Talabnoma tuzilgan joy (roʻyxat)tumani |
Talabnoma tuzilgan vaqt (kalendar) yil |
Talabnoma beruvchi tashkilot nomi va tashkiliy-huquqiy shakli (qoʻlda toʻldiriladi) hamda Talabnoma oluvchi tashkilot nomi va tashkiliy-huquqiy shakli (qoʻlda toʻldiriladi) oʻrtasida Talabnoma berilishiga asos boʻlgan shartnoma tuzilgan sana (kalendar) sanasida Shartnoma raqami (qoʻlda toʻldiriladi)-sonli shartnoma tuzilgan.
Mazkur shartnomaga asosan Talabnoma beruvchi tashkilot nomi va tashkiliy-huquqiy shakli (qoʻlda toʻldiriladi) tomonidan jami Shartnoma boʻyicha taʼmirlab berilgan ashyolar soni ta Shartnoma boʻyicha taʼmirlab berilgan ashyolar nomini Shartnoma qiymati (qoʻlda toʻldiriladi) soʻm haq toʻlash evaziga taʼmirlab berilishi belgilangan.
Shartnomada koʻrsatilgan ishlar Talabnoma beruvchi tashkilot nomi va tashkiliy-huquqiy shakli (qoʻlda toʻldiriladi) tomonidan toʻliq holda va lozim darajada bajarilgan.
Yuqoridagi shartnomaning Shartnomaning taʼmirlangan mahsulotlar uchun toʻlov oʻz vaqtida toʻlanishi lozimligi belgilangan bandi raqami-bandida koʻrsatilgan xizmatlar uchun toʻlovlar Talabnoma oluvchi tashkilot nomi va tashkiliy-huquqiy shakli (qoʻlda toʻldiriladi) tomonidan Shartnomaga asosan taʼmirlangan mahsulotlar uchun toʻlov shartnoma tuzilganidan soʻng necha ish kunida toʻlanishi lozim? ish kuni ichida oʻtkazishi lozimligi, shartnomaning Shartnomaning taʼmirlangan mahsulotlar uchun toʻlov oʻz vaqtida toʻlashi lozimligi belgilangan bandi raqami-bandida esa belgilangan mudddatda xizmat haqi toʻlanishi lozimligi belgilangan.
Bajarilgan ishlar uchun Qarzdor tomonidan toʻlanishi lozim boʻlgan qarz miqdori (qoʻlda toʻldiriladi) soʻm qarzdorlik mavjudligi Talabnoma oluvchi tashkilot nomi va tashkiliy-huquqiy shakli (qoʻlda toʻldiriladi)tomonidan tan olingan boʻlsada biroq, bir necha marotaba ogʻzaki ogohlantirishlar bildirilganligiga qaramasdan, shartnoma summasi hozirga qadar toʻlab berilmadi.
Shuningdek, taʼmirlab, topshirish uchun tayyor holga keltirilgan Taʼmirlab, topshirish uchun tayyor holga keltirilgan, biroq olib ketilmagan ashyolar soni ta Shartnoma boʻyicha taʼmirlab berilgan ashyolar nomi hozirga qadar olib ketilmadi.
Oʻzbekiston Respublikasi “Xoʻjalik yurituvchi subyektlar faoliyatining shartnomaviy-huquqiy bazasi toʻgʻrisida”gi Qonunining 24-moddasida taraflardan biri shartnoma majburiyatlarini bajarmagan yoki lozim darajada bajarmagan taqdirda, bu taraf boshqa tarafga yetkazilgan zararni toʻlashi, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksida, ushbu Qonunda, oʻzga qonunchilik hujjatlarida va shartnomada nazarda tutilgan tartibda boshqacha tarzda javobgar boʻlishi belgilangan.
Shu kabi, yuqoridagi qonunning 32-moddasida toʻlov talabnomasi akseptini asossiz ravishda butunlay yoki qisman rad etganlik, shuningdek hisob-kitobning boshqa shakllarida tovarlar (ishlar, xizmatlar) haqini toʻlashdan bosh tortganlik (bank muassasasiga toʻlov topshiriqnomasini taqdim etmaganlik, chek bermaganlik, akkreditivni taqdim etmaganlik va hokazo) uchun sotib oluvchi (buyurtmachi) mahsulot yetkazib beruvchiga oʻzi toʻlashni rad etgan yoki bosh tortgan summaning 15 foizi miqdorida jarima toʻlaydi.
Bundan tashqari, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 333-moddasiga muvofiq “Qarzdor aybi boʻlgan taqdirda majburiyatni bajarmaganligi yoki lozim darajada bajarmaganligi uchun, agar qonunchilikda yoki shartnomada boshqacha tartib belgilanmagan boʻlsa, javob beradi”deb belgilangan.
Fuqarolik Kodeksining 290-moddasiga koʻra, qarzdorga topshirilishi lozim boʻlgan ashyoni saqlayotgan kreditor ushbu ashyo haqini yoki u bilan bogʻliq chiqimlar va boshqa zararni kreditorga toʻlash majburiyatlari qapzdor tomonidan muddatida bajarilmagan taqdirda uni tegishli majburiyat bajarilgunga qadar ushlab qolishga haqli.
Mazkur Kodeksning 291-moddasiga koʻra, ashyoni ushlab qolgan kreditorning talablari uning qiymatidan garov bilan taʼminlangan talablarni qondirish uchun nazarda tutilgan hajmda va tartibda qondiriladi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi “Xoʻjalik yurituvchi subyektlar faoliyatining shartnomaviy-huquqiy bazasi toʻgʻrisida”gi Qonunining 7, 17-19, 25-moddalariga, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 333-moddasiga, asosan quyidagilarni
TALAB QILAMIZ:
Shartnomaga asosan toʻlanishi lozim boʻlgan Qarzdor tomonidan toʻlanishi lozim boʻlgan qarz miqdori (qoʻlda toʻldiriladi) soʻm qarzdorlikni toʻlab berishingizni;
Yuqorida keltirilgan qonunchilik hujjatlarida belgilangan Qarzdor tomonidan toʻlanishi lozim boʻlgan jarima miqdori (qoʻlda toʻldiriladi) soʻm jarima va Qarzdor tomonidan toʻlanishi lozim boʻlgan penya miqdori (qoʻlda toʻldiriladi) soʻm penyalarni toʻlashingizni.
Aks holda, qarzdorlik va penya toʻlovlarini undirish yuqorida keltirilgan qonunchilik hujjatlaridan kelib chiqqan holda Siz tomoningizdan hozirga qadar olib ketilmagan Taʼmirlab, topshirish uchun tayyor holga keltirilgan, biroq olib ketilmagan ashyolar soni ta Shartnoma boʻyicha taʼmirlab berilgan ashyolar nomiga qaratilishini yoki Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy protsessual kodeksining 148-151 moddalariga asosan iqtisodiy sudiga daʼvo arizasi kiritilishini maʼlum qilamiz.