Daʼvogarning telefon raqami
DAʼVO MAZMUNI: (Voyaga yetmagan shaxs tomonidan Voyaga yetmagan shaxs tomonidan yetkazilgan zarar summasi yetkazilgan zararni
undirish toʻgʻrisida)
Men oila aʼzolarim bilan Daʼvogarning yashash manzili manzilida yashayman. Joriy yilning Mol-mulkka zarar yetkazilgan sana oʻzimga tegishli boʻlganZarar yetkazilgan mol-mulk nomi (turi)ga, qoʻshnim Javobgarning F.I.Oning 13 yoshli voyaga yetmagan farzandi Voyaga yetmagan shaxsning F.I.O. Mol-mulkka zarar yetkazish hodisasining qisqacha tafsiloti mening mol-mulkimga zarar yetkazgan. Shundan soʻng, Mol-mulkka yetkazilgan zarardan soʻnggi holatiga keldi. MutaxassisningMutaxassis tomonidan xulosa tuzilgan sanasidagi xulosasiga koʻra mol-mulkimga Mutaxassis xulosasiga koʻra mol-mulkka yetkazilgan moddiy zarar miqdori soʻmlik moddiy zarar yetkazilgan.
Shundan soʻng Voyaga yetmagan shaxsning F.I.O.ni otasi (onasi) Javobgarning F.I.Oni oldiga borib farzandining qilgan ishi haqida aytib, mol-mulkga yetkazilgan zararni toʻlab berishini soʻradim. Ammo qoʻshnim Javobgarning F.I.O yetkazilgan zararni qoplab bermasligini maʼlum qildi. Shundan soʻng men ushbu holat boʻyicha mahalla va profilaktika noziriga borib uchrashib ularga boʻlgan voqeani aytib berdim. Shundan soʻng mahalla raisi va profilaktika noziri ishtirokida dalolatnoma tuzildi. Men bir necha marotaba javobgardan mulkimga yetkazilgan zararni toʻlab berishni soʻrasamda, javobgar bundan boʻyin tovladi.
Shu bilan birga, Ish holati yuzasidan qoʻshimcha maʼlumot uchun Fuqarolik kodeksining 8-moddasida fuqarolik huquq va burchlari boshqa shaxsga zarar yetkazish natijasida vujudga kelishi belgilab qoʻyilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 993-moddasi, 1-qismi talabiga koʻra, oʻn toʻrt yoshgacha boʻlgan voyaga yetmagan (kichik yoshdagi bola) tomonidan yetkazilgan zarar uchun uning ota-onasi (farzandlikka oluvchilari) yoki vasiylari, agar zarar ularning aybi bilan yetkazilmaganligini isbotlay olmasalar, javobgar boʻladilar.
Oʻzbekiston Respublikasi MJtKning 38-moddasida maʼmuriy huquqbuzarlik sodir etgan shaxs maʼmuriy huquqbuzarlik oqibatida keltirilgan zararni qoplashi shartligi belgilab qoʻyilgan.
Yuqordigalarga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 993-moddasi, MJtKning 38-moddasida hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189 va 191-moddalariga asosan
Javobgardan meni mol-mulkimga yetkazilgan Mutaxassis xulosasiga koʻra mol-mulkka yetkazilgan moddiy zarar miqdori soʻm miqdoridagi zararni undirib berishingizni.

Иск о возмещении ущерба нанесенного несовершеннолетним лицом.
• Прим: указываются подробности нанесения повреждения автотранспортному средству, например, бросили камень, поджог и пр.
• Прим: например, дверь, крыло, лобовое стекло и т.д.
• (указывается в сумах)
(О возмещении ущерба, нанесенного несовершеннолетним лицом)
Яс моим супругом Ф.И.О. супруга Истца проживаем по адресу Адрес Истца. Дата приобретения автотранспортного средства Истцом я приобрел автомобиль марки Марка автотранспортного средства, приобретенного Истцом. Дата повреждения автотранспортного средства примерно в Время нанесения повреждения автотранспортному средству принадлежащий мне автомобиль марки Марка автотранспортного средства, приобретенного Истцом находился рядом с моим домом. В это время Ф.И.О. несовершеннолетнего лица, повредившего автомобиль,несовершеннолетний ребенок Ф.И.О. отца или матери лица, нанесшего повреждения автомобилю в возрасте Возраст несовершеннолетнего лица, повредившего автомобиль лет, совершил Каким образом автотранспортному средству нанесены повреждения.В результате этого была повреждена Часть автомобиля, которой нанесено повреждение моего автомобиля. Согласно заключению специалистов от Дата составления заключения специалиста моему автомобилю нанесен ущерб на сумму в Размер ущерба, нанесенного автотранспортному средству.
После этого, сходив к отцу Ф.И.О. несовершеннолетнего лица, повредившего автомобиль Ф.И.О. отца или матери лица, нанесшего повреждения автомобилю я рассказал ему о происшествии, и о том, что вследствие действий его ребенка моему автомобилю нанесен ущерб. Однако мой сосед Ф.И.О. отца или матери лица, нанесшего повреждения автомобилю сказал, что не будет возмещать мне ущерб. После этого я пошел в сход граждан и к инспектору профилактики нашей махалли и рассказал им о происшествии. Затем с участием председателя схода граждан махалли и инспектора профилактики был составлен Акт. Несмотря на то, что я неоднократно обращался к Ответчику с просьбой компенсировать ущерб, нанесенный моему автомобилю, он под различными предлогами уклонялся от этого.
Согласно части 6 статьи 8 Гражданского кодекса Республики Узбекистан гражданские права и обязанности возникают вследствие причинения вреда другому лицу.
Ав соответствии с частью 1 статьи 993 данного Кодекса «за вред, причиненный несовершеннолетним, не достигшим четырнадцати лет (малолетним), отвечают его родители (усыновители) или опекуны, если не докажут, что вред возник не по их вине».
Встатье 38 Кодекса об административной ответственности закреплено, что «лицо, совершившее административное правонарушение, обязано возместить причиненный административным правонарушением ущерб.»
Исходя из изложенного, на основании статьи 993 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан,
Взыскать с Ответчика в качестве компенсации за материальный ущерб, нанесенный моему автомобилю Размер ущерба, нанесенного автотранспортному средству.