Иш ҳақи сақланмаган ҳолда таътил бериш тўғрисида
Меҳнат кодекси 241-моддасига кўра иш ҳақи сақланмайдиган таътил тушунчаси ва уни беришнинг умумий тартиби қуйидагиларни ўз ичига олади.
Иш ҳақи сақланмайдиган таътил деганда ходимнинг иш ўрни (лавозими) сақланиб қолган ҳолда ҳақ тўланмайдиган таътил тушунилади.
Ходимнинг ёзма аризасига кўра унга иш ҳақи сақланмайдиган таътил берилиши мумкин бўлиб, унинг давомийлиги ходим ва иш берувчи ўртасидаги келишувга кўра белгиланади, лекин у иш ҳақи сақланмайдиган охирги таътил берилган кундан эътиборан календарь йил давомида узлуксиз ёки жамланган ҳолда уч ойдан ошмаслиги керак.
Агар қонунчиликда бошқача қоида назарда тутилмаган бўлса, карантин чоралари амалга оширилаётган, фавқулодда ҳолат жорий этилган даврда ва бутун аҳолининг ёки унинг бир қисмининг ҳаётига ёхуд нормал яшаш шароитларига таҳдид солувчи бошқа ҳолларда ходимнинг ёзма аризасига кўра иш ҳақи сақланмайдиган таътилнинг узлуксиз ёки жамланган давомийлиги кўпайтирилиши, бироқ кўпи билан олти ойгача кўпайтирилиши мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодекси 241, 242-моддаларига мувофиқ,
БУЙРУРАМАН
1. Ходимнинг Ф.И.О.си - Ташкилот номи Ходимнинг лавозимига оилавий шароитини ҳисобга олган ҳолда Иш ҳақи сақланмаган ҳолдаги таътил бошланадиган санадан бошлаб Иш ҳақи сақланмаган ҳолда бериладиган таътил кунлари миқдорикун муддатга иш ҳақи сақланмаган ҳолда таътил берилсин.
Асос: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 241, 242-моддалари, Ходимнинг Ф.И.О.сининг аризаси.

Опредоставлении отпуска без сохранения заработной платы
Согласно статье 241 Трудового кодекса понятие отпуска без сохранения заработной платы и общий порядок его предоставления включают следующее:
Под отпуском без сохранения заработной платы понимается неоплачиваемый отпуск с сохранением за работником места работы (должности).
По письменному заявлению работника ему может быть предоставлен отпуск без сохранения заработной платы, продолжительность которого определяется по соглашению между работником и работодателем, но не должна превышать в совокупности трех месяцев в течение двенадцатимесячного периода.
Впериод проведения карантинных мер, введения чрезвычайного положения и в иных случаях, ставящих под угрозу жизнь либо нормальные жизненные условия всего населения или его части, по письменному заявлению работника непрерывная или суммарная продолжительность отпуска без сохранения заработной платы может быть увеличена, но не более чем до шести месяцев, если иное не предусмотрено законодательством.
Всоответствии со статьями 241, 242 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
Предоставить Должность и название организации работника Ф.И.О. работника отпуск без сохранения заработной платы продолжительностью Количество дней отпуска без сохранения заработной платы дней с Дата начала отпуска без сохранения заработной платы с учетом его семейных обстоятельств.