Сотувчи томонидан маҳсулот етказиб бериш шартномаси
Сотувчи корхонанинг номи (кейинги ўринларда «Етказиб берувчи» деб юритилади) номидан ҳаракат қилувчи раҳбари Сотувчи корхонанинг раҳбари фамилияси, исми, отасининг исми бир томондан ва Сотиб олувчи корхонанинг номи (кейинги ўринларда «Сотиб олувчи» деб юритилади) номидан ҳаракат қилувчи раҳбари Сотиб олувчи корхона раҳбарининг фамилияси, исми, отасининг исми иккинчи томондан, ушбу шартномани қуйидагилар тўғрисида туздилар:
1. ШАРТНОМА ПРEДМEТИ
1.1. Етказиб берувчи мазкур шартноманинг 1.2-бандида назарда тутилган товарларни шартномада белгиланган муддатда Сотиб олувчига мулк қилиб топшириш мажбуриятини олади, Сотиб олувчи эса, оʼзнавбатида, ушбу товарларни қабул қилиб олиш ва мазкур шартнома шартлари асосида оʼзвақтида ҳақини тоʼлаш мажбуриятини олади.
1.2. Етказиб бериш нарсаси боʼлиб қуйидаги товарлар (кейинги оʼринларда «Товарлар» деб юритилади) ҳисобланади. Етказиб берилаётган товарларнинг номи
Товар ҳақи шартнома бўйича ҳар бир етказилган товар ва харажатлар суммаси миқдорида тўланади. Товар етказиб берилганлиги билан тасдиқланади.
1.3. Мазкур шартноманинг умумий амал қилиш муддати Шартноманинг амал қилиш муддати ни ташкил қилади.
Шартноманинг умумий амал қилиш муддати мазкур шартнома имзоланган пайтдан бошланади.
1.4. Сотиб олувчи Етказиб берувчи томонидан этказиб берилган товарлар учун Етказиб берилган товарлар учун тўланадиган ҳақ миқдори ҳақ тоʼлайди.
2. ТОВАРЛАРНИ ЕТКАЗИБ БEРИШ ТАРТИБИ
2.1. Товарлар Етказиб берувчи томонидан Сотиб олувчига жоʼнатиш ёʼли билан етказиб берилади.
2.2. Товарларни етказиб бериш уларни Товарларни етказиб бериш воситаси орқали етказиб берувчи томонидан жоʼнатиш ёʼли билан амалга оширилади.
2.3. Товар етказиб беришнинг айрим даврида уни тўлиқ етказиб бермаган товар етказиб берувчи-сотувчи етказиб берилмаган товарлар миқдорини шартнома амал қилиш муддати доирасидаги кейинги даврда ёки даврларда тўлдириши лозим.
2.4. Сотиб олувчи етказиб бериш муддати ўтказиб юборилган товарларни қабул қилишни рад этишга ҳақли эмас.
2.5. Сотиб олувчи шартномага мувофиқ етказиб берилган товарларнинг қабул қилинишини таъминлайдиган барча зарур ҳаракатларни амалга ошириши лозим.
Сотиб олувчи сотиб олган товарларни товарлар етказиб берилганидан кейин дарҳол кўздан кечириши, агарда етказиб бериш билан боғлиқ камчиликлар аниқланган тақдирда, товар етказиб берувчи-сотувчини зудлик билан ёзма равишда хабардор қилиши лозим.
3. ШАРТНОМА ТАРАФЛАРИНИНГ ҲУҚУҚ ВА МАЖБУРИЯТЛАРИ
3.1. Сотувчининг ҳуқуқлари:
сотилган товар ҳақини тўлашни;
товарни ўз вақтида қабул қилиб олишни;
шартнома шартларига тўлиқ риоя этишни;
сотиб олувчи томонидан ўзига етказилган зарарларнинг қопланишини талаб қилиш.
Сотиб олувчи қонун ҳужжатларида белгиланган асосларсиз маҳсулот етказиб берувчи-сотувчидан товарни қабул қилиб олмаган ёки товарни рад этган ҳолларда маҳсулот етказиб берувчи-сотувчи сотиб олувчидан товар ҳақини тўлашни талаб қилишга ҳақли.
3.2. Сотувчининг мажбуриятлари:
товарни сотиб олувчига мулк қилиб топшириш;
шартномада назарда тутилган товарни топшириш;
шартномада кўрсатилган миқдордаги товарни топшириш;
шартномада кўрсатилган сифатдаги товарни топшириш;
учинчи шахсларнинг ҳар қандай ҳуқуқларидан ҳоли бўлган товарни топшириш;
шартномада назарда тутилган товарни сотиб олувчига идишда ёки ўралган ҳолда топшириш;
товарни сотиб олувчига топширгунга қадар сақлаш.
3.3. Сотиб олувчининг ҳуқуқлари:
сотиб олаётган товарни ўзига мулк қилиб топширишни;
шартномада кўрсатилган миқдордаги товарни топширишни;
шартномада кўрсатилган сифатдаги товарни топширишни;
учинчи шахсларнинг ҳуқуқларидан ҳоли бўлган товарни топширишни талаб қилиш.
3.4. Сотиб олувчининг мажбуриятлари:
сотиб олган товар ҳақини ўз вақтида тўлаш;
товарни ўз вақтида қабул қилиб олиш;
шартнома шартларига тўлиқ риоя этиш;
сотувчига етказилган зарарни қоплаш.
Сотиб олувчи шартноманинг товарлар миқдори, сифати, идиши ва ўралиши тўғрисидаги шартлари бузилганлиги ҳақида сотувчига ўн кун муддат ичида маълум қилиши шарт.
4. ТОВАРЛАРНИНГ СИФАТИ ВА БУТЛАНИШИ
4.1. Етказиб берилаётган товарлар сифати ва бутланиши жиҳатидан Етказиб берилаётган товарлар сифати ва бутланиши талаблари асоси
талабларига жавоб бериши шарт.
4.2. Товарнинг сифатлилиги ва бутланганлиги Етказиб берувчи томонидан далолатнома билан тасдиқланади.
4.3. Мазкур шартноманинг 4.1. ва 4.3-бандларида назарда тутилмаган товарларнинг сифати ва бутланиши жиҳатидан қўшимча талаблар ва аниқлаштирувчи тавсифлар тарафларнинг алоҳида келишувига мувофиқ белгиланади.
5. ШАРТНОМА БЎЙИЧА ЖАВОБГАРЛИК
5.1. Агар сотиб олувчига унинг талабига кўра сотиш жойида дарҳол товар тўғрисидаги ахборотни олиш имкони берилмаган ёхуд унинг товарни кўздан кечириш, товарнинг хоссаларини текшириш ёки товардан фойдаланишни кўрсатишни талаб қилиш ҳуқуқи таъминланмаган бўлса, учакана олди-сотди шартномасини тузишдан асоссиз бош тортилгани туфайли ўзи кўрган зарарни тўлашни сотувчидан талаб қилишга, агар шартнома тузилган бўлса, оқилона муддатда шартномани бажаришдан бош тортишга, товар учун тўланган суммани қайтаришни ва зарарни қоплашни талаб қилишга ҳақли.
Сотиб олувчига товар тўғрисида тегишли ахборот олиш имконини бермаган сотувчи товар сотиб олувчига топширилганидан сўнг товарда пайдо бўлган камчиликлар учун ҳам, агар сотиб олувчи бу камчиликлар ўзида бундай ахборот бўлмагани сабабли пайдо бўлганини исботласа, жавобгар бўлади.
5.2. Агарда товар сотиб олувчига идишсиз ва ўрамаган ҳолда ёки тегишли идишга жойламаган ва тегишли даражада ўрамаган ҳолда топширилган тақдирда, сотиб олувчи сотувчидан товарни идишга жойлаштириш ва ўрашни ёхуд тегишли бўлмаган идиш ва ўрашни алмаштиришни талаб қилиш ёки бу талабларни қўйиш ўрнига ушбу шартноманинг 4.3-банди биринчи қисмидаги талабларни қўйишга ҳақли.
5.3. Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 434-моддасига кўра, сотиб олувчига сифати тегишли даражада бўлмаган товар сотилганида, агар унинг камчиликлари шартнома тузиш пайтида маълум қилинмаган бўлса, сотиб олувчи ўз хоҳишига кўра:
худди шу маркадаги (моделдаги, артикулдаги) сифати тегишли даражада бўлган товарга алмаштиришни;
харид нархини тегишинча қайта ҳисоблаган ҳолда бошқа маркадаги (моделдаги, артикулдаги) сифати тегишли даражада бўлган товарга алмаштиришни;
товарнинг камчиликларини текинга бартараф этишни ёки сотиб олувчи ёхуд учинчи шахс томонидан товарнинг камчиликларини бартараф этиш учун қилинган харажатлар қопланишини;
харид нархини мутаносиб равишда камайтиришни;
кўрилган зарар ўрнини қоплаган ҳолда шартнома бекор қилинишини талаб қилиш ҳуқуқига эга.
Товар учун тўланган пул суммасини сотиб олувчига қайтариш вақтда сотувчи ундан товардан тўлиқ ёки қисман фойдаланганлиги, товар кўриниши йўқолганлиги ёки бошқа шунга ўхшаш ҳолатлар туфайли товар қиймати қанча пасайган бўлса, шунча суммани ушлаб қолишга ҳақли эмас.
4.4. Сотувчи шартнома бўйича мажбуриятни бажармаган тақдирда, зарарни қоплаш ва неустойка тўлаш сотувчини мажбуриятни асл ҳолида бажаришдан озод қилмайди.
4.5. Агарда сотиб олувчи шартноманинг товарлар миқдори, сифати, идиши ва ўралиши тўғрисидаги шартлари бузилганлиги ҳақида сотувчига ўн кун муддат ичида маълум қилмаса, сотувчи шартлар бузилганлиги натижасида келиб чиқадиган оқибатлар учун жавобгар бўлмайди.
4.6. Товарларни тўлиқ етказиб бермаганлик ёки етказиб бериш муддатларини кечиктириб юборганлик учун неустойка пеня шаклида ундирилади. Бунда пенянинг миқдори ҳар бир етказиб берилмаган ёки етказиб бериш муддатлари бузилган товарлар умумий суммасининг Товарларни тўлиқ етказиб бермаганлик ёки етказиб бериш муддатларини кечиктириб юборганлик учун ундириладиган пеня миқдори фоизда миқдорида мажбурият амалда бажарилгунига қадар ундирилади.
5.КОРРУПЦИЯГА ҚАРШИ КУРАШИШ ШАРТЛАРИ
5.1. Томонлар амалдаги коррупцияга қарши курашиш борасидаги қонун ҳужжатлари талабларига риоя қилиш ва ушбу шартнома бўйича ўз ҳуқуқ ва мажбуриятлари билан боғлиқ ҳолда коррупцияга қарши курашиш борасидаги қонун ҳужжатларини бузадиган ҳар қандай ҳаракатларни амалга оширмаслик, шу жумладан ноқонуний тўловлар таклиф қилмаслик, бундай тўловларга рухсат бермаслик, ваъда қилмаслик, шунингдек ҳар қандай жисмоний ёки юридик шахсларга, шу жумладан (лекин улар билан чекланмаган ҳолда) тижорат ташкилотларига, давлат ва ўзини ўзи бошқариш органларига, давлат хизматчиларига, хусусий компанияларга ва уларнинг вакилларига нақд пул ёки бошқа шаклда (лекин чекланмаган ҳолда) пора бермаслик ва пора талаб қилмаслик ҳамда қонунга хилоф бошқа хатти-ҳаракатлар содир этмаслик мажбуриятини оладилар.
5.2. Томонлардан бири ушбу бандда кўрсатилган мажбуриятларни бузган тақдирда, бошқа томон бир томонлама ва судгача бўлган тартибда ушбу шартномани бажаришни рад этишга ҳақли. Ушбу бандга мувоfiқ шартнома бекор қилинган тақдирда томонлар бир-бирларига компенсация тўламайдилар.
6. ФОРС-МАЖОР ҲОЛАТЛАР
6.1. Маҳсулот етказиб берувчи-сотувчи форс-мажор ҳолатлар (мажбуриятларни лозим даражада бажариш учун тўсқинлик қилувчи енгиб бўлмас куч таъсири: товар етказилаётган пайтда содир бўлган тасодифий шикастланиш, сотиб олувчи эгалигида сув тегиши натижасида товарнинг ёмон ҳолатга келиши ва бошқа ҳолатлар) натижасида юзага келадиган оқибатлар учун жавобгар бўлмайди.
7. НИЗОЛАРНИ ҲАЛ ҚИЛИШ ТАРТИБИ
7.1. Тарафлар ўртасида ушбу шартнома бўйича ёки у билан боғлиқ юзага келган барча келишмовчиликлар тарафлар ўртасида музокара йўли билан ҳал қилинади.
7.2. Агар келишмовчиликларни музокара йўли билан ҳал қилиб бўлмаса, улар қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда иқтисодий суд орқали ҳал қилинади.
8. ЯКУНЛОВЧИ ҚОИДАЛАР
8.1. Шартномани бажаришдан бир томонлама (тўлиқ ёки қисман) бош тортишга тарафлардан бири шартномани жидддий бузган тақдирда йўл қўйилади.
Шартномани бузиш қуйидаги ҳолларда жиддий деб топилади:
тегишли даражада сифатли бўлмаган, сотиб олувчи учун мақбул муддатда бартараф қилиб бўлмайдиган камчиликларга эга бўлган товарларни етказиб бериш;
товарларни етказиб бериш муддатларини бир неча бор бузиш.
8.2. Агар маҳсулот етказиб бериш шартномасини бекор қилиш ёки ўзгартиришнинг бошқа муддати билдириш хатида назарда тутилмаган бўлса, шартнома бир тараф бошқа тарафдан шартномани бажаришдан тўла ёки қисман бир тарафлама бош тортиш тўғрисида билдириш хати олган пайтдан бошлаб ўзгартирилган ёки бекор қилинган ҳисобланади.

ДОГОВОР О ПОСТАВКЕ ПРОДАВЦОМ ПРОДУКЦИИ
Ф.И.О. руководителя организации-продавца,являющийся руководителем Наименование организации-продавца (далее – «Поставщик»), с одной стороны, и Ф.И.О. руководителя организации-покупателя,действующий в интересах Наименование организации-покупателя (далее – «Покупатель»), с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1.1. Поставщик обязуется передать Покупателю товар, указанный в пункте 1.2 настоящего договора, в срок, установленный договором, а Покупатель, в свою очередь, обязуется принять указанный товар и своевременно оплатить его в соответствии с условиями настоящего договора.
1.2. Поставке подлежат следующие товары (далее – «Товары»): Наименование поставляемых товаров
Цена за товар уплачивается в размере стоимости каждого поставленного товара и суммы расходов, предусмотренных договором, что подтверждается актом поставки товара.
1.3. Срок действия настоящего договора составляет Срок действия договора г.
Срок действия настоящего договора исчисляется с даты подписания настоящего договора.
1.4. Покупатель оплачивает поставленные Поставщиком товары в размере Сумма оплаты за поставляемые товары сумов.
2. ПОРЯДОК ПОСТАВКИ ТОВАРОВ
2.1. Товары со стороны Поставщика отправляются или доставляются Покупателю.
2.2. Доставка товаров со стороны Поставщика осуществляется посредством Средство доставки товаров.
2.3. Поставщик-продавец, не поставивший товар в полном объеме в течение определенного периода поставки, обязан восполнить недопоставленное количество товара в следующем периоде или периодах в течение срока действия договора.
2.4. Покупатель не вправе отказаться от приемки товара, срок поставки которого пропущен.
2.5. Покупатель обязан принять все необходимые меры для обеспечения приемки поставленного товара в соответствии с договором.
Покупатель обязан осмотреть приобретенный товар незамедлительно после его доставки и, в случае обнаружения каких-либо дефектов, связанных с поставкой, незамедлительно уведомить об этом поставщика-продавца в письменной форме.
3. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ СТОРОН ДОГОВОРА
3.1. Права продавца:
–оплатить проданный товар;
–принять товар в срок;
–полностью соблюдать условия договора;
–требовать от покупателя возмещения причиненных ему убытков.
Вслучаях, когда покупатель не принимает товар от поставщика-продавца или отказывается от него без оснований, установленных законом, поставщик-продавец вправе потребовать от покупателя оплаты товара.
3.2. Обязанности продавца:
–передать товар покупателю в собственность;
–поставить товар, предусмотренный договором;
–поставить товар в количестве, предусмотренном договором;
–поставить товар надлежащего качества;
–поставить товар свободным от каких-либо прав третьих лиц;
–доставить товар, предусмотренный договором, покупателю в таре или упаковке; – хранить товар до момента его передачи покупателю.
3.3. Покупатель имеет следующие права:
–передать купленный товар в свою собственность;
–передать товар в количестве, указанном в договоре;
–передать товар надлежащего качества;
–требовать передачи товара, свободного от прав третьих лиц.
3.4. Обязанности покупателя:
–своевременно оплатить купленный товар;
–возместить ущерб, причиненный продавцу.
Покупатель обязан в течение десяти дней уведомить продавца о любом нарушении условий договора, касающихся количества, качества, упаковки и комплектации товара.
4. КАЧЕСТВО И КОМПЛЕКТНОСТЬ ТОВАРА
4.1. Поставляемый товар должен соответствовать требованиям Основные требования к качеству и комплектации поставляемых товаров
по качеству и комплектности.
4.2. Качество и комплектность товара подтверждаются Поставщиком сертификатом.
4.3. Дополнительные требования и уточняющие характеристики качества и комплектности товара, не предусмотренные пунктами 4.1. и 4.3 настоящего договора, устанавливаются отдельным соглашением сторон.
5. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ПО ДОГОВОРУ
5.1. Если покупателю не была предоставлена возможность незамедлительно получить информацию о товаре в месте продажи по его запросу или не было обеспечено его право осмотреть товар, проверить его свойства или потребовать демонстрации использования товара, он вправе требовать от продавца возмещения убытков, понесенных им в связи с необоснованным отказом от заключения договора розничной купли-продажи, а если договор был заключен, отказаться от исполнения договора в разумный срок, потребовать возврата уплаченной за товар денежной суммы и возмещения убытков.
Продавец, не предоставивший покупателю возможность получить соответствующую информацию о товаре, несет ответственность также за недостатки товара, возникшие после передачи товара покупателю, если покупатель докажет, что эти недостатки возникли вследствие отсутствия такой информации.
5.2. Если товар передан покупателю без тары и упаковки или без помещения его в надлежащую тару и без надлежащей упаковки, покупатель вправе потребовать от продавца помещения товара в тару и упаковку или замены ненадлежащей тары и упаковки, либо вместо предъявления этих требований предъявить требования, указанные в части первой пункта 4.3 настоящего договора.
5.3. В соответствии со статьей 434 Гражданского кодекса Республики Узбекистан при продаже покупателю товара ненадлежащего качества, если его недостатки не были обнаружены при заключении договора, покупатель по своему выбору вправе:
заменить товар той же марки (модели, артикула) надлежащего качества;
заменить товар другой марки (модели, артикула) надлежащего качества с соответствующим перерасчетом покупной цены; Покупатель вправе потребовать безвозмездного устранения недостатков товара или возмещения расходов, понесенных покупателем или третьим лицом на устранение недостатков товара;
соразмерного уменьшения покупной цены;
расторжения договора с возмещением причиненного ущерба.
При возврате покупателю уплаченной за товар суммы продавец не вправе удержать сумму, на которую уменьшилась стоимость товара вследствие полного или частичного использования товара, потери товарного вида товара или иных подобных обстоятельств.
4.4. В случае неисполнения продавцом своих обязательств по договору возмещение убытков и уплата неустойки не освобождают продавца от исполнения обязательства в первоначальном виде.
4.5. Если покупатель не уведомит продавца о нарушении условий договора в отношении количества, качества, тары и упаковки товара в течение десяти дней, продавец не несет ответственности за последствия, возникшие в результате нарушения условий договора.
4.6. За непоставку товара или просрочку поставки взимается неустойка в размере Размер неустойки от общей стоимости каждого непоставленного или просроченного товара до фактического исполнения обязательства от общей стоимости каждого непоставленного или просроченного товара до фактического исполнения обязательства.
5. УСЛОВИЯ ПРОТИВОДЕЙСТВИЯ КОРРУПЦИИ
5.1. Стороны обязуются соблюдать требования действующего антикоррупционного законодательства и не предпринимать действий, нарушающих антикоррупционное законодательство, в связи со своими правами и обязанностями по настоящему договору, в том числе не предлагать, не допускать, не обещать незаконные платежи, а также не давать и не требовать взятки в наличной или иной форме (но не ограничиваясь) физическим или юридическим лицам, включая (но не ограничиваясь) коммерческие организации, государственные органы и органы самоуправления, государственных служащих, частные компании и их представителей, а также не совершать иных действий, противоречащих закону.
5.2. В случае нарушения одной из Сторон обязательств, указанных в настоящем пункте, другая Сторона вправе в одностороннем порядке в досудебном порядке отказаться от исполнения настоящего Соглашения. В случае расторжения договора в соответствии с настоящим пунктом стороны не выплачивают друг другу компенсацию.
6. ОБСТОЯТЕЛЬСТВА НЕПРЕОДОЛИМОЙ СИЛЫ (ФОРС-МАЖОР)
6.1. Поставщик-продавец не несет ответственности за последствия, возникшие вследствие обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажорных обстоятельств, препятствующих надлежащему исполнению обязательств: случайного повреждения товара при доставке, ухудшения качества товара в результате попадания воды во владение покупателя и других обстоятельств).
7.1. Все споры, возникающие между сторонами по настоящему договору или в связи с ним, разрешаются путем переговоров между сторонами.
7.2. В случае невозможности разрешения споров путем переговоров, они подлежат разрешению в арбитражном суде в порядке, установленном законодательством.
8. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
8.1. Односторонний (полный или частичный) отказ от исполнения договора допускается в случае существенного нарушения договора одной из сторон.
Нарушение договора считается существенным в следующих случаях:
–поставки товара ненадлежащего качества, имеющего недостатки, которые не могут быть устранены в разумный для Покупателя срок;
–неоднократного нарушения сроков поставки товара.
8.2. Если в уведомлении не предусмотрен иной срок расторжения или изменения договора поставки товаров, договор считается измененным или расторгнутым с момента получения одной из сторон уведомления другой стороны об одностороннем отказе от исполнения договора полностью или в части.
8.3. Договор заключен в двух экземплярах, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.
9. РEКВИЗИТЫ СТОРОН
ПРОДАВЕЦ: Юридический адрес: Юридический адрес продавца Р/счет: Расчетный счет продавца Код банка: Код банка продавца ИНН:Номер ИНН продавца Номер телефона для связи с продавцом
Подпись руководителя: Место для печати: |
ПОКУПАТЕЛЬ: Юридический адрес: Юридический адрес покупателя Р/счет:Расчетный счет покупателя Код банка: Код банка покупателя ИНН:Номер ИНН покупателя Номер телефона покупателя