Iqtisodiy ishlar bo‘yicha Ariza berilgan iqtisodiy sudi nomi sudiga |
Iqtisodiy ishlar bo‘yicha Ariza berilgan iqtisodiy sudi nomi sudining ish yurituvida da’vogar Ish bo‘yicha da’vogarning F.I.O.sining javobgar Ish bo‘yicha javobgarning F.I.O.siga nisbatan Da’vo ariza mazmuni to‘g‘risidagi da’vo arizasi yuzasidan qo‘zg‘atilgan ish mavjud. Hozirda ushbu ish ko‘rib chiqilishida Iqtisodiy ish ko‘rib chiqilishida qatnashayotgan ekspertning F.I.O.si ekspert sifatida qatnashmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy protsessual kodeksining 21-moddasiga ko‘ra ekspert quyidagi hollarda ishni ko‘rishda ishtirok etishi mumkin emas va rad qilinishi lozim, agar u:
1) ishda ishtirok etuvchi shaxslarning yoki ular vakillarining qarindoshi bo‘lsa;
2) ishning natijasidan shaxsan, bevosita yoki bilvosita manfaatdor bo‘lsa yoxud uning xolisligiga shubha tug‘diruvchi boshqa holatlar mavjud bo‘lsa.
3) uning ishda ishtirok etuvchi shaxslarga yoki ularning vakillariga ishning muhokamasi paytida yoki o‘tmishda xizmat vazifasi yuzasidan yoxud boshqa jihatdan tobe bo‘lganligi;
4) u o‘tkazgan taftish materiallari sudga murojaat qilish uchun asos yoki sabab bo‘lib xizmat qilgan bo‘lsa yoxud ishni ko‘rishda ulardan foydalanilayotgan bo‘lsa.
Mazkur Kodeksning 22-moddasiga ko‘ra, ushbu Kodeksning 21-moddasida ko‘rsatilgan holatlar mavjud bo‘lsa, ekspert o‘zini-o‘zi rad qilish haqida arz qilishi shart. Ishda ishtirok etuvchi shaxslar ham shu asoslarga ko‘ra ularni rad qilish haqida arz qilishi mumkin.
Man Ekspertni rad qilishga asos bo‘lgan holatlar sababli ekspert Iqtisodiy ish ko‘rib chiqilishida qatnashayotgan ekspertning F.I.O.si mazkur ishda ishtirok etishi mumkin emas va uni rad qilish lozim deb hisoblayman.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy protsessual kodeksining 14, 21, 23-moddalariga asoslanib,
Da’vogar Ish bo‘yicha da’vogarning F.I.O.sining javobgar Ish bo‘yicha javobgarning F.I.O.siga nisbatan Da’vo ariza mazmuni to‘g‘risidagi da’vo arizasi yuzasidan yuritilayotgan ish yuzasidan ekspert Iqtisodiy ish ko‘rib chiqilishida qatnashayotgan ekspertning F.I.O.sini rad qilishingizni;

Ходатайство об отводе эксперта
• Примечание: в этом пункте исходя из обстоятельств дела могут быть указаны одно или несколько оснований, указанных в статье 21 ЭПК
• Примечание: к заявлению должны быть приложены все документы, служащие основанием для заявления, документы, подтверждающие доставку копий заявления сторонам процесса, и другие документы, касающиеся обстоятельств дела.
Всуд по экономическим делам Наименование суда по экономическим делам, в который подано заявление
проживающего по адресу Адрес заявителя
ХО Д А Т А Й С Т В О
(З А Я В Л Е Н И Е)
Об отводе эксперта
Всуде по экономическим делам Наименование суда по экономическим делам, в который подано заявление в производстве находится дело, возбужденное по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по делу в отношении Ф.И.О. Ответчика по делу о Содержание искового заявления.
Врассмотрении этого дела в качестве эксперта принимает участи Ф.И.О. эксперта, участвующего в рассмотрении дела в суде по экономическим делам.
Согласно Статье 21 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан эксперт не может участвовать в рассмотрении дела и подлежит отводу, если он:
является родственником лиц, участвующих в деле, или их представителей;
лично, прямо или косвенно заинтересован в исходе дела либо имеются иные обстоятельства, вызывающие сомнение в его беспристрастности.
его служебная или иная зависимость в момент разбирательства дела или в прошлом от лиц, участвующих в деле, либо их представителей;
производство им ревизии, материалы которой послужили основанием или поводом для обращения в суд либо используются при рассмотрении дела.
Всоответствии со Статьей 22 данного Кодекса при наличии оснований, указанных в статье 21 настоящего Кодекса, «судья, прокурор, эксперт, специалист, секретарь судебного заседания и переводчик обязаны заявить самоотвод. По тем же основаниям им может быть заявлен отвод лицами, участвующими в деле
В связи с тем, что по причине Обстоятельства, обосновывающие отвод эксперта эксперт Ф.И.О. эксперта, участвующего в рассмотрении дела в суде по экономическим делам не может участвовать в рассмотрении данного дела, считаю необходимым предоставить ему отвод.
Исходя из вышеизложенного, и на основании статей 14, 21, 23 Эконмического процессуального кодекса Республики Узбекистан
предоставить отвод эксперту Ф.И.О. эксперта, участвующего в рассмотрении дела в суде по экономическим делам по рассмотрению дела, возбужденного по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по делу в отношении Ф.И.О. Ответчика по делу о Содержание искового заявления.