Шартнома тузилган вақт Шартнома рақами-сон Шартнома тузилган жой
Автокорхонанинг номи, ташкилий-ҳуқуқий шакли (кейинги ўринларда “Автокорхона” деб юритилади) номидан Автокорхонага шартнома тузиш ҳуқуқини берувчи ҳужжат асосида иш юритувчи Автокорхонанинг раҳбари лавозими ва Ф.И.Осибир томондан ва Буюртмачининг номи, ташкилий-ҳуқуқий шакли (кейинги ўринларда “Буюртмачи” деб юритилади) номидан Буюртмачига шартнома тузиш ҳуқуқини берувчи ҳужжат асосида иш юритувчи Буюртмачи ташкилот раҳбари лавозими ва Ф.И.Оси иккинчи томондан, мазкур шартномани куйидагилар тўғрисида туздилар:
Автокорхона Буюртмачи берган буюртмалар ёки узаро келишилган ва тасдиқланган режа асосида, у кўрсатган жойга йўловчиларни ташиш учун ўзига тегишли бўлган (ижарага олинган) соз ҳолатдаги автотранспорт воситалари (енгил такси, микроавтобус, автобус ва ҳ.к)ни бериш, Буюртмачи эса белгиланган йўл ҳақини тўлаш мажбуриятини олади.
ТРАНСПОРТ ВОСИТАСИНИ БЕРИШ ТАРТИБИ
Ҳар чорак бошланишидан олдин Автокорхона Буюртмачи билан келишган ҳолда ва унинг буюртмасига асосан йўловчиларни ташишнинг ойлик режаларини ҳамда 10 кунлик режа-топшириқларини тасдиқлайди. Худди шу тартибда келгуси чораклар учун режа топшириқлари белгиланади.
Автокорхона автотранспорт воситасини етказиш юзасидан Буюртмачининг буюртмаларини қаноатлантириши ва буюртма келиб тушган пайтдан ўз вақтида у кўрсатган йўловчиларни ташишни таъминлаши шарт. Автокорхонага Буюртмачи ваколат берган шахс буюртма беради ва унда тарафлар ўзаро келишган жадвалда кўрсатилади:
автотранспорт воситаларини юбориш жойи Автотранспорт воситаларини юбориш жойива вақти Автотранспорт воситаларини юбориш вақти;
КИРА ҲАҚИ ВА УНИ ТЎЛАШ ТАРТИБИ
Буюртмачи Автокорхонага, йўловчиларнинг сонидан қатъи назар, 1 км йўл ва ҳар соати учун автотранспорт воситасининг русумига қараб, ушбу шартномага илова қилинадиган транспорт хизмати учун келишилган эркин баҳони белгилаш баённомасига мувофиқ, кира ҳақи тўлаши шарт
Бундан ташқари, Буюртмачи шу тариф бўйича Автокорхонанинг буюртмалар бўйича ташишни амалга ошириш Автокорхонага тегишли автотранспорт воситасининг бўш юриши билан боғлиқ харажатларини қоплайди, шунингдек автотранспорт воситасининг ҳар бир соат бекор турганлиги учун Автотранспорт воситалари бекор турганлиги учун жарима миқдорисўм ҳисобидан ҳақ тўлайди.
Кира ҳақи ва ушбу шартнома бўйича Буюртмачи томонидан Автокорхонага тўланиши лозим бўлган бошқа тўловлар ташиш амалга оширилган ойдан кейинги ойнинг биринчи ҳафтасидан кечиктирмай ҳар ойда тўлов топшириқномаси орқали пул ўтказиш йўли билан тўланади.
3.3.Ушбу шартнома суммаси тахминий Ушбу шартнома суммаси тахминий миқдори сўмни ташкил этади ва бажарилган ишлар ҳажми янги тарифларга қараб ўзгариб боради.
ТАРАФЛАРНИНГ ЖАВОБГАРЛИГИВА НИЗОЛАРНИ ҲАЛ ҚИЛИШ ТАРТИБИ
Шартнома бўйича мажбуриятларини бажармаганлик ёки лозим даражада бажармаганлик учун тарафлар қуйидаги миқдорда ва тартибда жавобгар бўладилар:
буюртмада белгиланган муддатда автотранспорт воситасини келтирмаганлик учун жарима тўлайди;
Буюртмачи Автокорхонага тўланиши лозим бўлган ва ушбу шартноманинг 3.1-бандида назарда тутилган кира ҳақи ва бошқа тўловларни тўлаш муддатларини кечиктирган тақдирда, Буюртмачи амалдаги қонунчиликка мувофиқ жавобгар бўлади;
йўловчининг ўлими ёки соғлиғига шикаст етказилганлиги учун Автокорхона жавобгардир.
Буюртмачига жарима тўлаш Автокорхонани транспорт воситасини жўнатиш кечикканлиги ёки манзилга кечикиб етиб келганлиги сабабли Буюртмачи кўрган зарарни унга тўлаш мажбуриятидан озод қилмайди.
Транспорт воситаларини жўнатиш кечикканлиги сабабли Буюртмачи йўловчиларни уларда жўнатишдан бош тортган тақдирда, Автокорхона Буюртмачига кира ҳақини ва у қилган бошқа харажатларни қайтариши шарт.
Тарафлар ўз мажбуриятларини бажармаган ёки лозим даражада бажармаганликлари учун Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси ва бошқа қонунчилик ҳужжатлари ҳамда мазкур шартномага мувофиқ жавобгар бўладилар.
Медиация тартиб-таомилини қўллаш йўли билан низони ҳал этиш имконияти бўлмаган тақдирда, мазкур шартноманинг тузилиши, унинг шартларининг ўзгариши, бузилиши, ижро этилиши, бекор бўлиши, тугатилиши ва ҳақиқийлиги юзасидан келиб чиқувчи барча низолар «Демократия ва инсон ҳуқуқлари институти» республика жамоат бирлашмаси ҳузуридаги доимий фаолият кўрсатувчи Ҳакамлик судида унинг Регламентига асосан ҳакамлик судьяси томонидан якка тартибда кўриб чиқилади. Ҳакамлик судининг ҳал қилув қарори тарафлар учун қатъий ва мажбурий ҳисобланади.
ШАРТНОМАНИНГ БОШҚАШАРТЛАРИ
Тарафлар ўзларининг Юридик манзиллари ёки банк реквизитларининг ўзгарганлиги ҳақида бир-бирларини ўз вақтида хабардор қилиш мажбуриятини оладилар.
5.2.Ушбу шартнома имзоланган пайтдан бошлаб кучга киради ва Шартноманинг амал қилиш муддати тугайдиган санакунигача амал қилади.

Договор о перевозке пассажиров автомобильным транспортом
Должность и Ф.И.О. руководителя автомобильной компании,действующий на основании Документ, дающий право автомобильной компании на заключение договора от имени Наименование, организационно-правовая форма автомобильной компании (далее – «Автомобильная компания»), с одной стороны, и Должность и Ф.И.О. руководителя организации-заказчика,действующий на основании Документ, дающий право заказчику на заключение договора от имени Наименование, организационно-правовая форма заказчика (далее – «Заказчик»), с другой стороны, составили договор о следующем:
1.1. Автомобильная компания обязуется предоставлять собственные (арендованные) транспортные средства (легковое такси, микроавтобус, автобус и т. д.) в исправном состоянии для перевозки пассажиров в указанное место по заказу Заказчика или по взаимно согласованному и утвержденному плану, а Заказчик обязуется оплачивать установленный тариф.
2. ПОРЯДОК ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ ТРАНСПОРТНОГО СРЕДСТВА
2.1. Перед началом каждого квартала Автомобильная компания по согласованию с Заказчиком и на основании его заказа утверждает ежемесячные планы пассажирских перевозок и 10-дневные план-задачи. Аналогичным образом определяются план-задачи на следующие кварталы.
2.2. Автомобильная компания обязана выполнять заказы Заказчика на поставку транспортных средств и обеспечивать своевременную перевозку указанных им пассажиров с момента получения заказа. Уполномоченное лицо Автомобильной компании принимает от Заказчика его заказ и указывает в согласованном графике:
а) место отправки транспортных средств Место отправки автотранспортных средств и время Время прибытия автотранспортных средств.
3. СТОИМОСТЬ ПРОЕЗДА И ПОРЯДОК ЕГО ОПЛАТЫ
3.1. Заказчик обязуется оплачивать Автомобильной компании арендную плату за 1 км пробега и каждый час, в зависимости от типа транспортного средства несмотря на количество пассажиров в соответствии с согласованным протоколом определения цены на транспортные услуги, прилагаемым к настоящему договору.
Кроме того, Заказчик обязуется возместить Автомобильной компании расходы на использование ее транспортного средства для выполнения транспортных заказов по указанному тарифу, а также уплатить сбор в размере Размер штрафа за простой автотранспортных средств сумов за каждый час простоя транспортного средства.
3.2. Арендная плата и другие платежи, причитающиеся Автомобильной компании по настоящему договору, должны быть уплачены Заказчиком Автомобильной компании путем перевода средств посредством платежного поручения не позднее первой недели месяца, следующего за месяцем, в котором была осуществлена ​​перевозка.
3.3. Сумма по настоящему договору составляет приблизительно Приблизительный размер суммы по настоящему договорусумов, ее размер будет меняться в зависимости от объема выполненных работ и новых тарифов.
4. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН
ИПОРЯДОК РАЗРЕШЕНИЯ СПОРОВ
4.1. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств по настоящему договору в следующих размерах и порядке:
а) Автомобильная компания уплачивает штраф за непредоставление транспортного средства в срок, указанный в заказе;
б) в случае задержки оплаты арендной платы и других платежей, причитающихся Автомобильной компании и предусмотренных пунктом 3.1. настоящего договора, Заказчик несет ответственность в соответствии с действующим законодательством;
в) Автомобильная компания несет ответственность за смерть или причинение вреда здоровью пассажира.
4.2. Уплата штрафа Заказчику не освобождает Автомобильную компанию от обязательств компенсировать Заказчику ущерб, понесенный Заказчиком в связи с задержкой в ​​предоставлении транспортного средства или его несвоевременным прибытием в пункт назначения.
4.3. В случае отказа Заказчика от перевозки пассажиров в связи с задержкой в ​​предоставлении транспортного средства, Автомобильная компания обязана возместить Заказчику стоимость проезда и другие понесенные им расходы.
4.4. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств в соответствии с Гражданским кодексом Республики Узбекистан и другими законодательными актами, а также настоящим договором.
4.5. Споры, возникающие между сторонами в соответствии с настоящим договором или в связи с ним, разрешаются путем медиации.
4.6. Если разрешение спора путем медиации невозможно, все споры, возникающие из заключения настоящего договора, изменения его условий, нарушения, исполнения, расторжения, прекращения действия и действительности, рассматриваются в индивидуальном порядке судьей постоянно действующего Третейского суда при Республиканском общественном объединении «Институт демократии и прав человека» в соответствии с его Регламентом. Решение Третейского суда является окончательным и обязательным для сторон.
5. ПРОЧИЕ УСЛОВИЯ ДОГОВОРА
5.1. Стороны обязуются своевременно уведомлять друг друга о любых изменениях своих юридических адресов или банковских реквизитов.
5.2. Настоящий договор вступает в силу со дня его подписания и остается в силе до Дата окончания срока действия договора года.
5.3. Договор заключается в двух экземплярах, один из которых предоставляется сторонам.
5.4. Все вопросы, не предусмотренные настоящим договором, решаются в соответствии с действующим законодательством.