимга мос келади.

по адресу Адрес нотариальной конторы
ЯФ.И.О. заявителя осведомлен о продаже Ф.И.О. собственника дома, который продается своей доли в доме № Адрес дома, который продается за Сумма части принадлежащей доли сумов.
Согласно статье 224 Гражданского кодекса Республики Узбекистан при продаже одним из собственников своей доли другому лицу остальные собственники имеют право преимущественной покупки продаваемой доли по цене, за которую она продается, и на прочих равных условиях, кроме случаев продажи с публичных торгов. В соответствии с данной статьей я отказываюсь от своего права преимущественной покупки Часть принадлежащей доли доли вышеуказанного дома.
Ясогласен с передачей Часть принадлежащей доли доли данного дома покупателю Ф.И.О. покупателя доли.
Яне буду предъявлять никаких материальных и имущественных претензий впоследствие в отношении своего данного права преимущественной покупки.
Япрочитал текст заявления полностью, его содержание и суть, юридические последствия были разъяснены мне нотариусом, и понятно, содержание заявления соответствует моему действительному волеизъявлению.