ҚАЙТА ИШЛАШ ЖАРАЁНИДА БЎЛГАН ТОВАРЛАРНИ ГАРОВГА ҚЎЙИШ ШАРТНОМАСИ
Бундан буён матнда «Гаровга олувчи» деб юритилувчи Гаровга олувчи ташкилотнинг номи, ташкилий-ҳуқуқий шакли номидан Гаровга олувчига шартнома тузиш ҳуқуқини берувчи ҳужжат асосида иш юритувчи Гаровга олувчи ташкилот раҳбари лавозими ва Ф.И.О бир томондан, бундан буён матнда «Гаровга қўювчи» деб юритилувчи Гаровга қоʼювчи ташкилотнинг номи, ташкилий-ҳуқуқий шакли номидан Гаровга қоʼювчига шартнома тузиш ҳуқуқини берувчи ҳужжат асосида иш юритувчи Гаровга қоʼювчи ташкилот раҳбари лавозими ва Ф.И.О иккинчи томондан ушбу шартномани қуйидагилар ҳақида туздилар:
1. ШАРТНОМА ПРEДМEТИ
1. Мазкур шартномага асосан Гаровга олувчи Асосий шартнома имзоланган сана кунидаги Асосий шартноманинг мазмуни тўғрисидаги шартномага (кейинги ўринларда «Асосий шартнома» деб юритилади) мувофиқ, Гаровга қўювчи ўз мажбуриятларини бажармаган тақдирда, қуйидаги шартлар асосида гаровга қўйилган мулк ҳисобидан қаноатланиш олиш ҳуқуқига эга бўлади:
2. ГАРОВ БИЛАН ТАЪМИНЛАНГАН МАЖБУРИЯТ
2.1. Асосий шартнома бўйича қарздор бўлган Асосий шартнома боʼйича қарздор боʼлган ташкилот номи,ушбу шартнома бўйича Гаровга қўювчи ҳисобланади ва ўз навбатида асосий шартнома бўйича кредитор бўлган Асосий шартнома боʼйича кредитор боʼлган ташкилот номи,ушбу шартнома бўйича Гаровга олувчи ҳисобланади.
2.2. Асосий шартномага мувофиқ, гаров билан таъминланган талабнинг миқдори Асосий шартномага мувофиқ, гаров билан таъминланган талабнинг миқдори сўмни ташкил этади.
2.3. Гаровга қўювчининг мазкур шартнома билан таъминланган мажбуриятни бажариш муддати Гаровга қоʼювчининг мазкур шартнома билан таъминланган мажбуриятни бажариш муддатигача белгиланади.
3. ГАРОВ НАРСАСИ
3.1. Гаров нарсаси мазкур шартноманинг ажралмас қисми ҳисобланадиган 1-сонли тафсилотли рўйхат (спесификация)да кўрсатилган қайта ишлаш жараёнида бўлган товарлар (кейинги ўринларда «Товар» деб юритилади) ҳисобланади.
3.2. Гаровга қўйилаётган товар баҳоси мустақил эксперт томонидан баҳоланган ва тарафлар томонидан маъқулланган бўлиб, Гаровга қоʼйилаётган товар баҳоси сўмни ташкил этади.
3.3. Гаров билан таъминланган мажбуриятнинг бажарилган қисмига мутаносиб миқдорда гаровга қўйилган мулк қиймати камайтирилади.
3.4. Гаровга қўйилган товар қуйидаги манзилда: Гаровга қоʼйилган товар жойлашган манзил жойлашган бўлиб, Гаровга қўювчининг тасарруфида қолади.
4. ГАРОВГА ҚОʼЮВЧИНИНГ ҲУҚУҚЛАРИ
4.1. Гаровга қўювчи гаровга қўйилган товарни ўз корхонасида қайта ишлашга ҳақли.
4.2. Гаровга қўювчи навбатдаги гаровга олувчиларга мазкур шартнома ҳақидаги маълумотларни билдириши лозим ва бу мажбуриятни бажармаганлик оқибатида етказилган зарарлар учун жавобгардир.
4.3. Гаровга қўювчи ўз ҳисобидан гаровга қўйилган товарнинг йўқотилиши, камомади ёки шикастланиши хавфидан унинг тўлиқ қиймати бўйича суғурталаши шарт.
4.4. Гаровга қўювчи гаровга қўйилган товарнинг йўқотилиши, камомади ёки шикастланиши оқибатида етказилган зарарни Гаровга олувчига тўла ҳажмда қоплайди.
5. ГАРОВГА ОЛУВЧИНИНГ ҲУҚУҚЛАРИ
5.1. Гаровга олувчи гаровга қўйилган мулкнинг асралиши, қайта ишланиши ва ҳаракати тўғрисида Гаровга қўювчидан ҳисобот талаб қилишга ҳақли.
6. ҚОʼШИМЧА ШАРТЛАР
6.1. Шартнома икки асл нусхада тузилган бўлиб, тарафларга бир нусхадан берилади.
6.2. Шартномага ўзгартириш ва қўшимчалар тарафларнинг келишуви билан киритилади ва ушбу шартномага иловалар тариқасида расмийлаштирилиб, унинг ажралмас қисми ҳисобланади.

Договор о залоге товаров в процессе переработки
Ф.И.О. и должность руководителя организации-залогодержателя,действующий от имени Наименование организации-залогодержателя, ее организационно-правовая форма,именуемый в дальнейшем «Залогодержатель», с одной стороны, и Наименование организации-залогодателя, ее организационно-правовая форма,действующий от имени Документ, уполномачивающий залогодателя заключить договор,именуемый в дальнейшем «Залогодатель», с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. В соответствии с настоящим договором залогодержатель имеет право получить компенсацию за счет заложенного имущества в случае неисполнения залогодателем своих обязательств по договору от Дата подписания основного договора о Содержание основного договора (далее – «Основной договор»), на следующих условиях:
2. ОБЯЗАТЕЛЬСТВА ПО ОБЕСПЕЧЕНИЮ ЗАЛОГА
2.1. Наименование организации-должника по основному договорудолжник по основному договору, является залогодателем по настоящему договору, а Наименование организации-кредитора по основному договору,кредитор по основному договору, в свою очередь, является залогодержателем по настоящему договору.
2.2. Согласно основному договору, требования по обеспечению залога составляют Сумма требования, обеспеченного залогом, в соответствии с основным договором сум.
2.3. Срок обеспечения исполнения обязательств по настоящему договору со стороны залогодателя определен до Срок исполнения обязательств залогодателя по настоящему договоругода.
3. ПРЕДМЕТ ЗАЛОГА
3.1. Предметом залога являются товары, находящиеся в процессе переработки (далее – «Товар»), указанные в подробной описи (спецификации № 1), являющейся неотъемлемой частью настоящего договора.
3.2. Стоимость товара, отданного под залог, оцененная независимым экспертом и утвержденная сторонами, составляет Стоимость заложенного товара сум.
3.3. Стоимость заложенного имущества уменьшается пропорционально исполненной части обязательства, обеспеченного залогом.
3.4. Заложенный товар находится по адресу: Адрес местонахождения заложенного товара и остается в распоряжении залогодателя.
4. ПРАВА ЗАЛОГОДАТЕЛЯ
4.1. Залогодатель имеет право перерабатывать на своем предприятии заложенный товар;
4.2. Залогодатель обязан уведомить последующих залогодержателей о настоящем договоре и несет ответственность за убытки, причиненные неисполнением данного обязательства;
4.3. Залогодатель обязан застраховать заложенное имущество за свой счет от риска утраты, недостачи или повреждения на полную стоимость;
4.4. Залогодатель обязан возместить залогодержателю в полном объеме ущерб, причиненный утратой, недостачей или повреждением заложенного имущества.
5. ПРАВА ЗАЛОГОДЕРЖАТЕЛЯ
5.1. Залогодержатель вправе потребовать от залогодателя отчет об обмене, переработке и перемещении заложенного имущества.
6. ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ УСЛОВИЯ
6.1. Договор составляется в двух экземплярах и сторонам передается по одному экземпляру.
6.2. Изменения и дополнения вносятся в договор по соглашению сторон и оформляются в виде приложений к настоящему договору, являющихся его неотъемлемой частью.
7. РЕКВИЗИТЫ СТОРОН
Залогодержатель:
Залогодатель:
Юридический адрес: Адрес организации-залогодержателя
Юридический адрес: Адрес организации-залогодателя
Р/счет: Расчетный счет организации-залогодержателя
Р/счет: Расчетный счет организации-залогодателя
Наименование банка: Наименование банка, в котором находится расчетный счет организации-залогодержателя