Корхонанинг номи, ташкилий-ҳуқуқий шакли (кейинги ўринларда «Корхона» деб юритилади) нинг Шартнома тузиш ҳуқуқини берувчи ҳужжат асосида фаолият кўрсатувчи раҳбари Корхона раҳбари лавозими ва F.I.Oси бир тарафдан ва Истеъмолчининг F.I.Oси (кейинги ўринларда «Истеъмолчи» деб юритилади), иккинчи тарафдан ушбу шартномани қуйидагилар ҳақида туздилар:
ШАРТНОМАНИНГ ПРЕДМЕТИ
Ушбу шартномага асосан Корхона уланган тармоқ орқали Истеъмолчига маиший эҳтиёжлари учун электр энергиясини (кейинчалик «Энергия») етказиб бериш, Истеъмолчи эса, олинган энергия учун ҳақ тўлаш мажбуриятини олади.
Шартнома тузилган кунида етказиб бериладиган Энергиянинг умумий нархи Энергиянинг умумий нархисўмни ташкил қилади.
ҲИСОБ-КИТОБЛАР ТАРТИБИ
2.1. Етказиб берилган Энергия учун ҳисоб-китоб даври бир ой.
2.2. Энергия учун тўловлар Истеъмолчи томонидан ҳар ойнинг 10-санасигача аҳолидан тўловларни қабул қилиш пунктлари ва ташкилотлари орқали амалга оширилади.
2.3. Банк ҳужжатида кўрсатилган сана тўлов вақти деб ҳисобланади.
Энергия учун ҳисоб-китоблар Корхона ёки Истеъмолчининг ўзи томонидан ёзиладиган тўлов ҳужжатлари бўйича амалга оширилади.
Агар тўлов ҳужжатларида кўрсатилган суммалар ўртасида тафовут бўлса, унда банк ҳужжатида кўрсатилган сумма (банк штампи билан) қабул қилинади.
Истеъмолчилардан Энергия учун белгиланган тариф қийматидан ортиқча бирон-бир қўшимча маблағ ундириш тақиқланади.
2.4. Истеъмолчи ушбу шартномага асосан хонадонларда, хусусий уйларда, ёрдамчи хўжаликда, боғ ва шахсий томорқаларда маиший эҳтиёжларга ишлатиладиган Энергия учун ҳисобга олиш приборлари кўрсаткичлари асосида, ҳисобга олиш приборлари ва турмушда қўлланиладиган электр қабул қилгичларнинг ўрнатиш жойларидан қатъи назар аҳоли учун белгиланган тариф бўйича ҳақ тўлайди.
Корхона Энергия истеъмолининг шартномадаги миқдори бўйича ёки олдинги давр учун амалдаги Энергия истеъмолининг ҳажми тўғрисидаги маълумотларга асосан тўлов ҳисобварағини ёзиб бериш ҳуқуқига эгадир. Белгиланган муддатларда ҳақ тўланмаса, электр таъминоти шартномаси тўхтатилиши ҳақидаги огоҳлантириш ёзуви тўлов ҳисобварағига киритилади.
Ҳисобварағи Истеъмолчига, у бўлмаган тақдирда эса, у билан бирга бир хонадонда яшовчи вояга етган исталган шахсга топширилади ёки билдиришнома билан бирга буюртма хат орқали жўнатилади.
2.5.Истеъмолчи ҳисоб-китоб даврида истеъмол қилинган Энергия учун тўловларни белгиланган намунадаги ҳисоб-китоб дафтарчаси бўйича, ҳисобга олиш приборлари кўрсаткичлари асосида амалга оширади, унинг ҳар бир варағи билдиришнома ва квитанциядан иборат. Шунингдек, белгиланган муддатларда ҳақ тўланмаса, ушбу шартноманинг бекор қилиниши ҳақида огоҳлантириш ёзуви киритилади.
2.6.Олдиндан ҳақ тўлаш қурилмасига эга ҳисобга олиш приборлари ўрнатилган Истеъмолчилар Энергия учун олдиндан тўлов шаклида ҳақ тўлайди.
2.7.Энергия истеъмолини автоматлаштирилган ҳисобга олиш ва назорат қилиш тизимига уланган Истеъмолчиларга Энергия амалга оширилган олдиндан тўлов доирасида етказиб берилади.
2.8.Истеъмолчи томонидан Энергия истеъмолининг ҳақикий ҳажмларини аниқлаш учун Корхона вакили Истеъмолчи билан биргаликда ҳисобга олиш приборлари кўрсаткичларини назорат тартибида ёзиб олиш ҳуқуқига эга.
Бунда, ҳисобга олиш приборларининг кўрсаткичлари ёзиб олинганидан кейин Корхона вакили Истеъмолчи билан биргаликда Энергиянинг ҳақикий истеъмоли учун қайта ҳисоб-китоб қилади.
Ҳисобга олиш приборлари кўрсаткичларини ёзиб олиш уланиш схемасини текшириш деб ҳисобланмайди.
2.9.Истеъмолчи томонидан ортиқча ҳақ тўланган бўлса, у келгуси тўловлар ҳисобига киритилади.
Тўланмаган суммалар аниқланса, корхона томонидан тўлаш учун қўшимча ҳисобварағи ёзиб берилади.
Қўшимча тўлов ҳисобварағи Истеъмолчи томонидан олинган кунидан кейин 10 кундан ошмаган муддатда тўланиши керак.
2.10.Истеъмолчининг айби билан ҳисобга олиш приборлари шикастланганида, ҳисобга олиш приборларини алмаштириш, таъмирлаш, давлат текширувидан ўтказиш ва ўрнатиш ишлари Истеъмолчи ҳисобидан амалга оширилади.
Электр тармоқларига янгидан уланадиган уй-жойлар ва хонадонларда Энергия истеъмолини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимига уланадиган Энергияни ҳисобга олиш приборлари уй-жой эгаси томонидан сотиб олинади, унинг ҳисобидан давлат қиёслашидан ўтказилади ва рўйхатга олиш учун Корхонага топширилади.
2.11.Мавжуд ҳисобга олиш приборларини алмаштириш ва электрон ҳисобга олиш приборларини ўрнатиш ишлари (ушбу шартноманинг 3.10-банди бундан мустасно) Корхона ҳисобидан бажарилади.
2.12.Истеъмолчи томонидан амалдаги Энергия истеъмоли кўрсаткичларини камайтириш мақсадида ҳисобга олиш приборини улаш схемаси ўзгартирилгани, унинг (истеъмолчи айби) билан бузилгани ёки йўқлиги, пломбалар кўчирилгани, электр қабул қилгичлар ҳисобга олиш приборидан ташқари улангани ва бошқа қоида бузилишлари аниқланган тақдирда, Корхона охирги текшириш кунидан бошлаб ўтган (лекин даъво муддатидан кўп бўлмаган) давр учун Истеъмолчи томонидан истеъмол қилинган Энергия ҳақини қайта ҳисоб-китоб қилиши шарт. Корхона томонидан Истеъмолчига 10 кун мобайнида Тўлаш учун қўшимча Тўлов ҳужжати ёзиб берилади.
Бунда қайта ҳисоб-китоб қилиниши Истеъмолчини қонунчиликда белгиланган тартибдаги жавобгарликдан озод қилмайди.
Қайта ҳисоб-китоб қуйидагича амалга оширилади:
а)ёритувчи ток қабул қилгичларнинг қуввати ва уларни ишлатиш соатлари сони бўйича;
б)Истеъмолчида штепсел розеткалари мавжуд бўлганида (розеткалар ва электр қабул қилгичларнинг сонидан қатъи назар) ҳар суткада 24 соат давомида соатига 600 Вт қувватдан фойдаланиш ҳисобидан, қуввати 600 Втдан ортиқ бўлган иситиш приборлари ёки бошқа электр ускуналаридан фойдаланиш ҳолларида Истеъмолчи фойдаланаётган ускуналарнинг амалдаги қуввати бўйича уларнинг ҳар суткада 24 соат ишлатилиши ҳисобидан.
2.13.Энергияни ҳисобга олиш схемасининг ўзгариши ва бузилиши билан боғлиқ барча турдаги ишларни бажариш учун Истеъмолчи бу ҳақда ишларни бошлашдан олдин корхонани ёзма равишда хабардор қилиши керак. Ишларни бажариш даврида Энергия вақтинчалик схемалар ёки корхона билан келишилган ҳисоб-китоблар бўйича ҳисобга олиниши мумкин.
2.14.Энергияни ҳисобга олиш Истеъмолчининг айбисиз вақтинчалик бузилганида, етказиб берилган Энергия учун ҳисоб-китоб Корхонанинг қарори билан ҳисобга олиш бузилишига қадар бўлган олдинги ҳисоб-китоб давридаги ёки ҳисобга олиш тикланганидан кейинги даврдаги ўртача суткалик сарф бўйича амалга оширилади.
Энергиянинг ўртача суткалик сарфи бўйича ҳисоб-китоб қилиш даври бир ойдан ошмаслиги ва шу вақт ичида ҳисобга олиш тикланиши керак.
Агар объектив сабабларга кўра кўрсатилган муддатда ҳисобга олиш приборини тиклашнинг имконияти бўлмаса, Истеъмолчига етказиб берилган Энергия учун ҳисоб-китоб қилиш тартиби ва ҳисобга олишни тиклаш муддати ушбу шартнома тарафларининг ўзаро келишувига биноан белгиланади.
2.15.Тариф ўзгарганда, тариф узгарган санагача истеъмол қилинган Энергия ҳажми олдинги тўлов вақтидан бошлаб ўртача суткалик истеъмол бўйича аниқланади ва унга эски тариф бўйича ҳақ тўланади. Ҳисобга олиш приборларининг кўрсаткичлари тўлов кунида ёзиб олинган деб ҳисобланади.
2.16.Хона (ҳовли жой, хонадон) ижарага (юридик шахсларга) топширилиши ҳақида шартнома тузилган тақдирда, ижарачи уч кун муддатда Корхонага ижарага олинган хонада Энергиядан фойдаланиш билан боғлиқ масалаларни ҳал қилиш учун мурожаат қилиши шарт. Ижарачи чиқиб кетганида, Истеъмолчи ижарачидан чиқиб кетиш кунига фойдаланилган энергия учун амалга оширилган ҳисоб-китоблар ҳақида маълумотномани талаб қилиш ҳуқуқига эга. Истеъмолчи аввалги ижарачиларнинг энергия учун қарздорлиги бўйича жавобгардир.
Турар жой бинолари ижарачиларга ёки ёлловчиларга (юридик шахс бўлган истеъмолчилар бундан мустасно) топширилганда улар билан Энергия етказиб бериш бўйича шартнома тузилмайди, шартнома мулк эгалар билан тузилади ва улар етказиб берилган энергия учун ҳисоб-китоб қилишлари шарт.
ЭНЕРГИЯНИ ЧЕКЛАШ ВА ТЎХТАТИШ ТАРТИБИ
Энергия етказиб бериш фақат қонунчиликда белгиланган ҳолларда ва тартибда чекланиши мумкин.
Корхона қуйидаги ҳолларда Истеъмолчига Энергия етказиб беришни белгиланган тартибда тўхтатиши мумкин:
а) Истеъмолчи Корхонанинг электр тармоғига ўзбошимчалик билан уланганда ёки электр қабул қилгичлар ҳисобга олиш приборларидан ташқари уланганида, Энергияни ҳисобга олиш схемалари, ҳисобга олиш приборлари тамғалари бузилганида;
б)шартномада белгиланган муддатда Энергия учун Тўлов амалга оширилмаганида;
в)Истеъмолчида Энергияни ҳисобга олиш прибори мавжуд бўлмаса;
г)аварияларнинг олдини олиш бўйича шошилинч чоралар кўриш ёки уларни Корхона тизимида бартараф этиш заруриятида, Истеъмолчи билан келишмасдан ва уни огоҳлантирмасдан, бироқ уни дарҳол хабардор қилган ҳолда;
д)электр таъминоти шартномасини тузмасдан энергия истеъмол килинганида;
е)«Ўзстандарт» агентлиги томонидан белгиланган тартибда қиёслашдан ўтказилган Энергияни ҳисобга олиш приборлари бўлмаганида;
ж)Корхона вакили ҳисобга олиш приборларини кўришга қўйилмаганида.
3.2.Барча юқорида кўрсатиб ўтилган вазиятларда ягона электр энергетика тизими электр тармоқларига қайта улаш ва энергия етказиб берилишини тиклаш ишлари Истеъмолчи томонидан шу билан боғлиқ харажатлар қопланганидан кейин навбат бўйича амалга оширилади.
ТАРАФЛАРНИНГ ҲУҚУҚ ВА МАЖБУРИЯТЛАРИ
Истеъмолчи қуйидаги ҳуқуқларга эга:
Корхона томонидан шартномавий мажбуриятларнинг шартномада белгиланган тартибда ва лозим даражада бажарилишини талаб қилиш;
Корхона томонидан шартномавий мажбуриятлар бажарилмаганда ёки шартнома шартлари бузилганда, бу ҳаракатлар натижасида Истеъмолчига етказилган ҳақикий зарарнинг қопланишини талаб қилиш.
Истеъмолчининг мажбуриятлари:
шартномавий мажбуриятларини шартномада белгиланган тартибда ва лозим даражада бажариш;
хонадонда, уйда ўрнатилган электр тармоқларининг тегишли техник ҳолати ва хавфсизлигини, Энергияни ҳисобга олиш приборлари ва улардаги пломбаларнинг бутлигини таъминлаш;
Тўлов ҳужжатида хатолар ёки Энергияни ҳисобга олиш прибори кўрсаткичидаги ноаниқликлар, носозликлар аниқланганда дарҳол Корхонага хабар бериш;
Корхона назоратчисини, унга тегишли амал қилиш муддати кўрсатилган шахсий гувоҳномаси бўлганида, соат 8:00 дан 20:00 гача Энергия қабул қилгичларини кўриш ва ҳисобга олиш приборлари кўрсаткичларини ёзиб олиш учун киритиш.
Корхона қуйидаги ҳуқуқларга эга:
Истеъмолчи томонидан шартномавий мажбуриятларнинг шартномада белгиланган тартибда ва лозим даражада бажарилишини талаб қилиш;
Истеъмолчи томонидан шартномавий мажбуриятлар бажарилмаганда ёки шартнома шартлари бузилганда, бу ҳаракатлар натижасида Корхонага етказилган ҳақикий зарарнинг қопланишини талаб қилиш.
Корхонанинг мажбуриятлари:
Истеъмолчига Энергияни керакли миқдорда етказиб бериш, Энергиянинг тегишли сифатда электр тармоқларининг булиниш чегарасигача узлуксиз етказиб берилишини таъминлаш;
электр тармоқ хўжалигининг режавий таъмирланиши туфайли энергияни етказиб беришдаги содир бўлиши мумкин бўлган узилишлар ҳақида узишдан 3 сутка олдин Истеъмолчини огоҳлантириш;
жорий этиладиган чеклашлар ҳақида, чеклашнинг ҳажми ва вақтини кўрсатган ҳолда, ўз вақтида хабар қилиш.
ТАРАФЛАРНИНГ ЖАВОБГАРЛИГИ ВА ФОРС-МАЖОР
Шартномани бажармаганлик ёки лозим даражада бажармаганлик оқибатида етказилган ҳакикий зарар айбдор тараф томонидан иккинчи тарафга Тўланиши шарт.
Фойдаланилган энергия учун ўз вақтида тўлов амалга оширилмаса, Истеъмолчи Корхонага ҳар бир муддати ўтган кун учун 0,1 фоиз миқдорида, лекин муддати ўтказиб юборилган тўлов суммасининг 50 фоизидан кўп бўлмаган миқдорда пеня тўлайди.
Тарафлар шартномани форс-мажор ҳолатлари, яъни енгиб бўлмайдиган куч (фавқулодда ва муайян шароитларда олдини олиб бўлмайдиган вазиятлар (зилзила, қурғоқчилик, сув тошқини, ёнғин, сел, дўл, жала ва бошқа табиий офатлар) туфайли бажармаган ёки лозим даражада бажармаганлигини исботласа, жавобгар бўлмайдилар.
ЯКУНЛОВЧИ ҚОИДАЛАР
Мазкур шартнома тарафлар томонидан имзоланган кундан бошлаб тузилган ҳисобланади, шу кундан кучга киради ва тарафлар учун мажбурий бўлади.
Шартноманинг амал қилиш муддати чекланмаган.
Истеъмолчи томонидан шартнома бир томонлама бекор қилиниши мумкин, бунда у Корхонани бекор қилишдан 30 кун олдин ёзма равишда хабардор қилади ва фойдаланилган энергия учун тўлиқ ҳақ тўлайди.
Мазкур шартнома билан тартибга солинмаган масалалар Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси, «Электр энергетика тўғрисида», «Энергиядан оқилона фойдаланиш тўғрисида», «Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятининг шартномавий-ҳуқуқий базаси тўғрисида», «Табиий монополиялар тўғрисида», «Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги 22-сон қарори билан тасдиқланган «Электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари» ва бошқа қонунчилик ҳужжатлари билан тартибга солинади.
Медиация тартиб-таомилини қўллаш йўли билан низони ҳал этиш имконияти бўлмаган тақдирда, мазкур шартноманинг тузилиши, унинг шартларининг ўзгариши, бузилиши, ижро этилиши, бекор бўлиши, тугатилиши ва ҳақиқийлиги юзасидан келиб чиқувчи барча низолар «Демократия ва инсон ҳуқуқлари институти» республика жамоат бирлашмаси ҳузуридаги доимий фаолият кўрсатувчи Ҳақамлик судида унинг Регламентига асосан ҳакамлик судьяси томонидан якка тартибда кўриб чиқилади. Ҳакамлик судининг ҳал қилув қарори тарафлар учун қатъий ва мажбурий ҳисобланади.
ҲИСОБГА ОЛИШ ПРИБОРЛАРИ ҲАҚИДА МАЪЛУМОТЛАР
Ҳисобга олиш прибори тури ва рақами Ҳисобга олиш прибори тури ва рақами,Ўзстандарт тамғаси рақами Ўзстандарт тамғаси рақами,клемма қопқоғидаги тамға рақами Клемма қопқоғидаги тамға рақами.
КОРХОНА: Юридик манзили: Корхонанинг юридик манзили Ҳ/Р: Корхонанинг ҳисоб рақами Банк коди Корхонанинг банк коди СТИР: Корхонанинг СТИР рақами Корхона билан боғланиш учун телефон рақами |
ИСТЕЪМОЛЧИ: Жисмоний шахснинг манзили: Истеъмолчи жисмоний шахснинг яшаш манзили Паспорт маълумотлари Истеъмолчи жисмоний шахснинг паспорт маълумоти Жисмоний шахснинг ИНН рақами: Истеъмолчи жисмоний шахснинг ИНН рақами Истеъмолчининг телефон рақами |

ДОГОВОР ОБ ОБЕСПЕЧЕНИИ БЫТОВЫХ ПОТРЕБИТЕЛЕЙ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИЕЙ
Ф.И.О. и должность руководителя предприятия,являющийся руководителем Наименование предприятия, его организационно-правовая форма,действующий на основании Документ, дающий право на закючение договора (именуемый в дальнейшем «Предприятие»), с одной стороны, и Ф.И.О. потребителя (именуемый в дальнейшем «Потребитель»), с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1.1. В соответствии с настоящим договором Предприятие обязуется поставлять Потребителю через свои сети электроэнергию (далее – «Энергия»), а Потребитель – осуществлять оплату за потребленную энергию.
1.2. Общая стоимость поставленной Энергии на дату заключения договора составляет Общая стоимости энергии сумов.
2. ПОРЯДОК РАСЧЕТОВ
2.1. Расчетный период за поставленную Энергию составляет один месяц.
2.2. Оплата за Энергию производится Потребителем до 10-го числа каждого месяца через пункты и организации, принимающие платежи от населения.
2.3. Сроком оплаты считается дата, указанная в банковском документе.
Расчеты за Энергию производятся в соответствии с платежными документами, составленными Предприятием или самим Потребителем.
Вслучае расхождения между суммами, указанными в платежных документах, принимается сумма, указанная в банковском документе (с банковской печатью).
Запрещается взимать с потребителей какие-либо дополнительные сборы сверх установленного тарифа на электроэнергию.
2.4. Потребитель оплачивает Энергию, потребленную в квартирах, частных домах, хозяйствах, садах и на частных участках для бытовых нужд, на основании показаний счетчиков, независимо от местоположения счетчиков и используемых в быту электроприборов, по тарифу, установленному для населения.
Предприятие имеет право выставить платежный счет на основании суммы потребления Энергии, указанной в договоре, или на основании данных о фактическом объеме потребления Энергии за предыдущий период. В случае несвоевременной оплаты в платежный счет включается предупреждение о расторжении договора на поставку Энергии.
Платежный счет вручается Потребителю, а в его отсутствие – любому совершеннолетнему лицу, проживающему с ним в одном доме, или отправляется заказным письмом вместе с уведомлением.
2.5. Потребитель обязан производить платежи за потребленную Энергию в течение расчетного периода в соответствии с установленной типовой квитанцией, основанной на показаниях счетчиков. Каждая квитанция должна содержать уведомление и чек. Также в квитанцию должно быть включено предупреждение о расторжении настоящего договора в случае неплатежа в установленные сроки.
2.6. Потребители, имеющие счетчики с предоплатным устройством, обязаны оплачивать энергию в виде аванса.
2.7. Потребители, подключенные к автоматизированной системе учета и контроля потребления Энергии, обязаны получать Энергию в пределах произведенного аванса.
2.8. Для определения фактических объемов потребления энергии потребителем представитель Предприятия имеет право регистрировать показания счетчиков совместно с потребителем в ходе контрольной процедуры.
Вэтом случае после регистрации показаний счетчиков представитель Предприятия совместно с Потребителем пересчитывает фактическое потребление Энергии.
Запись показаний измерительных приборов не считается проверкой схемы подключения.
2.9. Если Потребитель выплатил излишнюю сумму, это будет включено в расчет будущих платежей.
Вслучае выявления неоплаченных сумм Предприятие выставит дополнительный счет на оплату.
Дополнительный счет на оплату должен быть оплачен Потребителем не позднее чем через 10 дней с даты получения.
2.10. В случае повреждения измерительных приборов по вине Потребителя замена, ремонт, государственная проверка и установка измерительных приборов осуществляются за счет Потребителя.
Приборы учета Энергии, подключенные к автоматизированной системе учета и мониторинга энергопотребления в подключенных новых домах и квартирах приобретаются собственником дома, подлежат государственной поверке за его счет и передаются Предприятию для регистрации.
2.11. Замена существующих измерительных приборов и установка электронных измерительных приборов (за исключением пункта 3.10. настоящего договора) осуществляется за счет Предприятия.
2.12. Если будет установлено, что Потребитель изменил схему подключения измерительного прибора с целью снижения текущих показателей энергопотребления, нарушил ее (по вине Потребителя), переместил пломбы, подключил электрические приемники вне измерительного прибора, и были обнаружены другие нарушения правил, Предприятие обязано пересчитать количество потребленной Потребителем энергии за период, прошедший с даты последней проверки (но не более, чем срок предъявления претензий). Предприятие выдаст Потребителю дополнительный платежный документ в течение 10 дней.
Вэтом случае перерасчет не освобождает Потребителя от ответственности в порядке, установленном законом.
Перерасчет осуществляется следующим образом:
а) по мощности осветительных токоприемников и количеству часов их работы;
б) Если у Потребителя имеются розетки (независимо от количества розеток и электрических приемников), расчет производится исходя из потребления 600 Вт/час в течение 24 часов в сутки, в случае использования отопительных приборов или другого электрооборудования мощностью более 600 Вт – исходя из фактической мощности оборудования, используемого Потребителем, и его круглосуточного использования.
2.13. Для выполнения всех видов работ, связанных с изменением и нарушением схемы учета Энергии, Потребитель должен уведомить предприятие в письменной форме до начала работ. В ходе выполнения работ учет Энергии может производиться по временным схемам или расчетам, согласованным с Предприятием.
2.14. В случае временного прекращения учета Энергии не по вине Потребителя, выставление счетов за поставленную электроэнергию осуществляется по решению Предприятия на основе среднесуточного потребления за предыдущий расчетный период до прекращения учета или в период после возобновления учета.
Расчетный период для среднесуточного потребления Энергии не должен превышать одного месяца, и учет потребления должен быть возобновлен в течение этого периода.
Если по объективным причинам возобновление учета потребления в установленный срок невозможно, порядок выставления счетов за поставленную потребителю энергию и срок возобновления учета определяются по взаимному согласию сторон настоящего Соглашения.
2.15. При изменении тарифа объем потребленной энергии до даты изменения тарифа определяется исходя из среднесуточного потребления на момент предыдущей оплаты и оплачивается по старому тарифу. Показания счетчиков считаются зафиксированными в день оплаты.
2.16. В случае договора о сдаче жилого помещения (участка, квартиры) в аренду (юридическим лицам) арендатор обязан в течение трех дней обратиться в Предприятие для решения вопросов, связанных с использованием энергии в арендуемом помещении. При выезде арендатора Потребитель имеет право потребовать от арендатора справку о расчетах потребленной энергии на день выезда. Потребитель несет ответственность за задолженность предыдущих арендаторов за электроэнергию.
При передаче жилых помещений арендаторам или лизингополучателям (за исключением потребителей, являющихся юридическими лицами) договор энергоснабжения не заключается с ними, договор заключается с собственниками недвижимости, и они обязаны оплачивать счета за поставленную электроэнергию.
3. ПОРЯДОК ОГРАНИЧЕНИЯ И ПРЕКРАЩЕНИЯ ПОСТАВКИ ЭНЕРГИИ
3.1. Поставка энергии может быть ограничена только в случаях и в порядке, установленных законом.
Предприятие может прекратить поставку энергии Потребителю в следующих случаях:
а) когда Потребитель произвольно подключается к электросети Предприятия или когда электрические приемники подключаются вне измерительных приборов, когда нарушаются схемы учета энергии и маркировка измерительных приборов;
б) когда оплата за энергию не производится в срок, указанный в договоре;
в) когда у Потребителя отсутствует устройство учета Энергии;
г) когда необходимо принять срочные меры для предотвращения или устранения аварий в системе Предприятия без согласования с Потребителем и без предупреждения, но с немедленным информированием;
д) когда потребление Энергии осуществляется без заключения договора на поставку электроэнергии;
е) когда отсутствуют устройства учета электроэнергии, откалиброванные в установленном порядке Агентством «Узстандарт»;
ж) когда представителю Предприятия не разрешается осматривать устройства учета.
3.2. Во всех вышеперечисленных ситуациях повторное подключение к сетям единой электроэнергетической системы и восстановление энергоснабжения будут осуществляться в порядке после того, как Потребитель покроет соответствующие расходы.
4. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ СТОРОН
4.1. Потребитель имеет следующие права:
а) требовать от Предприятия исполнения договорных обязательств в установленном порядке и объеме;
б) в случае неисполнения со стороны Предприятия договорных обязательств или нарушения условий договора требовать возмещения ущерба, если эти действия нанесли вред Потребителю.
4.2. Обязанности Потребителя:
а) исполнять свои договорные обязательства в порядке и в полном объеме, установленных договором;
б) обеспечивать надлежащее техническое состояние и безопасность электросетей, установленных в квартире, доме, устройств учета электроэнергии и целостность пломб на них;
в) незамедлительно уведомлять Предприятие об обнаружении ошибок в платежном документе либо неточностей или неисправностей в показаниях приборов учета электроэнергии;
г) разрешить инспектору Предприятия, при наличии удостоверения личности с соответствующим сроком действия, осматривать приборы учета и регистрировать показания счетчиков с 8:00 до 20:00 часов.
4.3. Предприятие имеет следующие права:
а) требовать от Потребителя выполнения договорных обязательств в порядке и в объеме, установленных договором;
б) в случае неисполнения Потребителем договорных обязательств или нарушения условий договора, требовать возмещения фактического ущерба, причиненного Предприятию в результате этих действий.
4.4. Обязанности Предприятия:
а) обеспечивать Потребителя энергией в необходимом количестве, бесперебойную подачу энергии надлежащего качества до распределительной линии электросети;
б) предупредить Потребителя о возможных перебоях в энергоснабжении в связи с плановым ремонтом объектов электросети за 3 дня до перебоя;
в) своевременно уведомлять о вводимых ограничениях, указывая объем и время ограничения.
5. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН И ФОРС-МАЖОРНЫЕ ОБСТОЯТЕЛЬСТВА
5.1. Фактический ущерб, причиненный в результате неисполнения или ненадлежащего исполнения договора, возмещается виновной стороной другой стороне.
5.2. В случае несвоевременной оплаты потребленной энергии Потребитель обязан уплатить Предприятию штраф в размере 0,1 процента за каждый день просрочки, но не более 50 процентов от суммы просроченной оплаты.
5.3. Стороны не несут ответственности, если докажут, что они не выполнили или ненадлежащим образом выполнили договор вследствие форс-мажорных обстоятельств (т.е. чрезвычайных ситуаций или обстоятельств непреодолимой силы (землетрясение, засуха, наводнение, пожар, оползень, град, буря и других природных стихийных бедствий)).
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПРАВИЛА
6.1. Настоящий договор считается заключенным со дня его подписания сторонами, вступает в силу с настоящего дня и является обязательным для сторон.
Срок действия договора не ограничен.
6.2. Договор может быть расторгнут в одностороннем порядке Потребителем, в этом случае он обязан уведомить Предприятие в письменной форме за 30 дней до расторжения и полностью оплатить потребленную энергию.
6.3. Вопросы, не урегулированные настоящим договором, регулируются Гражданским кодексом Республики Узбекистан, законами «Об электроэнергии», «О рациональном использовании энергии», «О договорно-правовой базе деятельности хозяйствующих субъектов», «О естественных монополиях», «О защите прав потребителей», а также «Правилами использования электроэнергии», утвержденными постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 22 от 12 января 2018 года, и другими законодательными актами.
6.4. Споры, возникающие между сторонами в соответствии с настоящим договором или в связи с ним, разрешаются в порядке медиации.
Вслучае невозможности разрешения спора в порядке медиации все споры, возникающие из заключения настоящего договора, изменений его условий, нарушений, исполнения, аннулирования, расторжения и действительности, рассматриваются в индивидуальном порядке судьей постоянно действующего Третейского суда при Республиканском общественном объединении «Институт демократии и прав человека» в соответствии с его Регламентом. Решение Третейского суда является окончательным и обязательным для сторон.
VII. ИНФОРМАЦИЯ О ПРИБОРАХ УЧЕТА
Тип и номер счетчика Вид и номер прибора учета,номер штампа Агентства «Узстандарт» Номер штампа «Узстандарт»,номер штампа на крышке клеммы Номер штампа на крышке клеммы.
ПРЕДПРИЯТИЕ: Юридический адрес: Юридический адрес предприятия Р/счет: Номер расчетного счета предприятия Код банка: Банковский код предприятия ИНН: Номер ИНН предприятия Номер телефона для связи с предприятием |
ПОТРЕБИТЕЛЬ: Адрес физического лица: Адрес места жительства потребителя-физического лица Паспортные данные: Паспортные данные потребителя-физического лица Номер ИНН физического лица: Номер ИНН потребителя-физического лица Номер телефона потребителя |