Javobgar:Javobgarning manzili
Da’vo mazmuni: Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida qaror qabul qilgan MIB bo‘limi nomi mol-mulkimni xatlovdan chiqarish to‘g‘risida
DA’VO ARIZA
(Mol-mulkni xatlovdan chiqarish to‘g‘risida)
Da’vogarning mol-mulklarini xatlashga asos bo‘lgan sud qarorini qabul qilgan sud nomi sudining Da’vogarning mol-mulklarini xatlashga asos bo‘lgan sud qarori qabul qilgan sana kunidagi qarori bilan Da’vogarning mol-mulklarini xatlashga asos bo‘lgan sud qarorining qisqacha mazmuni belgilangan. Mazkur qarordan kelib chiqqan holda majburiy ijro byurosi Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida qaror qabul qilgan MIB bo‘limi nomi bo‘limining Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida MIB tomonidan qaror qabul qilingan sana yildagi qarori bilan menga tegishli bo‘lgan Da’vogarning xatlovga olingan mol-mulklari nomi va soni kabi mol-mulklarim xatlovga olingan.
O‘zbekiston Respublikasi FKning 164-moddasiga ko‘ra, mulk huquqi shaxsning o‘ziga qarashli mol-mulkka o‘z xohishi bilan va o‘z manfaatlarini ko‘zlab egalik qilish, undan foydalanish va uni tasarruf etish, shuningdek o‘zining mulk huquqini, kim tomonidan bo‘lmasin, har qanday buzishni bartaraf etishni talab qilish huquqidan iboratdir. Mulk huquqi muddatsizdir.
Mazkur Kodeksning 166-moddasiga ko‘ra, mulk daxlsizdir va qonun bilan qo‘riqlanadi. Mulkning daxlsizligi mulkdorga qarshi turgan barcha sub’ektlarning mulk huquqini buzishdan o‘zlarini saqlashlaridan iboratdir.
Men Da’vogarning mol-mulklarini xatlovdan chiqarish uchun asos bo‘luvchi holatlar kabi sabablarga ko‘ra menining mol-mulklarim noqonuniy ravishda xatlangan deb xisoblayman.
Yuqoridagilarni inobatga olib, majburiy ijro byurosi Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida qaror qabul qilgan MIB bo‘limi nomi bo‘limining mening mol-mulklarimni xatlashga oid Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida MIB tomonidan qaror qabul qilingan sana yildagi qarorini haqiqiy emas deb topib, xatlovdan chiqarish lozim bo‘ladi.
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy protsessual kodeksining 3, 43, 148-152, 176-179-moddalari, Vazirlar Mahkamasining 2009 yil 8 maydagi 132-son qarori bilan tasdiqlangan “Sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini majburiy ijro etishda xatlangan va olib qo‘yilgan mol-mulkni saqlash tartibi hamda shartlari to‘g‘risida”gi Nizomga asosan
Majburiy ijro byurosi Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida qaror qabul qilgan MIB bo‘limi nomi bo‘limining mening mol-mulklarim Da’vogarning xatlovga olingan mol-mulklari nomi va soni ni xatlashga oid Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida MIB tomonidan qaror qabul qilingan sana yildagi qarorini haqiqiy emas deb topib, mening mol-mulklarimni xatlovdan chiqarishingizni.

Об исключении имущества из описи ЭК
Всуд по экономическим делам Наименование суда по экономическим делам, в который подано исковое заявление
Содержание иска: Об исключении имущества из описи
(Об исключении имущества из описи)
Постановлением Наименования суда, принявшего постановление, послужившее основанием для описи имущества Истца от Дата вынесения судом постановления, послужившего основанием для описи имущества Истцаопределено Краткое содержание постановления суда, ставшего основанием для описи имущества Истца.Исходя из этого постановления, решением 11 Бюро принудительного исполнения от Дата принятия решения БПИ об описи имущества Истца мое имущество Наименование и количество имущества Истца, включенного в опись было подвергнуто описи.
Согласно статье 164 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, «право собственности представляет собой право лица владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащим ему имуществом по своему усмотрению и в своих интересах, а также требовать устранения всяких нарушений его права собственности, от кого бы они ни исходили. Право собственности бессрочно.»
Всоответствии со статьей 166 данного Кодекса «собственность неприкосновенна и охраняется законом. Неприкосновенность собственности заключается в воздержании от нарушения прав собственности всеми субъектами, противостоящими собственнику.»
Ясчитаю, что по причинам Основания для исключения имущества Истца из описи мое имущество описано незаконно.
Сучетом вышеизложенного считаю необходимым признать неправомерным решение БПИ, принявшее решение об описи имущества Истца БПИ об описи моего имущества от Дата принятия решения БПИ об описи имущества Истца и исключить мое имущество из описи.
На основании статей 3, 43, 148-152, 176-179 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан, Положения опорядке и условиях хранения арестованного и изъятого имущества при принудительном исполнении судебных актов и актов иных органов, утвержденного Постановлением Кабинета министров Республики Узбекистан №132 от 8 мая 2009 года
признать неправомерным решение БПИ, принявшее решение об описи имущества Истца Бюро принудительного исполнения об описи моего имущества Наименование и количество имущества Истца, включенного в опись от Дата принятия решения БПИ об описи имущества Истца и исключить мое имущество из описи.