Бир неча касб ва лавозим бўйича қўшимча вазифа юклаш тўғрисида
Меҳнат кодекси 116-моддасига асосан, ходимнинг розилиги билан унга иш кунининг (сменанинг) белгиланган давомийлиги мобайнида худди ўша иш берувчида қўшимча ҳақ эвазига меҳнат шартномасида шарт қилиб кўрсатилган асосий иш билан бир қаторда, асосий ишидаги каби айнан ўша касб (лавозим) бўйича ёки бошқа касб (лавозим) бўйича ҳам қўшимча ишни бажариш топширилиши мумкин.
Ходимга топширилаётган қўшимча иш қуйидагилар воситасида бажарилиши мумкин:
ходим меҳнат шартномасида шарт қилиб кўрсатилган асосий ишга нисбатан бошқа касб (лавозим) бўйича қўшимча ишни бажараётган ҳолларда бир неча касбда (лавозимда) ишлаш;
ходим асосий ишидаги айни ўша касб (лавозим) бўйича қўшимча ишни бажараётган ҳолларда хизмат кўрсатиш доираларини кенгайтириш ёки ишлар ҳажмини кўпайтириш;
вақтинча йўқ бўлган ходимнинг мажбуриятларини меҳнат шартномасида белгиланган, асосий ишидаги айни ўша касб (лавозим) ёки бошқа касб (лавозим) бўйича ишдан озод этилмаган ҳолда бажариш.
Меҳат кодекси 259-моддасига биноан, бир неча касбда (лавозимда) ишлаганда, хизмат кўрсатиш доираси кенгайганда ва иш ҳажми кўпайганда меҳнатга ҳақ тўлаш тартиби қуйдагича
Бир неча касбда (лавозимда) ишлаганда, хизмат кўрсатиш доираси кенгайганда, иш ҳажми кўпайганда ходимнинг асосий лавозимдаги иш ҳақига қуйидагилар учун қўшимча тўлов белгиланади ва тўланади:
буджетдан молиялаштирилмайдиган ташкилот ходимлари учун — бир неча касбда (лавозимда) ҳақиқатда бажарилган ишга доир иш ҳақи миқдорида;
буджет ташкилотлари ходимлари учун — бир неча лавозимда ишлаганлик учун тариф ставкасининг (маошининг) эллик фоизидан кўп бўлмаган миқдорда.
Вақтинча йўқ бўлган ходимнинг мажбуриятларини бажариш вазифаси унинг штатдаги ўринбосари зиммасига асосий ишдан озод этилмаган ҳолда юклатилганда қўшимча тўлов амалга оширилмайди.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 116 ҳамда 259-моддаларига мувофиқ,
БУЮРАМАН:
1. Ходимнинг фамиля, исми, шарифи – Ходимнинг лавозимига Вақтинча вазифа юклаш бошланадиган санадан Вақтинча вазифа юклаш тугайдиган санага қадар бўлимда бўш турган Вақтинча юкланадиган лавозимвазифаси қўшимча юклатилсин ва иш ҳажми ортганлиги сабабли лавозим маоши миқдорининг Иш ҳажми ортганлиги сабабли лавозим маошига қўшиладиган фоиз миқдорифоизи миқдорида қўшимча иш ҳақи тўлансин.
2. Бухгалтерия бўлимига: ходим Ходимнинг фамиля, исми, шарифига тегишли тўловлар амалдаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда амалга оширилсин.
Асос: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 116, 259-моддалари,Ходимнинг фамиля, исми, шарифи нинг аризаси.

Овведении дополнительных обязанностей по некоторым профессиям и должностям
Согласно статье 116 Трудового кодекса ссогласия работника ему может быть поручено выполнение у того же работодателя в течение установленной продолжительности рабочего дня (смены) наряду с основной работой, обусловленной трудовым договором, дополнительной работы по той же профессии (должности), что и основная работа или и по другой профессии (должности), за дополнительную оплату.
Поручаемая работнику дополнительная работа может выполняться посредством:
совмещения профессий (должностей) в случаях, когда работник выполняет дополнительную работу по другой по сравнению с основной, обусловленной в трудовом договоре, профессии (должности);
расширения зон обслуживания или увеличения объема работ в случаях, когда работник выполняет дополнительную работу по той же профессии (должности), что и основная работа;
исполнения обязанностей временно отсутствующего работника без освобождения от работы, определенной трудовым договором, по той же профессии (должности), что и основная работа или по другой профессии (должности).
Согласно статье 259 Трудового кодекса, в случаях совмещения профессий (должностей), расширения зоны обслуживания, увеличения объема работ к заработной плате работника по основной должности устанавливается и выплачивается доплата для:
работников организаций, финансируемых не из бюджета, — в размере заработной платы по фактически выполненной работе по совмещаемым профессиям (должностям);
работников бюджетных организаций — в размере не более пятидесяти процентов от тарифной ставки (оклада) по совмещаемой должности.
Доплата не производится при возложении исполнения обязанностей временно отсутствующего работника на лицо, замещающее его по штату, без освобождения от основной работы.
Всоответствии со статьями 116 и 259 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
1. Назначить Должность работника Фамилия, имя, отчество работника на вакантную должность Временная должность в отделе с Дата начала нагрузки временными обязанностями по Дата окончания нагрузки временными обязанностями и установить дополнительную заработную плату в размере Размер процентов, начисляемых на оклад по должности в связи с увеличением объема работы%от должностного оклада в связи с увеличением объема работы.
2. Бухгалтерии: выплаты работнику Фамилия, имя, отчество работника производить в соответствии с действующими правовыми документами.
Основание: Статьи 116, 259 Трудового кодекса Республики Узбекистан, заявление Фамилия, имя, отчество работника.