Alimentning belgilangan miqdorini oʻzgartirish va alimentni qatʼiy summada undirish toʻgʻrisida daʼvo ariza
• Izoh: Sud buyrug‘i, ajrim yoki hal qiluv qarori
• Izoh: oylik ish haqiga va (yoki) boshqa daromadlarining qancha qismi undirilishi ko‘rsatiladi. Masalan: ½, 1/3, ¼ qismi
Daʼvo mazmuni: Alimentning belgilangan miqdorini oʻzgartirish va alimentni qatʼiy summada undirish
Alimentning belgilangan miqdorini oʻzgartirish va alimentni qatʼiy summada undirish toʻgʻrisida
Men va javobgar oʻrtamizdagi nikoh Daʼvogar va javobgar o‘rtasida nikohni qayd etgan FXDYO bo‘limi nomi tomonidan Daʼvogar va javobgar o‘rtasida nikoh qayd etilgan sana kuni Daʼvogar va javobgar o‘rtasidagi nikohning qayd (registratsiya) raqami-son bilan qayd etilgan.
Birgalikdagi turmushimizdan Daʼvogar va javobgarning farzandi tug‘ilgan sanada tugʻilgan Daʼvogar va javobgarning farzandining F.I.O.si ismli (tugʻilganlik haqida guvohnoma seriya raqami Daʼvogar va javobgarlarning farzandiga berilgan tug‘ilganlik haqidagi guvohnomaning seriyasi, raqami)farzandimiz bor.
Fuqarolik ishlari boʻyicha Aliment undirish to‘g‘risida qaror qabul qilgan sud nomi sudining Aliment undirish to‘g‘risida qaror qabul qilingan sanadagi Aliment undirish to‘g‘risidagi sud hujjati nomiga asosan javobgardan voyaga yetmagan Daʼvogar va javobgarning farzandi tug‘ilgan sanada tugʻilgan Daʼvogar va javobgarning farzandining F.I.O.siismli farzandimning moddiy taʼminoti uchun javobgarning oylik ish haqiga va (yoki) boshqa daromadlarining Javobgardan undirilishi belgilangan aliment miqdori qismi miqdorida aliment undirish belgilangan.
Biroq, javobgar ish haqi va boshqa daromadlarini kamaytirib koʻrsatish, buning natijasida aliment toʻlovlarini kamroq toʻlash maqsadida turli bahonalar bilan daromadining koʻp qismini rasmiy hujjatlarda koʻrsatmasdan kelmoqda. Buning natijasida esa men farzandimni moddiy taʼminlashda qiynalib kelmoqdaman.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 77-moddasiga muvofiq, ota-onalar va ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar o‘z farzandlarini voyaga yetguniga qadar boqishi, ularning tarbiyasi, ta’lim olishi, sog‘lom, to‘laqonli va har tomonlama kamol topishi xususida g‘amxo‘rlik qilishga majburdirlar.
Oʻzbekiston Respublikasi Oila Kodeksining 96-moddasiga koʻra, ota-ona voyaga yetmagan bolalariga taʼminot berishi shart. Voyaga yetmagan bolalariga taʼminot berish majburiyatini ixtiyoriy ravishda bajarmagan ota (ona)dan sudning hal qiluv qaroriga yoki sud buyrugʻiga asosan aliment undiriladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oila Kodeksining 102-moddasida ota-onadan bolalarga undiriladigan aliment miqdori aliment toʻlovchining oylik ish haqiga va (yoki) boshqa daromadiga nisbatan ulushlar hisobida yoki pul bilan toʻlanadigan qatʼiy summada belgilanishi mumkin. Aliment toʻlashi shart boʻlgan ota-onaning ish haqi va (yoki) boshqa daromadi doimo bir xilda boʻlmay, oʻzgarib tursa yoxud daromadining bir qismini natura tarzida oladigan boʻlsa, shuningdek daromaddan ulush tarzida aliment undirish imkoniyati boʻlmasa yoinki ota-ona rasman belgilangan ish haqi yoki daromadga ega boʻlmasa, voyaga yetmagan bolalarning taʼminoti uchun toʻlanishi lozim boʻlgan aliment miqdori har oyda pul bilan toʻlanadigan qatʼiy summada belgilanishi mumkin.
Mazkur qonunchilik talabidan kelib chiqqan holda voyaga yetmagan farzandimni doimiy ravishda moddiy tomondan yaxshi taʼminlashim uchun javobgardan har oyda Qatʼiy summada undirilishi so‘ralayotgan aliment miqdori soʻm miqdorida aliment puli undirish maqsadga muvofiq boʻladi deb hisoblayman.
Yuqoridagilarga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Oila Kodeksining 96, 102-moddalariga hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189 va 191-moddalariga asosan
Javobgar Javobgarning F.I.O.sidan Daʼvogar va javobgarning farzandi tug‘ilgan sana da tugʻilgan farzandim Daʼvogar va javobgarning farzandining F.I.O.si ning moddiy taʼminoti uchun fuqarolik ishlari boʻyicha Aliment undirish to‘g‘risida qaror qabul qilgan sud nomi sudining Aliment undirish to‘g‘risida qaror qabul qilingan sanadagi Aliment undirish to‘g‘risidagi sud hujjati nomiga asosan undirilishi belgilangan aliment miqdorini oʻzgartirib, undan har oyda qatʼiy summada Qatʼiy summada undirilishi so‘ralayotgan aliment miqdori soʻm miqdorida aliment undirish haqida hal qiluv qarori qabul qilishingizni.
Daʼvo arizasiga ilova qilinadigan hujjatlar ro‘yxati

Иск об изменении назначенного размера и взыскании алиментов в твердой сумме
• Прим: указывается взыскиваемая часть заработной платы или другого дохода, например: ½, 1/3, ¼ и т.д.
Всуд по гражданским делам Наименование суда, в который подано исковое заявление
Истец:
Ф.И.О. Ф.И.О. Истца
Содержание иска:Об изменении назначенного размера и взыскании алиментов в твердой сумме
(Об изменении назначенного размера и взыскании алиментов в твердой сумме)
Брак между мной и Ответчиком заключен Дата заключения брака между Истцом и Ответчиком в Наименование отдела ЗАГС, в котором был зарегистрирован брак между Истцом и Ответчиком.Номер записи акта Номер регистрации брака между Истцом и Ответчиком.В совместном браке Дата рождения совместного ребенка Истца и Ответчика рожден Ф.И.О. ребенка Истца и Ответчика (Свидетельство о рождении Серия, номер Свидетельства о рождении ребенка Истца и Ответчика).
На основании Наименование судебного документа о взыскании алиментов суда по гражданским делам Наименование суда, принявшего документ о взыскании алиментов от Дата принятия документа о взыскании алиментов для материального обеспечения моего несовершеннолетнего ребенка Ф.И.О. ребенка Истца и Ответчика ,родившегося Дата рождения совместного ребенка Истца и Ответчика,назначено взыскание с Ответчика алиментов в размере Размер алиментов, назначенных ко взысканию с Ответчика ежемесячной заработной платы и (или) другого дохода.
Однако, Ответчик для занижения показателей зарплаты и других доходов в целях уменьшения алиментных выплат под разными причинами не указывает в официальных документах большую часть своего заработка. В результате этого я испытываю сложности в материальном обеспечении моего ребенка.
Всоответствии со статьей 77 Конституции Республики Узбекистан «родители и заменяющие их лица обязаны содержать своих детей до их совершеннолетия, заботиться об их воспитании, образовании, здоровом, полноценном и гармоничном развитии».
Асогласно статье 96 Семейного кодекса Республики Узбекистан «родители обязаны содержать своих несовершеннолетних детей. Сродителей, не выполняющих обязанности содержать несовершеннолетних детей добровольно, производится взыскание алиментов по решению суда или судебному приказу.»
Встатье 102 Семейного кодекса Республики Узбекистан отмечено, что «размер взыскиваемых с родителей алиментов детям может быть установлен в долях к месячной заработной плате и (или) к иному доходу либо в твердой денежной сумме.»
Если родители, обязанные уплачивать алименты, имеют нерегулярный, меняющийся заработок и (или) иной доход либо, если они часть дохода получают в натуре, а также, если взыскание алиментов в долевом отношении к доходу невозможно или если родители не имеют официально определенного заработка или дохода, алименты на содержание несовершеннолетних детей могут быть определены в твердой денежной сумме, подлежащей выплате ежемесячно.
Исходя из требований законодательства, для постоянного достаточного материального обеспечения моего несовершеннолетнего ребенка считаю целесообразным взыскивать с Ответчика алиментные выплаты в размере Размер взыскиваемой твердой суммы запрашиваемых алиментов. сумов ежемесячно.
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 96, 102 Семейного кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Изменить размер взыскиваемых с Ф.И.О. Ответчика для материального обеспечения моего несовершеннолетнего ребенка Ф.И.О. ребенка Истца и Ответчика ,родившегося Дата рождения совместного ребенка Истца и Ответчика,алиментов, назначенных на основании Наименование судебного документа о взыскании алиментов суда по гражданским делам Наименование суда, принявшего документ о взыскании алиментов от Дата принятия документа о взыскании алиментов и принять решение о взыскании алиментов в твердой сумме в размере Размер взыскиваемой твердой суммы запрашиваемых алиментов. сумов.