(Нефт маҳсулотлари ва ёқилғи мойлаш материалларининг суд экспертизасини тайинлаш тўғрисида)
Мазкур жиноят иши бўйича қонуний, асосли ва адолатли қарор қабул қилиш учун Нефт маҳсулотлари ва ёқилғи мойлаш материалларининг суд экспертизасини тайинлаш йўли билан аниқланиши лозим бўлган ҳолатнинг қисқача тафсилоти ҳолати аниқланиши лозим. Чунки ушбу жиноят иши бўйича ишнинг энг асосий масалалари нефт маҳсулотлари ва ёқилғи мойлаш материалларининг сифати ва сарфи қай даражада эканлигига бевосита боғлиқ. Ушбу ҳолат эса нефт маҳсуотлари ва ёқилғи мойлаш материалларининг суд экспертизасини ўтказиш орқали аниқлаштирилиши лозим. Дастлабки тергов давомида нефт маҳсуотлари ва ёқилғи мойлаш материалларининг суд экспертизаси ўтказилишини қайта-қайта сўраган бўлсакда, тергов органи томонидан ушбу турдаги экспертиза ўтказилмади.
Шу сабабли ҳолат аниқланиши учун эса нефт маҳсуотлари ва ёқилғи мойлаш материалларининг суд экспертизаси тайинланиши, экспертиза малакали мутахасислар томонидан ўтказилиши, эксперт хулосаси дан келиб чиққан ҳолда қонуний тўхтамга келиб лозим бўлади.
1. Менинг нефт маҳсулотлари ва ёқилғи мойлаш материалларининг суд экспертизаси тайинлаш ҳақидаги илтимосномамни қаноатлантиришингизни;
2. Жиноят ишлари бўйича Илтимоснома берилаётган жиноят ишлари бўйича суднинг номи судининг иш юритувидаги Жиноят иши бўйича айбланувчи(лар)нинг Ф.И.Ш.и га нисбатан Айбланувчи(лар) га нисбатан жиноят иши юритилаётган модда(лар) рақами моддаси билан юритилаётган жиноят иши юзасидан нефт маҳсуотлари ва ёқилғи мойлаш материалларининг суд экспертизаси тайинлашингизни;

Ходатайство о назначении судебной экспертизы нефтепродуктов и ГСМ
Для принятия законного, обоснованного и справедливого решения по настоящему уголовному делу необходимо установить такие обстоятельства, как Краткое описание ситуации, которую необходимо определить путем назначения судебной экспертизы нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов. Потому что важнейшие вопросы в этом уголовном деле напрямую связаны с качеством и расходом нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов. Данную ситуацию необходимо прояснить путем проведения судебной экспертизы нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов.
Несмотря на неоднократные ходатайства о проведении судебной экспертизы нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов в ходе предварительного расследования, следственный орган данную экспертизу не проводил.
Поэтому для выяснения ситуации необходимо назначить судебную экспертизу нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов, провести ее силами квалифицированных специалистов и на основании заключения эксперта вынести правовое решение.
1. Удовлетворить мое ходатайство о назначении судебной экспертизы нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов;
2. Назначить судебную экспертизу нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов по уголовному делу по статье Номер статьи, по которой в отношении обвиняемого возбуждено уголовное дело в отношении ФИО лица, обвиняемого по уголовному делу,находящемуся в производстве Наименование уголовного суда, в который подается ходатайство уголовного суда;
3. Поручить проведение судебной экспертизы нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов квалифицированному эксперту.