Talabnoma tuzilgan joy (roʻyxat)tumani
Talabnoma tuzilgan vaqt (kalendar) yil
Talabnoma beruvchi tashkilot nomi va tashkiliy-huquqiy shakli (qoʻlda toʻldiriladi) hamda Talabnoma oluvchi tashkilot nomi va tashkiliy-huquqiy shakli (qoʻlda toʻldiriladi) oʻrtasida Talabnoma berilishiga asos boʻlgan shartnoma tuzilgan sana (kalendar) Shartnoma raqami (qoʻlda toʻldiriladi)-sonli ijara shartnomasi tuzilgan.
Mazkur shartnomaga asosan Talabnoma beruvchi tashkilot nomi va tashkiliy-huquqiy shakli (qoʻlda toʻldiriladi) tomonidan jami Shartnoma boʻyicha ijaraga berilgan ashyolar soni_ Shartnoma boʻyicha ijaraga berilgan ashyolar nomi Shartnoma qiymati (qoʻlda toʻldiriladi) soʻm haq toʻlash evaziga ijaraga berilishi belgilangan.
Taraflar oʻrtasida Ijaraga berilgan ashyolarni topshirish boʻyicha dalolatnoma tuzilgan sana yilda tuzilgan yuk xatiga asosan shartnomada belgilangan Shartnoma boʻyicha ijaraga berilgan ashyolar nomilar Talabnoma oluvchi tashkilot nomi va tashkiliy-huquqiy shakli (qoʻlda toʻldiriladi)ga topshirilgan.
Yuqoridagi shartnomaning Shartnomaning ijara puli oʻz vaqtida toʻlanishi lozimligi belgilangan bandi raqami-bandida ijaraga oluvchi ijara pulini Shartnomaga asosan ijara haqi shartnoma tuzilganidan soʻng necha ish kunida toʻlanishi lozim? ish kuni ichida oʻtkazishi lozimligi, shartnomaning Shartnomaning ijaraga oluvchi ijara haqini oʻz vaqtida toʻlashi lozimligi belgilangan bandi raqam-bandida esa belgilangan mudddatda ijara haqini toʻlashi lozimligi belgilangan.
Biroq, Talabnoma beruvchi tashkilot nomi va tashkiliy-huquqiy shakli (qoʻlda toʻldiriladi) tomonidan bir necha marotaba ogʻzaki ogohlantirishlar bildirilganligiga qaramasdan, Talabnoma oluvchi tashkilot nomi va tashkiliy-huquqiy shakli (qoʻlda toʻldiriladi) tomonidan shartnoma summasi hozirga qadar toʻlab berilmadi.
Oʻzbekiston Respublikasi “Xoʻjalik yurituvchi subyektlar faoliyatining shartnomaviy-huquqiy bazasi toʻgʻrisida”gi Qonunining 24-moddasida taraflardan biri shartnoma majburiyatlarini bajarmagan yoki lozim darajada bajarmagan taqdirda, bu taraf boshqa tarafga yetkazilgan zararni toʻlashi, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksida, ushbu Qonunda, oʻzga qonunchilik hujjatlarida va shartnomada nazarda tutilgan tartibda boshqacha tarzda javobgar boʻlishi belgilangan.
Shuningdek, yuqoridagi qonunning 32-moddasida toʻlov talabnomasi akseptini asossiz ravishda butunlay yoki qisman rad etganlik, shuningdek hisob-kitobning boshqa shakllarida tovarlar (ishlar, xizmatlar) haqini toʻlashdan bosh tortganlik (bank muassasasiga toʻlov topshiriqnomasini taqdim etmaganlik, chek bermaganlik, akkreditivni taqdim etmaganlik va hokazo) uchun sotib oluvchi (buyurtmachi) mahsulot yetkazib beruvchiga oʻzi toʻlashni rad etgan yoki bosh tortgan summaning 15 foizi miqdorida jarima toʻlaydi.
Yetkazib berilgan tovarlar (ishlar, xizmatlar) haqini oʻz vaqtida toʻlamaganlik uchun sotib oluvchi (buyurtmachi) yetkazib beruvchiga oʻtkazib yuborilgan har bir kun uchun kechiktirilgan toʻlov summasining 0,4 foizi miqdorida, ammo kechiktirilgan toʻlov summasining 50 foizidan ortiq boʻlmagan miqdorida penya toʻlaydi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 333-moddasiga muvofiq “Qarzdor aybi boʻlgan taqdirda majburiyatni bajarmaganligi yoki lozim darajada bajarmaganligi uchun, agar qonunchilikda yoki shartnomada boshqacha tartib belgilanmagan boʻlsa, javob beradi. Qarzdor majburiyatni lozim darajada bajarish uchun oʻziga bogʻliq boʻlgan hamma choralarni koʻrganligini isbotlasa, u aybsiz deb topiladi.”deb belgilangan.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi “Xoʻjalik yurituvchi subyektlar faoliyatining shartnomaviy-huquqiy bazasi toʻgʻrisida”gi Qonunining 7, 17-19, 25-moddalariga, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 333-moddasiga, asosan quyidagilarni
Shartnomaga asosan toʻlanishi lozim boʻlgan Qarzdor tomonidan toʻlanishi lozim boʻlgan qarz miqdori (qoʻlda toʻldiriladi) soʻm qarzdorlikni toʻlab berishingizni;
Yuqorida keltirilgan qonunchilik hujjatlaridan kelib chiqqanholda Qarzdor tomonidan toʻlanishi lozim boʻlgan jarima miqdori (qoʻlda toʻldiriladi) soʻm miqdoridagi jarimalar va Qarzdor tomonidan toʻlanishi lozim boʻlgan penya miqdori (qoʻlda toʻldiriladi) soʻm miqdoridagi penyalarni toʻlashingizni.
Aks holda, Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy protsessual kodeksining 148-151 moddalariga asosan iqtisodiy sudiga daʼvo arizasi kiritilishini maʼlum qilamiz.