Жавобгарнинг банк ҳисобрақами
(кредит шартномасини бекор қилиш, ундирувнигаровга қўйилган мол-мулкка қаратиш йўли билан қарзнимуддатидан олдин ундириш тўғрисида)
Кредит шартномаси тузилган йил-йилда Даъвогарнинг номи (кейинги ўринларда — даъвогар) ва Жавобгарнинг номи (кейинги ўринларда — жавобгар) ўртасида Кредит шартномаси сони-сонли Кредит ажратиш мақсадиучун кредит бериш шартномаси имзоланган.
Бундан ташдари, кредит шартномасининг таъминоти сифатида Кредит шартномаси таъминоти сифатида белгиланган гаров шартномаси тузилган сана даги, Кредит шартномаси таъминоти сифатида белгиланган гаров шартномаси сони-сонли гаров шартномасига асосан Гаров нарсаси номи қўйилган.
Мазкур кредит шартномасига кўра, кредит шартномасининг суммаси Ажратилган кредит шартномасининг суммаси сўм деб белгиланган. Шунингдек, шартномага кўра, жавобгар кредит ва ундан фойдаланганлик учун фоиз туловларини шартномага мувофиқ ҳар ойда тўлаб бориши шартлиги белгиланган.
Кредит шартномаси, кредит берилган кундан бошлаб Кредит шартномаси тугайдиган сана гача тўлиқ қайтарилиши назарда тутилган.
Шунингдек, шартномасига кўра, кредитдан фойдаланганлик учун фоиз ставкаси – йиллик Кредитнинг йиллик фоиз ставкаси%қилиб белгиланган.
Мазкур кредит шартномаси шартларига асосан даъвогар жавобгар ҳисоб рақамига шартномада кўрсатилган пул маблағларини ўтказиб бериб, шартнома бўйича ўз мажбуриятларини лозим даражада бажарган.
Кредит шартномасига кўра, жавобгар томонидан мажбуриятлар бажарилмаганлик ҳолатлари аниқланган тақдирда, даъвогар жавобгарга мажбурият бажарилмаганлиги ҳолати келиб чиққанлигини билдириб, уни бартараф этиш муддатларини кўрсатган долда ёзма билдиришнома юбориш ёки бўлмаса мазкур шартномада белгиланган тартибда кредит шартномасини бекор қилиш, фоизларни ҳамда кредит бўйича асосий қарзни муддатидан олдин ундириш, шунингдек ундирувни кредит таъминотига қаратиши ва бошқа чораларни кўриши мумкинлиги белгиланган.
Даъвогар томонидан жавобгарга кредит ва унга ҳисобланган фоизларни қайтаришни талаб қилиб ёзма равишда мурожаат қилинган бўлсада, жавобгар томонидан қарздорликни сўндириш чоралари кўрилмаган.
Бугунги кунга қадар жавобгар томонидан Кредит шартномаси шартлари қўпол тарзда бузилиб, шартномада белгиланган кредит ва фоиз тўловлари ўз вақтида амалга оширилмаган.
Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси 236-моддасига мувофиқ, мажбуриятлар мажбурият шартларига ва қонунчилик ҳужжатлари талабларига мувофиқ, бундай шартлар ва талаблар бўлмаганида эса — иш муомаласи одатларига ёки одатда қўйиладиган бошқа талабларга мувофиқ, лозим даражада бажарилиши керак.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси 279-моддасига асосан гаровга олувчининг (кредиторнинг) талабларини қондириш учун ундирувни қарздор гаров билан таъминланган мажбуриятни ўзи жавобгар бўлган вазиятларда бажармаган ёки лозим даражада бажармаган тақдирда, гаровга қўйилган мол-мулкка қаратиш мумкин.
Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси 280-моддасига мувофиқ, гаровга олувчининг (кредиторнинг) талаблари гаровга қўйилган кўчмас мол-мулк қийматидан суднинг қарорига мувофиқ қондирилади.
Юқоридагиларни инобатга олиб, Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси 236, 279, 280, 735, 736 ва 744-моддалари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий процессуал кодексининг 148, 149 ва 151-моддаларига асосан:
Кредит шартномаси тузилган йил-йилги Кредит шартномаси сони-сонли кредит шартномасини бекор қилишингизни;

Исковое заявление о расторжении кредитного договора, досрочном погашении долга путем обращения взыскания на заложенное имущество
Содержание иска
ВНаименование суда, в который подается иск
Истец: Наименование истца
Банковский счет истца
Ответчик: Имя ответчика
Банковский счет ответчика
Адрес электронной почты ответчика
(о расторжении кредитного договора, досрочном погашении долга путем обращения взыскания на заложенное имущество)
ВДата заключения кредитного договора между Годовая процентная ставка по кредиту (далее - истец) и Имя ответчика (далее - ответчик) был заключен договор займа №Номер кредитного договора на Цель предоставления кредита г.
Кроме того, Наименование предмета залога было передано в качестве обеспечения по кредитному договору на основании договора залога № Номер договора залога, указанного в качестве обеспечения кредитного договораот Дата заключения договора залога, указанного в качестве обеспечения кредитного договора г.
Согласно настоящему кредитному договору сумма кредита установлена ​​в размере Сумма предоставленного кредитного договора сумов. Также, согласно договору, ответчик обязан ежемесячно выплачивать сумму кредита и проценты за пользование им в соответствии с договором.
Договор займа предусматривает полное погашение суммы займа с даты предоставления займа до Дата окончания срока действия кредитного договорагода.Также, согласно договору, процентная ставка за пользование кредитом установлена ​​в размере Годовая процентная ставка по кредиту%годовых.
Согласно условиям настоящего кредитного договора истец надлежащим образом исполнил свои обязательства по договору, перечислив на счет ответчика денежные средства, указанные в договоре.
Согласно договору займа в случае неисполнения ответчиком своих обязательств истец вправе направить ответчику письменное уведомление, в котором уведомить его о возникновении неисполнения им своих обязательств и указать сроки его устранения, либо расторгнуть договор займа в порядке, установленном этим договором, досрочно взыскать проценты и основной долг по займу, а также обратить взыскание на предмет залога по займу, принять иные меры.
Несмотря на то, что истец обратился к ответчику с письменным требованием о возврате займа и начисленных ему процентов, ответчик не принял мер по погашению задолженности.
До настоящего времени ответчик грубо нарушил условия кредитного договора, а платежи по кредиту и процентам, предусмотренные договором, своевременно не вносил.
Всоответствии со статьей 236 Гражданского кодекса Республики Узбекистан обязательства должны исполняться надлежащим образом в соответствии с условиями обязательства и требованиями законодательных актов, а при отсутствии таких условий и требований - в соответствии с обычаями делового оборота или иными общепринятыми требованиями.
Также в соответствии со статьей 279 Гражданского кодекса Республики Узбекистан взыскание может быть обращено на заложенное имущество для удовлетворения требований залогодержателя (кредитора) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения должником обеспеченного залогом обязательства по обстоятельствам, за которые он отвечает.
Всоответствии со статьей 280 Гражданского кодекса Республики Узбекистан требования залогодержателя (кредитора) удовлетворяются из стоимости заложенного недвижимого имущества в соответствии с решением суда.
Учитывая изложенное, а также руководствуясь статьями 236, 279, 280, 735, 736 и 744 Гражданского кодекса Республики Узбекистан и статьями 148, 149 и 151 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан:
1) расторгнуть кредитный договор № Номер кредитного договора от Дата заключения кредитного договора г.;
2) обратить взыскание на заложенном имуществе ответчика;
Приложение: Перечень документов, прилагаемых к иску
Истец: Наименование истца ______________ (подпись)
Дата подачи иска