Iltimosnoma rekvizitlari
• Qonunchilikka ko‘ra, ayni bir taraflar ishtirok etayotgan bir turdagi bir nechta ish yoxud bir shaxsning turli javobgarlarga yoki bir nechta daʼvogarning ayni bitta javobgarga nisbatan arizalari bo‘yicha bir nechta ishlar birlashtirilishi mumkin.
Fuqarolik ishlari boʻyicha Iltimosnoma berilgan fuqarolik sudi nomiga
Iltimosnoma beruvchi shaxsning yashash manzilida yashovchi
Iltimosnoma beruvchi shaxsning F.I.Osidan
ishlarni bir ish yurituviga birlashtirish toʻgʻrisida
Fuqarolik ishlari boʻyicha Iltimosnoma berilgan fuqarolik sudi nomi sudining ish yurituvida daʼvogar Birinchi ish bo‘yicha daʼvogarning F.I.Osining javobgar Birinchi ish javobgarning F.I.Osisiga nisbatan Birinchi daʼvo ariza mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizasi yuzasidan qoʻzgʻatilgan ish mavjud.
Xuddi shuningdek, shu sudning ish yurituvida daʼvogar Ikkinchi ish bo‘yicha daʼvogarning F.I.Osining javobgar Ikkinchi ish bo‘yicha javobgarning F.I.Osiga nisbatan Ikkinchi daʼvo ariza mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizasi yuzasidan fuqarolik ishi mavjud.
Mazkur fuqarolik ishlarini Fuqarolik ishlarini birlashtirish sabablari sababli bir ish yurituviga birlashtirib, koʻrib chiqish mazkur fuqarolik ishlarini oʻz vaqtida va toʻgʻri hal qilinishiga olib keladi.
O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 197-moddasiga ko‘ra, sudya mazkur sudning ish yuritishida ayni bir taraflar ishtirok etayotgan bir turdagi bir nechta ish yoxud bir shaxsning turli javobgarlarga yoki bir nechta daʼvogarning ayni bitta javobgarga nisbatan arizalari bo‘yicha bir nechta ish mavjudligini aniqlasa, bu ishlarni birgalikda ko‘rish uchun bitta ish yuritishga birlashtirishga, agar bunday birlashtirish ishning o‘z vaqtida va to‘g‘ri hal qilinishiga olib kelsa, haqli. Ishlarni birlashtirish to‘g‘risida ajrim chiqariladi. Birlashtirilgan ishlarni ko‘rish muddati keyinroq qo‘zg‘atilgan ish bo‘yicha belgilanadi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 197 va 204-moddasi birinchi qismining 14-bandiga asoslanib,
Daʼvogar Birinchi ish bo‘yicha daʼvogarning F.I.Osining javobgar Birinchi ish javobgarning F.I.Osi ga nisbatan Birinchi daʼvo ariza mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizasini hamda daʼvogar Ikkinchi ish bo‘yicha daʼvogarning F.I.Osining javobgar Ikkinchi ish bo‘yicha javobgarning F.I.Osiga nisbatan Ikkinchi daʼvo ariza mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizasi yuzasidan qoʻzgʻatilgan fuqarolik ishlarini bir ish yurituviga birlashtirishni.

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подано ходатайство |
Всуде по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подано ходатайство в производстве находится гражданское дело, возбужденное по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по первому делу в отношении Ф.И.О. Ответчика по первому делу о Содержание первого искового заявления .
Также в этом же суде в производстве находится гражданское дело, возбужденное по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по второму делу в отношении Ф.И.О. Ответчика по второму делу о Содержание второго искового заявления .
Согласно статье 197 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, судья, установив, что в производстве данного суда имеются несколько однородных дел, в которых участвуют одни и те же стороны, либо несколько дел по заявлениям одного лица к разным ответчикам или нескольких истцов к одному и тому же ответчику, вправе объединить эти дела в одно производство для совместного рассмотрения, если такое объединение приведет к своевременному и правильному разрешению дела. О соединении дел выносится определение. Срок рассмотрения объединенных дел cустанавливается по делу, возбужденному позже.
Всвязи с тем, что Причины объединения гражданских дел в одно делопроизводство,считаю целесообразным необходимость объединения этих гражданских дел в одно производство.
Исходя из вышеизложенного, на основании статьи 197 и пункта 14 статьи 204 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Объединить в одно производство гражданское дело по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по первому делу в отношении Ф.И.О. Ответчика по первому делу о Содержание первого искового заявления и гражданское дело, возбужденное по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по второму делу в отношении Содержание второго искового заявления о Причины объединения гражданских дел в одно делопроизводство.