Талабнома тузилган жой (рўйхат)тумани |
Талабнома тузилган вақт (календар) йил |
Талабнома берувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) ҳамда Талабнома олувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) ўртасида Талабнома берилишига асос бўлган шартнома тузилган сана (календар) санасида Шартнома рақами (қўлда тўлдирилади)-сонли шартнома тузилган.
Мазкур шартномага асосан Талабнома берувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) томонидан жами Шартнома бўйича таъмирлаб берилган ашёлар сонита Шартнома бўйича таъмирлаб берилган ашёлар номини Шартнома қиймати (қўлда тўлдирилади) сўм ҳақ тўлаш эвазига таъмирлаб берилиши белгиланган.
Шартномада кўрсатилган ишлар Талабнома берувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) томонидан тўлиқ ҳолда ва лозим даражада бажарилган.
Юқоридаги шартноманинг Шартноманинг таъмирланган маҳсулотлар учун тўлов ўз вақтида тўланиши лозимлиги белгиланган банди рақами-бандида кўрсатилган хизматлар учун тўловлар Талабнома олувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) томонидан Шартномага асосан таъмирланган маҳсулотлар учун тўлов шартнома тузилганидан сўнг неча иш кунида тўланиши лозим? иш куни ичида ўтказиши лозимлиги, шартноманинг Шартноманинг таъмирланган маҳсулотлар учун тўлов ўз вақтида тўлаши лозимлиги белгиланган банди рақами-бандида эса белгиланган мудддатда хизмат ҳақи тўланиши лозимлиги белгиланган.
Бажарилган ишлар учун Қарздор томонидан тўланиши лозим бўлган қарз миқдори (қўлда тўлдирилади) сўм қарздорлик мавжудлиги Талабнома олувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) томонидан тан олинган бўлсада бироқ, бир неча маротаба оғзаки огоҳлантиришлар билдирилганлигига қарамасдан, шартнома суммаси ҳозирга қадар тўлаб берилмади.
Шунингдек, таъмирлаб, топшириш учун тайёр ҳолга келтирилган Таъмирлаб, топшириш учун тайёр ҳолга келтирилган, бироқ олиб кетилмаган ашёлар сони та Шартнома бўйича таъмирлаб берилган ашёлар номи ҳозирга қадар олиб кетилмади.
Ўзбекистон Республикаси “Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятининг шартномавий-ҳуқуқий базаси тўғрисида”ги Қонунининг 24-моддасида тарафлардан бири шартнома мажбуриятларини бажармаган ёки лозим даражада бажармаган тақдирда, бу тараф бошқа тарафга етказилган зарарни тўлаши, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексида, ушбу Қонунда, ўзга қонунчилик ҳужжатларида ва шартномада назарда тутилган тартибда бошқача тарзда жавобгар бўлиши белгиланган.
Шу каби, юқоридаги қонуннинг 32-моддасида тўлов талабномаси акцептини асоссиз равишда бутунлай ёки қисман рад этганлик, шунингдек ҳисоб-китобнинг бошқа шаклларида товарлар (ишлар, хизматлар) ҳақини тўлашдан бош тортганлик (банк муассасасига тўлов топшириқномасини тақдим этмаганлик, чек бермаганлик, аккредитивни тақдим этмаганлик ва ҳоказо) учун сотиб олувчи (буюртмачи) маҳсулот етказиб берувчига ўзи тўлашни рад этган ёки бош тортган сумманинг 15 фоизи миқдорида жарима тўлайди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 333-моддасига мувофиқ “Қарздор айби бўлган тақдирда мажбуриятни бажармаганлиги ёки лозим даражада бажармаганлиги учун, агар қонунчиликда ёки шартномада бошқача тартиб белгиланмаган бўлса, жавоб беради”деб белгиланган.
Фуқаролик Кодексининг 290-моддасига кўра, қарздорга топширилиши лозим бўлган ашёни сақлаётган кредитор ушбу ашё ҳақини ёки у билан боғлиқ чиқимлар ва бошқа зарарни кредиторга тўлаш мажбуриятлари қаpздор томонидан муддатида бажарилмаган тақдирда уни тегишли мажбурият бажарилгунга қадар ушлаб қолишга ҳақли.
Мазкур Кодекснинг 291-моддасига кўра, ашёни ушлаб қолган кредиторнинг талаблари унинг қийматидан гаров билан таъминланган талабларни қондириш учун назарда тутилган ҳажмда ва тартибда қондирилади.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси “Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятининг шартномавий-ҳуқуқий базаси тўғрисида”ги Қонунининг 7, 17-19, 25-моддаларига, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 333-моддасига, асосан қуйидагиларни
ТАЛАБ ҚИЛАМИЗ:
Шартномага асосан тўланиши лозим бўлган Қарздор томонидан тўланиши лозим бўлган қарз миқдори (қўлда тўлдирилади) сўм қарздорликни тўлаб беришингизни;
Юқорида келтирилган қонунчилик ҳужжатларида белгиланган Қарздор томонидан тўланиши лозим бўлган жарима миқдори (қўлда тўлдирилади) сўм жарима ва Қарздор томонидан тўланиши лозим бўлган пеня миқдори (қўлда тўлдирилади) сўм пеняларни тўлашингизни.
Акс ҳолда, қарздорлик ва пеня тўловларини ундириш юқорида келтирилган қонунчилик ҳужжатларидан келиб чиққан ҳолда Сиз томонингиздан ҳозирга қадар олиб кетилмаган Таъмирлаб, топшириш учун тайёр ҳолга келтирилган, бироқ олиб кетилмаган ашёлар сони та Шартнома бўйича таъмирлаб берилган ашёлар номига қаратилишини ёки Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий процессуал кодексининг 148-151 моддаларига асосан иқтисодий судига даъво аризаси киритилишини маълум қиламиз.