ТАЙЁРЛОВЧИ ТОМОНИДАН ҚИШЛОҚ ХЎЖАЛИК МАҲСУЛОТЛАРИНИХАРИД ҚИЛИШ ТЎҒРИСИДАГИ КОНТРАКТАЦИЯ ШАРТНОМАСИ
Етиштирувчи ташкилотнинг номи, ташкилий-ҳуқуқий шакли (кейинги ўринларда “Етиштирувчи” деб юритилади) номидан Етиштирувчи шартнома тузиш ҳуқуқини берувчи ҳужжат асосида иш юритувчи Етиштирувчи ташкилот раҳбари лавозими ва F.I.Oсибир томондан ва Тайёрловчи ташкилотнинг номи, ташкилий-ҳуқуқий шакли (кейинги ўринларда “Тайёрловчи” деб юритилади) номидан Тайёрловчи шартнома тузиш ҳуқуқини берувчи ҳужжат асосида иш юритувчи Тайёрловчи ташкилот раҳбари лавозими ва F.I.Oси иккинчи томондан, мазкур шартномани қуйидагилар тўғрисида туздилар:
Етиштирувчи қуйидаги мажбуриятларни ўз зиммасига олади:
Етиштирувчи томонидан тайёрланадиган маҳсулотлар номи, сони, миқдори
Ушбу шартномада назарда тутилган муддатларда, ассортиментда ва миқдорда қуйидаги турдаги, навдаги ва сифатдаги қишлоқ хўжалик маҳсулотларини етиштириш ва тарафлар ўртасида келишилган баҳода сотиш:
Амалдаги стандартлар, техник шартлар талабларига жавоб берадиган махсулотни сотиш;
Маҳсулот топширилишидан камида 10 кун олдин унинг тайёрлиги тўғрисида Тайёрловчини хабардор қилиш, ушбу шартнома билан белгиланган муддатларда махсулотни топшириш муддатларига амал қилиш имконияти бўлмаган тақдирда, топшириш муддати бошланишидан камида 10 кун олдин бу ҳақда Тайёрловчини хабардор қилиш;
Келишилган нархлар бўйича ўғитларга, кимёвий моддаларга, қишлоқ хўжалик инвентарларига, емишларга, идишларга ва ҳоказоларга бўлган талабини аниқлаш ва буюртма бериш.
Тайёрловчининг мажбуриятлари:
Қонунчилик билан белгиланган миқдорда ва муддатларда авансни, давлат буюртмасига эга бўлмаган бошқа турдаги маҳсулотлар бўйича эса, тарафлар келишган миқдорда ва муддатларда тўлаш;
Йиғиб олинган маҳсулотларни жойлаштириш учун Етиштирувчини идишлар билан таъминлаш.
Йиғиб олинган маҳсулотларни қабул пунктига олиб чиқиш учун автотранспорт бериш, йиғиб олинган маҳсулот Етиштирувчининг транспорти билан олиб чиқилганда унинг ортиш ва ташиш харажатларини тўлаш;
Ушбу шартномада назарда тутилган миқдорда ва муддатда Етиштирувчидан маҳсулотнинг биринчи навбатда қабул қилинишини таъминлаш. Маҳсулотни сифати ва миқдори бўйича қабул қилишда амалга оширилади.
ШАРТНОМА СУММАСИ. ҲИСОБ-КИТОБ ҚИЛИШ ТАРТИБИ
Ушбу шартнома суммаси Шартноманинг суммаси сўмни ташкил этади.
Тайёрловчи топширилаётган маҳсулот ҳақини маҳсулот Тайёрловчининг қабул пунктида миқдори ва сифати бўйича қабул қилинган пайтдан бошлаб 3 кун ичида тўлайди.
Муддатидан олдин, шунингдек шартномада белгиланганидан ортиқ миқдорда топширилаётган маҳсулотлар мазкур шартнома шартлари асосида қабул қилинади.
ТАРАФЛАРНИНГ МУЛКИЙ ЖАВОБГАРЛИГИ
Барча қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини шартномада белгиланган ассортимент ва турларда, муддатларда топширишдан асоссиз бўйин товлаган Етиштирувчи Тайёрловчига топширилмаган маҳсулот қийматининг Тайёрловчига топширилмаган маҳсулот учун пеня миқдори фоизи миқдорида жарима тўлайди. Жарима миқдори ўтган давр (ой, чорак, йил) да маҳсулотнинг шаклланган ўртача нархидан келиб чиқиб, харид нархларига белгиланган устамалар тўлашни ҳисобга олмасдан ҳисоблаб чиқилади.
Бундан ташқари, зарарнинг маҳсулот етказиб берилмаганлиги туфайли юзага келган, жарима билан қопланмаган қисми ҳам тўланади.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотини шартномада белгиланган ассортимент ва турларда, муддатларда бевосита хўжаликнинг ўзида қабул қилиб олиш рад этилган ҳар бир ҳол учун Тайёрловчи Етиштирувчига белгиланган устамалар тўлашни ҳисобга олмасдан шаклланган ўртача нархдан келиб чиқиб, жарима тўлайди, тез бузилувчи маҳсулот бўйича эса, унинг тўлиқ қийматини тўлайди. Бундан ташқари, маҳсулотни қабул қилиш рад этилганлиги туфайли Етиштирувчи кўрган зарарнинг жарима билан қопланмаган қисми ҳам тўланади.
Қабул қилиш-топшириш жойига етказиб келтирилган маҳсулотни қабул қилиш асоссиз рад этилганда Тайёрловчи Етиштирувчига уни етказиб келиш харажатларини қоплайди.
Етиштирувчи маҳсулотни ўз жойида топшириш-қабул қилишга тайёрлаб қўймаган ва бу ҳақда Тайёрловчини огоҳлантирмаган бўлса, Тайёрловчи эса, қабул қилиш жойига транспорт юборган бўлса, Етиштирувчи Тайёрловчига транспорт ва транспортнинг бекор туриб қолиши бўйича барча харажатларни қоплайди.
Маҳсулот сифати, миқдорини нотўғри аниқлаш, қабул қилинган қишлоқ хўжалик маҳсулотига нотўғри ҳақ тўлаш ҳоллари аниқланса, Тайёрловчи Етиштирувчига жарима тўлайди. Бу жарима агар Етиштирувчи жун ва мўйнани топшириш-қабул қилиш натижалари бўйича кейинчалик ҳисоб-китоб қилиш шарти билан Етиштирувчининг дастлабки баҳосида юклаб жўнатса тўланмайди.
Шартномада келишилгандан пастроқ сифатли маҳсулотни сотганлиги учун Етиштирувчи жавобгардир, паст сифатли маҳсулотни топшириш Етиштирувчига рухсат этилган шартномада назарда тутилган ҳоллар бундан мустасно.
3.4.Ушбу шартномага мувофиқ топширилган (юклаб жўнатилган) қишлоқ хўжалиги маҳсулоти учун ҳақ тўлашдан асоссиз бош тортилганда (Етиштирувчига тегишли суммаларни, белгиланган устамаларни ҳам қўшиб ўз вақтида ҳисоблаб ўтказмаганлик, ҳисоб-китобларнинг акцепт шаклида эса, тўлов талабномаси акцептини асоссиз тўлиқ ёки қисман рад этганда).
3.5.Тайёрловчи ёки Етиштирувчи томонидан маҳсулот учун ҳисоб-китобларда (айни бир маҳсулотга такрор ҳақ тўлаганда, маҳсулот нархи нотўғри қўлланилганда, товарсиз тўлов талабномасига ҳақ тўланганда ва шу кабиларда) ортиқча олинган пул суммалари қайтарилмаган ҳолда айбдор тараф бу суммани қайтаради ва бошқа тарафга бу пул фойдаланилган барча давр учун йилига 25% даромад тўлайди.
3.6.Етиштирувчига тарафлар ўртасида келишилган жадвалга мувофиқ маҳсулот учун келган транспортнинг белгиланган муддатдан ортиқ (асосий ва қўшимча вақт меъёрларидан ортиқча бекор туриш) бекор туриб қолганлиги учун Етиштирувчи Тайёрловчи олдида амалдаги қонунчиликка мувофиқ жавобгар бўлади.
Тайёрловчи маҳсулотни етказиб келган транспортни тортиш, маҳсулот сифатини аниқлаш, топшириш-қабул қилиш ҳужжатларини расмийлаштириш, маҳсулотни тушириш ва қабул қилиш учун белгиланган вақт меъёридан ортиқ бекор туриб қолганлиги учун Етиштирувчи олдида худди шундай жавобгар бўлади.
3.7.Етиштирувчи ушбу шартнома бўйича мажбуриятларни бажармаганлиги учун жавобгарликдан, агар улар табиий офатлар ва бошқа ноқулай шароитлар туфайли ёки Тайёрловчининг айби билан содир бўлган бўлса, тегишли асослашлар ва тегишли ваколатли органнинг хулосаси бўлган тақдирда озод этилади.
3.8.Жаримани тўлаш тарафларни шартнома бўйича мажбуриятларни бажаришдан озод қилмайди
ҚЎШИМЧА ШАРТЛАР
Ушбу шартномага ҳар қандай ўзгартириш ва қўшимчалар улар ёзма равишда тузилган Ўзбекистон Республикасининг қонунчилик талабларига зид келмаган ҳолдагина ҳақиқий ҳисобланади. Улар ёзма шаклда тузилган, иккала тараф томонидан имзоланган ва ваколатли давлат органида тасдиқланган бўлиши шарт.
Харид қилинаётган қишлоқ хўжалик маҳсулотларининг миқдорини аниқлаш ва сифатига баҳо бериш юзасидан тарафлар ўртасида келиб чиқадиган низоли масалалар ваколатли давлат органи томонидан ҳал этилади.
Медиация тартиб-таомилини қўллаш йўли билан низони ҳал этиш имконияти бўлмаган тақдирда, мазкур шартноманинг тузилиши, унинг шартларининг ўзгариши, бузилиши, ижро этилиши, бекор бўлиши, тугатилиши ва ҳақиқийлиги юзасидан келиб чиқувчи барча низолар «Демократия ва инсон ҳуқуқлари институти» республика жамоат бирлашмаси ҳузуридаги доимий фаолият кўрсатувчи Ҳакамлик судида унинг Регламентига асосан ҳакамлик судьяси томонидан якка тартибда кўриб чиқилади. Ҳакамлик судининг ҳал қилув қарори тарафлар учун қатъий ва мажбурий ҳисобланади.
Шартнома бир йилга бир марта тарафлар келишган миқдордаги ва ассортиментдаги маҳсулотга тузилади ва имзоланган пайтдан бошлаб Шартноманинг амал қилиш муддатигача амал қилади.
Шартнома икки нусхада тузилган бўлиб, биринчиси Етиштирувчида, иккинчиси Тайёрловчида ва учинчиси туман Шартнома мажбуриятларининг бажарилишини назорат қилиш давлат инспекциясида сақланади.
Шартномада иккала тарафнинг келишувига кўра мажбуриятларни бажармаганлик ёки тегишлича бажармаганлик учун Ўзбекистон Республикасининг амалдаги қонунчилигига зид бўлмаган бошқача санкциялар назарда тутилиши мумкин.
Ушбу шартнома билан назарда тутилмаган барча масалалар Ўзбекистон Республикасининг амалдаги қонунчилигида белгиланган тартибда ҳал этилади.
Тарафлар ўз реквизитлари ўзгарган тақдирда, бир-бирларини ёзма равишда хабардор қилиш мажбуриятини оладилар.
ЕТИШТИРУВЧИ: Юридик манзили: Етиштирувчининг юридик манзили Ҳ/Р: Етиштирувчининг ҳисоб рақами Банк коди Етиштирувчининг банк коди СТИР: Етиштирувчининг СТИР рақами Етиштирувчи билан боғланиш учун телефон рақами |
ТАЙЁРЛОВЧИ: Юридик манзили: Тайёрловчининг юридик манзили Ҳ/Р Тайёрловчининг ҳисоб рақами Банк коди Тайёрловчининг банк коди СТИР: Тайёрловчининг СТИР рақами Тайёрловчининг телефон рақами |

Договор контрактации о закупке сельскохозяйственной продукции заготовителем
Ф.И.О. и должность руководителя организации-производителя,являющийся руководителем Наименование организации-производителя, ее организационно-правовая форма,действующий на основании Документ, дающий право производителю на заключение договора(далее именуемый «Производитель»), с одной стороны, и Ф.И.О. и должность руководителя организации-заготовителя,являющийся руководителем Наименование организации-заготовителя, ее организационно-правовая форма,действующий на основании Документ, дающий право заготовителю на заключение договора (далее именуемый «Заготовитель»), с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1.1. Производитель принимает на себя следующие обязательства:
Наименование подготовленной производителем продукции, ее численность, количество
1.1.1. Производить сельскохозяйственную продукцию следующих видов, сортов и качества в определенные в настоящем договоре сроки, ассортименте и количестве по согласованной между сторонами цене продажи;
1.1.2. Продавать продукцию, отвечающую требованиям действующих стандартов и технических параметров;
1.1.3. Уведомить Производителя о готовности продукции не позднее чем за 10 дней до ее поставки, а в случае невозможности соблюдения сроков поставки, установленных настоящим договором, уведомить Производителя об этом не позднее чем за 10 дней до начала срока поставки;
1.1.4. Определить потребности в удобрениях, химикатах, сельскохозяйственном оборудовании, кормах, контейнерах и т. д. по согласованным ценам и разместить заказы.
1.2. Обязанности Производителя:
1.2.1. Предоплата в размере и в сроки, установленные законом, а для других видов продукции, не имеющих государственного заказа, в размере и в сроки, согласованные сторонами;
1.2.2. Предоставление Производителю контейнеров для размещения собранной продукции.
1.2.3. Предоставление транспортного средства для перевозки собранной продукции до пункта приема, оплата расходов на погрузку и транспортировку собранной продукции при ее перевозке транспортом Производителя;
1.2.4. Обеспечение приоритетной приемки продукции от Производителя в количестве и в сроки, установленные настоящим договором. Приемка продукции осуществляется по качеству и количеству.
2. СУММА ПО ДОГОВОРУ. ПОРЯДОК РАСЧЕТОВ
2.1. Сумма по настоящему договору составляет Сумма по договору сумов.
2.2. Производитель обязуется оплатить поставленную продукцию в течение 3 дней с момента получения продукции в пункте приемки Производителя по количеству и качеству.
2.3. Продукция, поставленная с опозданием, а также в количествах, превышающих указанные в договоре, принимается на условиях настоящего договора.
3. ИМУЩЕСТВЕННАЯ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН
3.1. Производитель, необоснованно не поставивший всю сельскохозяйственную продукцию в ассортименте и видах и в сроки, указанные в договоре, обязан уплатить производителю штраф в размере Размер пени за непереданную заготовителю продукцию процентов от стоимости непоставленной продукции. Размер штрафа рассчитывается исходя из средней цены продукции, сформированной за предыдущий период (месяц, квартал, год), за вычетом уплаты установленных надбавок к закупочной цене.
Кроме того, оплачивается также часть убытков, понесенных в связи с непоставкой продукции, не покрываемая штрафом.
3.2. За каждый случай отказа от приемки сельскохозяйственной продукции в ассортименте и видах и в сроки, установленные договором, непосредственно на ферме, переработчик обязан уплатить производителю штраф, рассчитанный исходя из средней цены, сформированной без учета уплаты установленных надбавок, а для скоропортящейся продукции – полную ее стоимость. Кроме того, оплачивается также часть ущерба, понесенного производителем в связи с отказом от приемки продукции, не покрываемая штрафом.
Вслучае необоснованного отказа от приемки продукции, доставленной в место приемки, Переработчик возмещает Производителю расходы на ее доставку.
Если Производитель не подготовил продукцию к приемке на своем месте и не уведомил об этом Заготовителя и Заготовитель направил транспорт в место приемки, Производитель возмещает Заготовителю все расходы на транспортировку и время простоя транспорта.
3.3. В случае обнаружения случаев неправильного определения качества и количества продукции, неправильной оплаты за полученную сельскохозяйственную продукцию, Заготовитель уплачивает Производителю штраф. Этот штраф не уплачивается, если Производитель отгружает шерсть и мех по своей первоначальной цене с условием последующего расчета по результатам приемки-доставки.
Производитель несет ответственность за продажу продукции более низкого качества, чем согласовано в договоре, за исключением случаев, предусмотренных договором, когда Производителю разрешается поставка продукции низкого качества.
3.4. В случае необоснованного отказа в оплате сельскохозяйственной продукции, поставленной (отгруженной) в соответствии с настоящий договором (несвоевременная оплата сумм, причитающихся Производителю, включая установленные надбавки, а также в случае необоснованного полного или частичного отклонения акцепта в форме платежного требования).
3.5. В случае невозврата Производителем излишне полученных сумм или платежей в расчетах за продукцию (в случае повторной оплаты за одну и ту же продукцию, неправильного применения цены на продукцию, оплаты платежного запроса без товара и т. д.), виновная сторона обязана вернуть эту сумму и выплатить другой стороне 25 процентов от годового дохода за весь период, в течение которого эти средства были использованы.
3.6. Производитель несет ответственность перед Заготовителем в соответствии с действующим законодательством за простой транспорта, прибывшего к Производителю с продукцией в соответствии с согласованным между сторонами графиком (простой, превышающий основные и дополнительные сроки).
Заготовитель несет аналогичную ответственность перед Производителем за простой транспортного средства, доставившего продукцию, сверх установленных сроков взвешивания транспортного средства, определения качества продукции, составления документов о приемке и отгрузке, разгрузки и приемки продукции.
3.7. Производитель освобождается от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему договору, если они возникли вследствие стихийных бедствий и других неблагоприятных обстоятельств или по вине Производителя, при наличии соответствующих обоснований и заключения соответствующего уполномоченного органа.
3.8. Уплата штрафа не освобождает стороны от выполнения своих обязательств по настоящему договору.
4. ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ УСЛОВИЯ
4.1. Любые изменения и дополнения к настоящему договору действительны только в том случае, если они внесены в письменной форме и не противоречат требованиям законодательства Республики Узбекистан. Они должны быть внесены в письменной форме, подписаны обеими сторонами и утверждены уполномоченным государственным органом.
4.2. Споры, возникающие между сторонами относительно определения количества и оценки качества закупаемой сельскохозяйственной продукции, разрешаются уполномоченным государственным органом.
Споры, возникающие между сторонами в соответствии с настоящим договором или в связи с ним, разрешаются путем медиации.
Если разрешение спора путем медиации невозможно, все споры, возникающие из заключения настоящего договора, изменений его условий, нарушений, исполнения, расторжения, прекращения действия и действительности, рассматриваются в индивидуальном порядке судьей постоянно действующего Третейского суда при Республиканском общественном объединении «Институт демократии и прав человека» в соответствии с его Регламентом. Решение Третейского суда является окончательным и обязательным для сторон.
4.3. Договор заключается один раз в год на количество и ассортимент продукции, согласованные сторонами, и действует со дня его подписания до Срок действия договора года.
4.4. Договор заключается в трех экземплярах, первый из которых хранится у Производителя, второй – у Заказчика, а третий – у районной Государственной инспекции по надзору за исполнением договорных обязательств.
4.5. Соглашение может по соглашению обеих сторон предусматривать иные санкции, не противоречащие действующему законодательству Республики Узбекистан, за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств.
4.6. Все вопросы, не предусмотренные настоящим договором, решаются в порядке, установленном действующим законодательством Республики Узбекистан.