Ходимнинг фойдаланилмаган меҳнат таътилини бошқа муддатга кўчириш тўғрисида буйруқ
Меҳнат кодекси 229-моддасига асосан ҳар йилги меҳнат таътилини узайтириш ёки уни бошқа муддатга кўчириш тартиби белгиланган.
Ходимлар қуйидаги ҳолларда ҳар йилги меҳнат таътилини узайтириш ёки бошқа муддатга кўчириш ҳуқуқига эга:
вақтинча меҳнатга қобилиятсизлик даврида;
ҳомиладорлик ва туғиш таътилининг муддати бошланганда;
ҳар йилги меҳнат таътили ўқув таътилига тўғри келиб қолганда;
давлат ёки жамоат мажбуриятларини бажараётганда, агар қонунчиликда бундай мажбуриятларни бажариш учун ишдан озод этиш назарда тутилган бўлса;
жамоа келишувларида ёки жамоа шартномасида назарда тутилган бошқа ҳолларда.
Агар ҳар йилги меҳнат таътилидан фойдаланишга монелик қилувчи сабаблар таътил бошлангунига қадар келиб чиққан бўлса, ходим билан иш берувчи ўртасидаги келишувга биноан таътилдан фойдаланишнинг янги муддати белгиланади. Бундай сабаблар таътил даврида келиб чиққан ҳолларда таътил тегишли кунлар сонига узайтирилади ёки ходим билан иш берувчининг келишувига кўра таътилнинг фойдаланилмай қолган қисми бошқа муддатга кўчирилади.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодекси 229-моддасига мувофиқ,
1. Ходимнинг Ф.И.О.сиТашкилот номи Ходимнинг лавозими Ходимнинг ишлаган даври-йиллар учун фойдаланилмаган Фойдаланилмай қолинган таътил кунлари миқдори календарь кунлик таътили Меҳнат таътили кўчириладиган санаойига кўчирилсин.
2. Бош ҳисобчи Ходимнинг Ф.И.О.сининг фойдаланилган ва фойдаланилмаган меҳнат таътили муддати бўйича тегишли ҳисоб-китобни амалга оширсин.

Опереносе неиспользованной части трудового отпуска работника на другой срок
Встатье 229 Трудового кодекса устанавливается порядок продления ежегодного отпуска или переноса его на другой срок.
Работники имеют право на продление ежегодного трудового отпуска или перенесение его на другой срок:
при временной нетрудоспособности;
при наступлении срока отпуска по беременности и родам;
при совпадении ежегодного трудового отпуска с учебным отпуском;
при выполнении государственных или общественных обязанностей если законодательством предусмотрено освобождение от работы для их выполнения;
виных случаях, предусмотренных коллективными соглашениями или коллективным договором.
Если причины, препятствующие использованию ежегодного трудового отпуска, наступили до его начала, то по соглашению между работником и работодателем устанавливается новый срок использования отпуска. В тех случаях, когда такие причины наступили в период отпуска, отпуск продлевается на соответствующее число дней или по соглашению работника с работодателем неиспользованная часть отпуска переносится на другой срок.
Согласно статье 229 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
1. Перенести Должность работника Название организации Фамилия, имя, отчество работника Количество неиспользованных дней отпуска календарных дней неиспользованного трудового отпуска за Период работы работника год на Дата переноса трудового отпуска месяц.
2. Главному бухгалтеру произвести соответствующий расчет за период использованного и неиспользованного трудового отпуска Фамилия, имя, отчество работника.
Основание: Статья 229 Трудового кодекса Республики Узбекистан, заявление Фамилия, имя, отчество работника о согласии.