Талабнома олувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади)га Манзил:Талабнома олувчи ташкилотнинг манзили (қўлда тўлдирилади)
(Муддати ўтган дебитор қарздорликни, пеня ҳамда жаримани тўлаш тўғрисида)
ТАЛАБНОМА
||
Талабнома тузилган жой (рўйхат)тумани |
Талабнома рақами сон |
Талабнома тузилган вақт (календар) йил |
Талабнома берувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) ҳамда Талабнома олувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) ўртасида Талабнома берилишига асос бўлган шартнома тузилган сана (календар) Шартнома рақами (қўлда тўлдирилади)-сонли ижара шартномаси тузилган.
Мазкур шартномага асосан Талабнома берувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) томонидан жами Шартнома бўйича ижарага берилган ашёлар сони Шартнома бўйича ижарага берилган ашёлар номи Шартнома қиймати (қўлда тўлдирилади) сўм ҳақ тўлаш эвазига ижарага берилиши белгиланган.
Тарафлар ўртасида Ижарага берилган ашёларни топшириш бўйича далолатнома тузилган сана йилда тузилган юк хатига асосан шартномада белгиланган Шартнома бўйича ижарага берилган ашёлар номи лар Талабнома олувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади)га топширилган.
Юқоридаги шартноманинг Шартноманинг ижара пули ўз вақтида тўланиши лозимлиги белгиланган банди рақами-бандида ижарага олувчи ижара пулини Шартномага асосан ижара ҳақи шартнома тузилганидан сўнг неча иш кунида тўланиши лозим? иш куни ичида ўтказиши лозимлиги, шартноманинг Шартноманинг ижарага олувчи ижара ҳақини ўз вақтида тўлаши лозимлиги белгиланган банди рақами-бандида эса белгиланган мудддатда ижара ҳақини тўлаши лозимлиги белгиланган.
Бироқ, Талабнома берувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) томонидан бир неча маротаба оғзаки огоҳлантиришлар билдирилганлигига қарамасдан, Талабнома олувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) томонидан шартнома суммаси ҳозирга қадар тўлаб берилмади.
Ўзбекистон Республикаси “Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятининг шартномавий-ҳуқуқий базаси тўғрисида”ги Қонунининг 24-моддасида тарафлардан бири шартнома мажбуриятларини бажармаган ёки лозим даражада бажармаган тақдирда, бу тараф бошқа тарафга етказилган зарарни тўлаши, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексида, ушбу Қонунда, ўзга қонунчилик ҳужжатларида ва шартномада назарда тутилган тартибда бошқача тарзда жавобгар бўлиши белгиланган.
Шунингдек, юқоридаги қонуннинг 32-моддасида тўлов талабномаси акцептини асоссиз равишда бутунлай ёки қисман рад этганлик, шунингдек ҳисоб-китобнинг бошқа шаклларида товарлар (ишлар, хизматлар) ҳақини тўлашдан бош тортганлик (банк муассасасига тўлов топшириқномасини тақдим этмаганлик, чек бермаганлик, аккредитивни тақдим этмаганлик ва ҳоказо) учун сотиб олувчи (буюртмачи) маҳсулот етказиб берувчига ўзи тўлашни рад этган ёки бош тортган сумманинг 15 фоизи миқдорида жарима тўлайди.
Етказиб берилган товарлар (ишлар, хизматлар) ҳақини ўз вақтида тўламаганлик учун сотиб олувчи (буюртмачи) етказиб берувчига ўтказиб юборилган ҳар бир кун учун кечиктирилган тўлов суммасининг 0,4 фоизи миқдорида, аммо кечиктирилган тўлов суммасининг 50 фоизидан ортиқ бўлмаган миқдорида пеня тўлайди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 333-моддасига мувофиқ “Қарздор айби бўлган тақдирда мажбуриятни бажармаганлиги ёки лозим даражада бажармаганлиги учун, агар қонунчиликда ёки шартномада бошқача тартиб белгиланмаган бўлса, жавоб беради. Қарздор мажбуриятни лозим даражада бажариш учун ўзига боғлиқ бўлган ҳамма чораларни кўрганлигини исботласа, у айбсиз деб топилади.”деб белгиланган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси “Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятининг шартномавий-ҳуқуқий базаси тўғрисида”ги Қонунининг 7, 17-19, 25-моддаларига, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 333-моддасига, асосан қуйидагиларни
ТАЛАБ ҚИЛАМИЗ:
Шартномага асосан тўланиши лозим бўлган Қарздор томонидан тўланиши лозим бўлган қарз миқдори (қўлда тўлдирилади) сўм қарздорликни тўлаб беришингизни;
Юқорида келтирилган қонунчилик ҳужжатларидан келиб чиққан ҳолда Қарздор томонидан тўланиши лозим бўлган жарима миқдори (қўлда тўлдирилади) сўм миқдоридаги жарималар ва Қарздор томонидан тўланиши лозим бўлган пеня миқдори (қўлда тўлдирилади) сўм миқдоридаги пеняларни тўлашингизни.
Акс ҳолда, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий процессуал кодексининг 148-151 моддаларига асосан иқтисодий судига даъво аризаси киритилишини маълум қиламиз.
Ҳурмат билан,
Талабнома берувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) раҳбари |
Талабнома берувчи ташкилот раҳбарининг Ф.И.Ш. (қўлда тўлдирилади) |
Илова:______варақда.
1. Шартнома нусҳаси
2. Тарафлар ўртасида Ижарага берилган ашёларни топшириш бўйича далолатнома тузилган санайилда тузилган юк хати нусхаси

ВНаименование и организационно-правовая форма организации, принимающей требование (заполняется вручную)
Адрес: Адрес организации, принимающей требование (заполняется вручную)
ТРЕБОВАНИЕ
(О погашении просроченной дебиторской задолженности, процентов и штрафов)
Место составления (перечень) Номер Дата составления (календарное)
Договор аренды № Номер договора (заполняется вручную) между Наименование и организационно-правовая форма организации-заявителя (заполняется вручную) и Наименование и организационно-правовая форма организации, принимающей требование (заполняется вручную) был заключен Дата (календарная)заключения договора, на котором основано требование .
Согласно данному договору Наименование и организационно-правовая форма организации-заявителя (заполняется вручную) обязуется сдать в аренду имущество Количество предметов, переданных в аренду по договору Наименование предметов аренды по договору на общую сумму Стоимость контракта (заполняется вручную) сумов.
На основании коносамента, заключенного между сторонами в Дата составления акта о передаче предмета аренды,Наименование предметов аренды по договору,указанные в договоре, были доставлены в Наименование и организационно-правовая форма организации, принимающей требование (заполняется вручную).
Пункт Номер пункта в договоре, которые предусматривают своевременную оплату аренды вышеуказанного договора предусматривает, что арендатор должен перечислить арендную плату в течение Согласно договору, в течение скольких рабочих дней после подписания договора необходимо внести арендную плату рабочих дней, а пункт Номер пункта договора, который обязывает арендатора своевременно вносить арендную плату договора предусматривает, что арендатор должен внести арендную плату в течение установленного срока.
Однако, несмотря на несколько устных предупреждений от Наименование и организационно-правовая форма организации-заявителя (заполняется вручную),Наименование и организационно-правовая форма организации, принимающей требование (заполняется вручную) до сих пор не выплатил сумму контракта.
Статья 24 Закона Республики Узбекистан «О договорно-правовой базе деятельности хозяйствующих субъектов» устанавливает, что в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения одной из сторон своих договорных обязательств эта сторона обязана возместить другой стороне причиненный ущерб и несет иную ответственность в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Узбекистан, настоящим Законом, иными актами законодательства и договором.
Аналогично в статье 32 указанного закона указано, что за неосновательный полный или частичный отказ от акцепта платежного требования, а также за уклонение от оплаты товаров (работ, услуг) при других формах расчетов (непредставление в учреждение банка платежного поручения, невыдача чека, невыставление аккредитива и т. д.) покупатель (заказчик) уплачивает поставщику штраф в размере 15 процентов суммы, от уплаты которой он отказался или уклонился.
За просрочку оплаты поставленных товаров (работ, услуг) покупатель (заказчик) уплачивает поставщику пеню в размере 0,4 процента от суммы просроченного платежа за каждый день просрочки, но не более 50 процентов от суммы просроченного платежа.
Также согласно статье 333 Гражданского кодекса Республики Узбекистан должник несет ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательства в случае его вины, если иное не предусмотрено законом или договором. Должник считается невиновным, если докажет, что принял все зависящие от него меры для надлежащего исполнения обязательства.
На основании вышеизложенного, статей 7, 17-19, 25 Закона Республики Узбекистан «О договорно-правовой базе деятельности хозяйствующих субъектов», статьи 333 Гражданского кодекса Республики Узбекистан:
ТРЕБУЕМ:
выплаты задолженности в размере Сумма задолженности, подлежащая уплате должником (заполняется вручную) сумов, причитающихся по договору;
выплаты на основании вышеуказанных законодательных документов штрафыа в размере Сумма штрафа, подлежащая уплате должником (заполняется вручную) сумов и пени в размере Сумма неустойки, подлежащая уплате должником (заполняется вручную) сумов.
Впротивном случае сообщаем, что исковое заявление будет подано в экономический суд в порядке, установленном статьями 148-151 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан.
Суважением,
Руководитель Наименование и организационно-правовая форма организации-заявителя (заполняется вручную)
ФИО руководителя организации-заявителя (заполняется вручную)
Приложение: на____листах.
1. Копия договора
2. Копия коносамента, составленного между сторонами Дата составления акта о передаче предмета аренды