Жавобгарнинг СТИР рақами
Тарафлар томонидан тузилган контракация шартномасининг санасида тузилган контрактация шартномасига мувофиқ жавобгар Жавобгар томонидан маҳсулот етказиб берилиши лозим бўлган санагача Жавобгар томонидан етказиб берилиши лозим бўлган маҳсулот миқдоримиқдорида Етказиб берилиши лозим бўлган қишлоқ хўжалиги маҳсулоти номи етказиб бериш мажбуриятини олган эди.
Қайд этиб ўтилган шартномага биноан биз жавобгарнинг ҳисоб рақамига Жавобгарнинг ҳисоб рақамига пул ўтказилган санакуни Тўлов топшириғи рақами рақамли тўлов топшириғи билан олдиндан Олдиндан ўтказиб берилган сумма миқдори сўм ўтказдик.
Жавобгар шартнома бўйича ўз мажбуриятини бажармади, яъни белгиланган муддатда маҳсулотни топширишдан асоссиз бўйин товлади.
Юқорида кўрсатилган шартномага ва «Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштирувчилар билан тайёрлов, хизмат кўрсатиш ташкилотлари ўртасида шартномалар тузиш, уларни рўйхатдан ўтказиш, бажариш, шунингдек уларнинг бажарилиши мониторингини олиб бориш тартиби тўғрисида»ги Низомнинг 67-бандига мувофиқ, қишлоқ хўжалик маҳсулотларини шартномада белгиланган муддатларда топширишдан асоссиз бўйин товлаганлиги учун хўжалик тайёрловчига топширилмаган маҳсулот қийматининг 30 фоизи миқдорида жарима тўлаши кўзда тутилган.
Жарима суммаси даъво аризасига илова қилинаётган ҳисоб-китобга кўра, Даъвогар томонидан талаб қилинаётган жарима миқдори суммасисўмни ташкил этади.
Бизнинг Даъвогар томонидан юборилган талабнома санасида юборган талабномамизни жавобгар (жавобсиз қолдирди) қаноатлантирмади:
Юқоридагиларга ҳамда Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 437-456-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий процессуал кодексининг 148, 149 ва 151-моддаларига асосан
СЎРАЙМАН
Жавобгардан бизнинг фойдамизга Даъвогар томонидан талаб қилинаётган жарима миқдори суммаси сўм жарима суммасини ундириб беришингизни сўраймиз.

Наименование суда, в который подается иск(кому)
Всоответствии с договором, заключенным Дата заключения сторонами договора контрактации,ответчик обязался поставить товар Наименование сельскохозяйственной продукции, подлежащей поставке в количестве Количество продукции, подлежащей поставке ответчиком к Дата, к которой ответчик должен был поставить продукцию.
Всоответствии с настоящим договором нами был перечислен аванс в размере Сумма аванса на счет ответчика Дата перечисления денежных средств на счет ответчика платежным поручением № Номер платежного поручения.
Ответчик не исполнил свои обязательства по договору, то есть необоснованно уклонился от поставки товара в установленный срок.
Всоответствии с вышеуказанным договором и пунктом 67 Положения опорядке заключения, регистрации, исполнения договоров между производителями сельскохозяйственной продукции и заготовительными, обслуживающими организациями, а также мониторинга за их исполнением»предусмотрено, что производитель сельскохозяйственной продукции за необоснованное уклонение от поставки сельскохозяйственной продукции в сроки, определенные договором, уплачивает штраф в размере 30 процентов от стоимости недопоставленной продукции.
Размер штрафа, согласно приложенному к иску расчету, составляет Сумма неустойки, заявленной истцом сумов.
Ответчик наше требование, направленное Дата направления претензии истцом,не удовлетворил (оставил без ответа).
На основании изложенного, статей 437-456 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, статей 148, 149 и 151 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан