«Ҳайфсан» интизомий жазо чорасини қўллаш тўғрисида буйруқ
Меҳнат кодекси 312-моддасига асосан иш беруйвчи ходимга меҳнат интизомини бузганлиги учун ходимга қуйидаги интизомий жазо чораларини қўллаши мумкин:
1) ҳайфсан;
2) ўртача ойлик иш ҳақининг ўттиз фоизидан кўп бўлмаган миқдорда жарима. Ички меҳнат тартиби қоидаларида ходимга ўртача ойлик иш ҳақининг эллик фоизидан кўп бўлмаган миқдорда жарима солиниши ҳоллари назарда тутилиши мумкин.
3) меҳнат шартномасини бекор қилиш.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 312,313,314-моддаларига мувофиқ,
1. Ходимнинг Ф.И.О.си Ташкилот номи Ходимнинг лавозими Интизомий жазо қўлланилишига асос бўлган ҳолат,корхонанинг ички меҳнат тартиби қоидалари талабларини қўпол равишда бузганлиги учун унга «ҳайфсан» интизомий жазо чораси қўлланилсин.
2. Интизомий жазо чораси амал қилиш муддати давомида ходимга нисбатан рағбатлантириш чоралари қўлланилмаслиги инобатга олинсин.
3. Бухгалтерия бўлимига: ходим Ходимнинг Ф.И.О.сига тегишли тўловлар амалдаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда амалга оширилсин.
Асос: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 312-моддаси 1-банди, 313, 314-моддалар, Ходимнинг Ф.И.О.сининг тушунтириш хати.

Приказ о применении дисциплинарного взыскания в виде выговора
Согласно статье 312 Трудового кодекса за нарушение трудовой дисциплины работодатель вправе применить к работнику следующие меры дисциплинарного взыскания:
выговор;
штраф в размере не более тридцати процентов средней месячной заработной платы. Правилами внутреннего трудового распорядка могут быть предусмотрены случаи наложения на работника штрафа в размере не более пятидесяти процентов средней месячной заработной платы;
3) прекращение трудового договора
Всоответствии со статьями 312, 313, 314 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
1. Должность работника Фамилия, имя, отчество сотрудника за грубое нарушение требований правил внутреннего трудового распорядка предприятия в виде Ситуация, являющаяся основанием для применения дисциплинарного взыскания,произошедшее Дата происшествия в Место происшествия применить к нему дисциплинарное взыскание.
2. Следует учитывать, что в период действия дисциплинарного взыскания к работнику меры поощрения не применяются.
3. Бухгалтерии: выплаты работнику Фамилия, имя, отчество сотрудника производить в соответствии с действующим законодательством.
Основание: Статья 312, пункт 1, статьи 313, 314 Трудового кодекса Республики Узбекистан, объяснительная записка Фамилия, имя, отчество сотрудника.