Manzil: Javobgarning yashash manzili |
Javobgarning F.I.O.si bilan Taraflar o‘rtasida tuzilgan shartnoma sanasi-yilda Taraflar o‘rtasida tuzilgan shartnoma raqami-sonli shartnoma tuzilgan bo‘lib ushbu shartnoma shartlariga ko‘ra biz tomonimizdan Javobgarning F.I.O.siga Investitsiyalarni yo‘naltirish muddati-yil davomida Investitsiya miqdori miqdoridagi mablag‘larni Investitsiya ajratilayotgan loyiha nomi loyihasi uchun o‘tkazib berish majburiyatini olganmiz. Javobgarning F.I.O.si esa mazkur mablag‘larni Investitsiya ajratilayotgan loyiha nomi loyihasi rivoji uchun yo‘naltirilishi lozim edi. Ammo o‘tkazib berilgan mablag‘lar belgilangan loyihalar uchun yo‘naltirilmaganligi aniqlandi.
Shu sababli, javobgar bilan tuzilgan investitsiya shartnomasini haqiqiy emas deb topish va investitsiya mablag‘larini qaytarish zaruriyati vujudga kelmoqda.
O‘zbekiston Respublikasining Iqtisodiy protsessual kodeksining 25-moddasi birinchi qismi 51-bandiga ko‘ra investitsiyaviy nizolar bo‘yicha ishlar iqtisodiy sudda ko‘rilishi belgilangan.
Iqtisodiy protsessual kodeksining 301-moddasida esa investitsiyaviy nizolar bo‘yicha ishlar jumlasiga quyidagilar kirishi ko‘rsatilgan:
1) investitsiya shartnomalarini tuzish, o‘zgartirish va bekor qilish bilan bog‘liq nizolar;
2) investitsiya shartnomalarini haqiqiy emas deb topish haqidagi nizolar;
3) investitsiya shartnomasining bajarilishi bilan bog‘liq nizolar;
4) investitsiya shartnomasidan kelib chiqadigan soliq, bojxona, ijtimoiy, ekologik va boshqa majburiyatlarning investor tomonidan bajarilishi bilan bog‘liq nizolar;
5) investitsiya shartnomasi bo‘yicha investorga berilgan mol-mulkni talab qilib olish yoki bunday shartnoma bo‘yicha neustoyka undirish va (yoki) zararlar o‘rnini qoplash to‘g‘risidagi nizolar.
Yuqorilardan kelib chiqib, Iqtisodiy protsessual kodeksining 25, 301-moddalariga asoslanib,
Javobgar bilan tuzilgan Taraflar o‘rtasida tuzilgan shartnoma raqami-sonli shartnomani bekor qilib, Investitsiya ajratilayotgan loyiha nomi loyihalari uchun kiritilgan Investitsiya miqdori miqdordagi mablag‘ni undirishni hamda, yetkazilgan Investorga yetkazilgan zarar miqdori moddiy zararni javobgardan undirib berishingizni so‘rayman.

Адрес: Адрес Заявителя
Согласно условиям заключенного с Ф.И.О. Ответчика в 11 году договора Номер Соглашения, заключенного между сторонами,мы взяли на себя обязательство перевести Ф.И.О. Ответчика в течение Сроки направления инвестиций г. средства в объеме Объем инвестиций на реализацию проекта Наименование проекта, на который выделяются инвестиции.Ф.И.О. Ответчика должен был направить эти средства на развитие проекта Наименование проекта, на который выделяются инвестиции.Однако, как выяснилось, переведенные средства не были направлены на намеченные проекты.
Всвязи с этим, возникла необходимость в признании недействительным инвестиционного договора, заключенного с Ответчиком, и возвращения инвестиционных средств.
Согласно пункту 51части первой статьи 25 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан дела по инвестиционным конфликтам рассматриваются в экономическом суде.
Ав статье 301Экономического процессуального кодекса указывается, что к делам по инвестиционным конфликтам относятся:
конфликты, связанные с составлением, изменением или
отменой инвестиционных договоров;
конфликты о признании инвестиционных договоров
недействительными;
3) конфликты, связанные с выполнением инвестиционного договора;
4) конфликты, связанные с выполнением со стороны инвестора налоговых, таможенных, социальных, экологических и других обязательств, вытекающих из инвестиционного договора;
5) конфликты, касающиеся требований имущества, выданного инвестору по инвестиционному договору либо взыскания неустойки по данному договору и (или) возмещения ущерба.
Исходя из вышеизложенного, основываясь на статьях 25, 301Экономического процессуального кодекса,
признать недействительным договор №Номер Соглашения, заключенного между сторонами,заключенный с Ответчиком, взыскать выделенные для проекта Наименование проекта, на который выделяются инвестиции средства в размере Объем инвестиций,а также возместить нанесенный ущерб на сумму Объем ущерба, нанесенного инвестору.