Daʼvo mazmuni: otalikni belgilash va aliment undirish
Men Daʼvogarning F.I.O.si javobgar Javobgarning F.I.O.si bilan Daʼvogar va javobgar o‘zaro tanishishgan vaqtida tanishib, keyinchalik u bilan kelajakda oila qurishni maqsad qildik. Daʼvogar javobgar bilan qonuniy nikohdan o‘tmagan holda birgalikda yashay boshlashgan vaqt yildan boshlab javobgar Javobgarning F.I.O.si bilan qonuniy nikohdan oʻtmagan holda birgalikda yashay boshladik. Birgalikdagi turmushimizdan Daʼvogar va javobgarning birgalikdagi turmushidan farzandi tug‘ilgan sana kuni Daʼvogar va javobgarning birgalikdagi turmushidan tug‘ilgan farzandining F.I.Sh.i ismli farzandimiz tugʻildi. Javobgar Javobgarning F.I.O.si bilan oʻzaro kelishmovchiligimiz yuzaga kelib, Daʼvogar va javobgar birgalikda turmush yuritmasdan (yashamasdan) qo‘ygan vaqt dan buyon birga yashamaymiz. Chunki Daʼvogar va javobgar birgalikda turmush yuritmasligi (yashamasligi)ning sabablari
Javobgar Javobgarning F.I.O.si bilan oʻrtamizda qonuniy nikoh rasmiylashtirilmaganligi va javobgar oʻz bolasiga nisbatan otalikni tan olmaganligi tufayli bolamga FHDYO boʻlimi tomonidan yolgʻiz ona sifatida mening familiyam bilan Daʼvogar va javobgarning farzandiga tug‘ilganlik guvohnomasi berilgan sana kuni Daʼvogar va javobgarning farzandiga berilgan tug‘ilganlik guvohnomasining seriya va raqami-sonli tugʻilish guvohnomasi rasmiylashtirildi. Holbuki, ushbu holat oʻz navbatida bola manfaatlariga taʼsir qilib, uni oʻz otasidan taʼminot (aliment) olishga boʻlgan huquqlaridan mahrum qilmoqda.
Qolaversa, bolam tugʻilgan paytda ham javobgar bilan birgalikda yashaganmiz. Keyinchalik javobgar bizdan xabar olmay qoʻydi.
Javobgar Javobgarning F.I.O.sining bolam va men bilan birgalikda tushgan foto suratlari ham menda mavjud.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 2011-yil 25-noyabrdagi “Sudlar tomonidan otalikni belgilashga oid ishlarni koʻrishda qonunchilikning qoʻllanilishi toʻgʻrisida”gi 8-sonli qarorining 8-bandiga koʻra, javobgarning bolaning onasi bilan birgalikda yashaganliklari va umumiy roʻzgʻor yuritganliklari oilaviy munosabatlarga xos boʻlgan holatlar (homila paydo boʻlgan vaqtda va bola tugʻilgunga qadar bitta turar-joyda yashash, umumiy byudjet yuritish, birgalikda ovqatlanish, oʻzaro gʻamxoʻrlik, umumiy foydalanish uchun mol-mulk sotib olish va h.k.lar) mavjudligi bilan tasdiqlanadi.
Shuningdek, men va javobgar birgalikda oilaviy hayot kechirganligimiz Daʼvogar va javobgar oilaviy hayot kechirganligini tasdiqlab, dalolatnoma tuzgan MFY nomi MFYning dalolatnomasi bilan tasdiqlanadi. Qolaversa, ushbu holatni guvohlar Daʼvogar va javobgar oilaviy hayot kechirganligini tasdiqlovchi guvohlarning F.I.Sh.i ham tasdiqlashadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oila kodeksining 62-moddasiga koʻra, otalikni sud tartibida belgilash ota-onadan birining yoki bolaning vasiysi (homiysi)ning yoxud bola kimning qaramogʻida boʻlsa, shu shaxsning arizasiga, shuningdek bola voyaga yetganidan keyin uning oʻzi bergan arizaga muvofiq amalga oshiriladi.
Otalikni belgilayotganda sud bolaning onasi bola tugʻilishiga qadar javobgar bilan birga yashaganligi va umumiy roʻzgʻor yuritganligi yoki ular bolani birgalikda tarbiyalaganliklari yoxud taʼminlab turganliklarini yoki javobgarning otalikni tan olganligini aniq tasdiqlovchi boshqa dalillarni eʼtiborga oladi.
Voyaga yetmagan farzandim Daʼvogar va javobgarning birgalikdagi turmushidan tug‘ilgan farzandining F.I.Sh.i mening qaramogʻimda tarbiyalanib kelmoqda. Javobgar Javobgarning F.I.O.si esa farzandimga oʻz ixtiyori bilan otalikni tan olish toʻgʻrisida FHDYO boʻlimiga murojaat qilmasdan kelayotganligi va uning taʼminoti uchun menga doimiy moddiy yordam bermasdan kelayotganligi tufayli sudga ushbu mazmundagi daʼvo arizasi bilan murojaat qilishga majbur boʻldim.
Oʻzbekiston Respublikasi Oila kodeksining 96-moddasiga asosan, ota-ona voyaga yetmagan bolalariga taʼminot berishi shart. Voyaga yetmagan bolalariga taʼminot berish majburiyatini ixtiyoriy ravishda bajarmagan ota (ona)dan sudning hal qiluv qaroriga yoki sud buyrugʻiga asosan aliment undiriladi.
Yuqoridagilarga koʻra va Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 2011-yil 25-noyabrdagi “Sudlar tomonidan otalikni belgilashga oid ishlarni koʻrishda qonunchilikning qoʻllanilishi toʻgʻrisida”gi 8-sonli qarori, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 189-191-moddalari, Oʻzbekiston Respublikasi Oila kodeksining 62, 96, 99-moddalariga asoslanib, suddan
SOʻ R A Y M A N:
1. Javobgar, Javobgarning tug‘ilgan sanasi yilda tugʻilgan, millati Javobgarning millati,Javobgarning yashash manzili manzilida yashovchi Javobgarning F.I.O.si ni Daʼvogar va javobgarning birgalikdagi turmushidan farzandi tug‘ilgan sana da tugʻilgan farzandim Daʼvogar va javobgarning birgalikdagi turmushidan tug‘ilgan farzandining F.I.Sh.i ga nisbatan otaligini belgilashingizni;
2. Javobgardan mening foydamga voyaga yetmagan farzandimDaʼvogar va javobgarning birgalikdagi turmushidan tug‘ilgan farzandining F.I.Sh.i ning moddiy taʼminoti uchun javobgarning har oydagi ish haqi va boshqa turdagi barcha daromadlarining 1/4 qismi miqdorida aliment undirish toʻgʻrisida hal qiluv qarori qabul qilishingizni.

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подано исковое заявление |
Истец: Ф.И.О. Истца проживающий по адресу Адрес Истца |
Телефон: Телефон Истца Адрес электронной почты: Адрес электронной почты Истца |
Ответчик: Ф.И.О. Ответчика адрес Адрес Ответчика |
Телефон: Телефон Ответчика Адрес электронной почты: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: Об установлении отцовства и взыскании алиментов
(Об установлении отцовства и взыскании алиментов)
Я, Ф.И.О. Истца,познакомилась (познакомился) с Ответчиком Ф.И.О. Ответчика Дата знакомства Истца и Ответчика ,и мы планировали в дальнейшем создать семью. В течение Период совместного проживания Истца и Ответчика без оформления законного брака мы проживали вместе, не вступая в законный брак. В совместном браке Дата рождения совместного ребенка Истца и Ответчика у нас родился ребенок Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчика.Затем у нас с Ответчиком Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчика появились противоречия, стали возникать конфликты и Период раздельного проживания Истца и Ответчика мы проживаем раздельно. Потому что Причины раздельного проживания Истца и Ответчика
Так как у меня с Ф.И.О. Ответчика не был зарегистрирован законный брак и Ответчик не признает факт отцовства по отношению к собственному ребенку, отделом ЗАГС Дата выдачи Свидетельства о рождении ребенка Истца и Ответчика на нашего ребенка было оформлено свидетельство о рождении Серия, номер Свидетельства о рождении, выданного ребенку Истца и Ответчика,в котором я указана в качестве матери-одиночки. В связи с этим ребенку присвоена моя фамилия. А это ущемляет интересы ребенка, поскольку лишает его права на содержание за счет отца (получение алиментов). А ведь во время рождения ребенка мы еще жили вместе с Ответчиком. Только позднее он перестал с нами общаться. Это могут подтвердить фотографии, на которых Ответчик запечатлен вместе с нашим ребенком.
Согласно пункту 8 Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан №8 от 25 ноября 2011 года «О применении судами законодательства при рассмотрении дел об установлении отцовства» «совместное проживание и ведение общего хозяйства ответчика с матерью ребенка могут подтверждаться наличием обстоятельств, характерных для семейных отношений (проживание в одном жилом помещении во время зачатия и до рождения ребенка, ведение общего бюджета, совместное питание, взаимная забота, приобретение имущества для совместного пользования и т. п.)».
Кроме того, мое совместное проживание с Ответчиком подтверждается документально Сходом граждан махалли Наименование Схода граждан махалли, подтвердившего семейное проживание Истца и Ответчика и составившего об этом свидетельство .Эти обстоятельства подтверждаются и свидетелями Ф.И.О. свидетелей, подтверждающих факты совместного семейного проживания Истца и Ответчика.
Согласно статье 62 Семейного кодекса Республики Узбекистан «установление отцовства в судебном порядке производится по заявлению одного из родителей или опекуна (попечителя) ребенка либо лица, на иждивении которого находится ребенок, а также по заявлению самого ребенка по достижении им совершеннолетия.»
При установлении отцовства суд принимает во внимание совместное проживание и ведение общего хозяйства матерью ребенка и ответчиком до рождения ребенка или совместное воспитание либо содержание ими ребенка или иные доказательства, с достоверностью подтверждающие признание ответчиком отцовства.
Мой несовершеннолетний ребенок Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчика находится на моем попечении. Поскольку Ответчик 8888 добровольно не обращается в отдел ЗАГС за признанием своего отцовства по отношению к моему ребенку и не оказывает мне постоянную материальную поддержку в его содержании я была вынуждена обратиться в суд с исковым заявлением подобного смысла.
Встатье 96 Семейного кодекса Республики Узбекистан закреплено, что «родители обязаны содержать своих несовершеннолетних детей. С родителей, не выполняющих обязанности содержать несовершеннолетних детей добровольно, производится взыскание алиментов по решению суда или судебному приказу.»
Всоответствии с вышеизложенным и на основании Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан №8 от 25 ноября 2011 года «О применении судами законодательства при рассмотрении дел об установлении отцовства», статей 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статей 62, 96, 99 Семейного кодекса Республики Узбекистан,
Установить отцовство Ответчика Ф.И.О. Ответчика,Дата рождения Ответчика рождения,
национальность Национальность Ответчика,проживающего по адресу Адрес Ответчика,по отношению к родившемуся Дата рождения совместного ребенка Истца и Ответчика моему ребенку Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчика.
Принять решение о взыскании с Ответчика в мою пользу на
материальное обеспечение моего ребенка Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчикаалиментов в размере ¼ части ежемесячного заработка и всех доходов других видов.