Талабнома олувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади)га Манзил: Талабнома олувчи ташкилотнинг манзили (қўлда тўлдирилади)
ТАЛАБНОМА (Муддати ўтган дебитор қарздорлик ҳисобига қарздорнинг мол-мулкини ушлаб қолиш тўғрисида)
||
Талабнома тузилган жой (рўйхат)тумани |
Талабнома рақами -сон |
Талабнома тузилган вақт (календар) йил |
Талабнома берувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) ҳамда Талабнома олувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) ўртасида Талабнома берилишига асос бўлган шартнома тузилган сана (календар) санасида Шартнома рақами (қўлда тўлдирилади)-сонли шартнома тузилган.
Мазкур шартномага асосан Талабнома берувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) томонидан жами Шартнома бўйича таъмирлаб берилган ашёлар сонита Шартнома бўйича таъмирлаб берилган ашёлар номини Шартнома қиймати (қўлда тўлдирилади) сўм ҳақ тўлаш эвазига таъмирлаб берилиши белгиланган.
Шартномада кўрсатилган ишлар Талабнома берувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) томонидан тўлиқ ҳолда ва лозим даражада бажарилган.
Юқоридаги шартноманинг Шартноманинг таъмирланган маҳсулотлар учун тўлов ўз вақтида тўланиши лозимлиги белгиланган банди рақами-бандида кўрсатилган хизматлар учун тўловлар Талабнома олувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) томонидан Шартномага асосан таъмирланган маҳсулотлар учун тўлов шартнома тузилганидан сўнг неча иш кунида тўланиши лозим? иш куни ичида ўтказиши лозимлиги, шартноманинг Шартноманинг таъмирланган маҳсулотлар учун тўлов ўз вақтида тўлаши лозимлиги белгиланган банди рақами-бандида эса белгиланган мудддатда хизмат ҳақи тўланиши лозимлиги белгиланган.
Бажарилган ишлар учун Қарздор томонидан тўланиши лозим бўлган қарз миқдори (қўлда тўлдирилади) сўм қарздорлик мавжудлиги Талабнома олувчи ташкилот номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли (қўлда тўлдирилади) томонидан тан олинган бўлсада бироқ, бир неча маротаба оғзаки огоҳлантиришлар билдирилганлигига қарамасдан, шартнома суммаси ҳозирга қадар тўлаб берилмади.
Шунингдек, таъмирлаб, топшириш учун тайёр ҳолга келтирилган Таъмирлаб, топшириш учун тайёр ҳолга келтирилган, бироқ олиб кетилмаган ашёлар сони та Шартнома бўйича таъмирлаб берилган ашёлар номи ҳозирга қадар олиб кетилмади.
Ўзбекистон Республикаси “Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятининг шартномавий-ҳуқуқий базаси тўғрисида”ги Қонунининг 24-моддасида тарафлардан бири шартнома мажбуриятларини бажармаган ёки лозим даражада бажармаган тақдирда, бу тараф бошқа тарафга етказилган зарарни тўлаши, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексида, ушбу Қонунда, ўзга қонунчилик ҳужжатларида ва шартномада назарда тутилган тартибда бошқача тарзда жавобгар бўлиши белгиланган.
Шу каби, юқоридаги қонуннинг 32-моддасида тўлов талабномаси акцептини асоссиз равишда бутунлай ёки қисман рад этганлик, шунингдек ҳисоб-китобнинг бошқа шаклларида товарлар (ишлар, хизматлар) ҳақини тўлашдан бош тортганлик (банк муассасасига тўлов топшириқномасини тақдим этмаганлик, чек бермаганлик, аккредитивни тақдим этмаганлик ва ҳоказо) учун сотиб олувчи (буюртмачи) маҳсулот етказиб берувчига ўзи тўлашни рад этган ёки бош тортган сумманинг 15 фоизи миқдорида жарима тўлайди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 333-моддасига мувофиқ “Қарздор айби бўлган тақдирда мажбуриятни бажармаганлиги ёки лозим даражада бажармаганлиги учун, агар қонунчиликда ёки шартномада бошқача тартиб белгиланмаган бўлса, жавоб беради”деб белгиланган.
Фуқаролик Кодексининг 290-моддасига кўра, қарздорга топширилиши лозим бўлган ашёни сақлаётган кредитор ушбу ашё ҳақини ёки у билан боғлиқ чиқимлар ва бошқа зарарни кредиторга тўлаш мажбуриятлари қаpздор томонидан муддатида бажарилмаган тақдирда уни тегишли мажбурият бажарилгунга қадар ушлаб қолишга ҳақли.
Мазкур Кодекснинг 291-моддасига кўра, ашёни ушлаб қолган кредиторнинг талаблари унинг қийматидан гаров билан таъминланган талабларни қондириш учун назарда тутилган ҳажмда ва тартибда қондирилади.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси “Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятининг шартномавий-ҳуқуқий базаси тўғрисида”ги Қонунининг 7, 17-19, 25-моддаларига, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 333-моддасига, асосан қуйидагиларни
ТАЛАБ ҚИЛАМИЗ:
Шартномага асосан тўланиши лозим бўлган Қарздор томонидан тўланиши лозим бўлган қарз миқдори (қўлда тўлдирилади) сўм қарздорликни тўлаб беришингизни;
Юқорида келтирилган қонунчилик ҳужжатларида белгиланган Қарздор томонидан тўланиши лозим бўлган жарима миқдори (қўлда тўлдирилади) сўм жарима ва Қарздор томонидан тўланиши лозим бўлган пеня миқдори (қўлда тўлдирилади) сўм пеняларни тўлашингизни.
Акс ҳолда, қарздорлик ва пеня тўловларини ундириш юқорида келтирилган қонунчилик ҳужжатларидан келиб чиққан ҳолда Сиз томонингиздан ҳозирга қадар олиб кетилмаган Таъмирлаб, топшириш учун тайёр ҳолга келтирилган, бироқ олиб кетилмаган ашёлар сони та Шартнома бўйича таъмирлаб берилган ашёлар номига қаратилишини ёки Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий процессуал кодексининг 148-151 моддаларига асосан иқтисодий судига даъво аризаси киритилишини маълум қиламиз.

Требование об удержании имущества должника в счет просроченной дебиторской задолженности
ВНаименование и организационно-правовая форма организации, принимающей требование (заполняется вручную)
Адрес: Адрес организации, принимающей требование (заполняется вручную)
ТРЕБОВАНИЕ
(Об удержании имущества должника в счет просроченной дебиторской задолженности)
Место составления (перечень) Номер Дата составления (календарное)
Соглашение Номер договора (заполняется вручную) было заключено между Наименование и организационно-правовая форма организации-заявителя (заполняется вручную) и Наименование и организационно-правовая форма организации, принимающей требование (заполняется вручную) Дата (календарная)заключения договора, на котором основано требование.
Согласно данному договору Наименование и организационно-правовая форма организации-заявителя (заполняется вручную) должен был выполнить ремонт в общей сложности Количество отремонтированных изделий по договору Наименование предметов ремонта по договору за вознаграждение в размере Стоимость контракта (заполняется вручную) сумов.
Работа, указанная в контракте, была выполнена Наименование и организационно-правовая форма организации-заявителя (заполняется вручную) в полном объеме и в соответствии с требуемыми стандартами.
Пункт Номер пункта договора, в котором указано, что оплата за отремонтированные изделия должна быть произведена в срок вышеуказанного соглашения предусматривает, что оплата указанных услуг должна быть произведена Наименование и организационно-правовая форма организации, принимающей требование (заполняется вручную) в течение Втечение скольких рабочих дней после подписания договора необходимо произвести оплату за отремонтированную по договору продукцию рабочих дней, а пункт Номер пункта договора, в котором закреплена обязанность своевременной оплаты отремонтированной продукции соглашения предусматривает, что плата за услуги должна быть оплачена в течение указанного срока.
Хотя Наименование и организационно-правовая форма организации, принимающей требование (заполняется вручную) признал наличие задолженности в размере Сумма задолженности, подлежащая уплате должником (заполняется вручную) сумов за выполненную работу, сумма контракта до сих пор не выплачена, несмотря на несколько устных предупреждений.
Кроме того, Количество отремонтированных и готовых к доставке, но не забранных товаров Наименование предметов ремонта по договору,которые были отремонтированы и готовы к отправке, еще не были доставлены.
Статья 24 Закона Республики Узбекистан «О договорно-правовой базе деятельности хозяйствующих субъектов» устанавливает, что в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения одной из сторон своих договорных обязательств эта сторона обязана возместить другой стороне причиненный ущерб и несет иную ответственность в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Узбекистан, настоящим Законом, иными актами законодательства и договором.
Аналогично в статье 32 указанного закона указано, что за неосновательный полный или частичный отказ от акцепта платежного требования, а также за уклонение от оплаты товаров (работ, услуг) при других формах расчетов (непредставление в учреждение банка платежного поручения, невыдача чека, невыставление аккредитива и т. д.) покупатель (заказчик) уплачивает поставщику штраф в размере 15 процентов суммы, от уплаты которой он отказался или уклонился.
Кроме того, согласно статье 333 Гражданского кодекса Республики Узбекистан должник несет ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательства в случае его вины, если иное не предусмотрено законом или договором.
Согласно статье 290 Гражданского кодекса кредитор, у которого находится вещь, подлежащая передаче должнику, вправе удерживать ее до исполнения соответствующего обязательства, если должник не исполнит обязанности уплатить кредитору стоимость вещи или связанные с ней расходы и иные убытки.
Согласно статье 291 данного Кодекса требования кредитора, удержавшего вещь, удовлетворяются из ее стоимости в размере и в порядке, которые предусмотрены для удовлетворения требований, обеспеченных залогом.
На основании вышеизложенного, статей 7, 17-19, 25 Закона Республики Узбекистан «О договорно-правовой базе деятельности хозяйствующих субъектов», статьи 333 Гражданского кодекса Республики Узбекистан,
ТРЕБУЕМ:
выплаты задолженности в размере Сумма задолженности, подлежащая уплате должником (заполняется вручную) сумм, причитающихся по договору;
выплаты штрафа в размере Сумма неустойки, подлежащая уплате должником (заполняется вручную) сумов и пени в размере 181818 сумов, как предусмотрено в вышеуказанных законодательных документах.
Впротивном случае сообщаем, что взыскание задолженности и штрафных платежей будет направлено на Количество отремонтированных и готовых к доставке, но не забранных товаров Наименование предметов ремонта по договору,которые еще не были взысканы, на основании вышеуказанных законодательных документов, либо будет подано исковое заявление в экономический суд в соответствии со статьями 148-151 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан.
Суважением,
Руководитель Наименование и организационно-правовая форма организации-заявителя (заполняется вручную)