Harbiy xizmatga chaqirilganligi munosabati bilan mehnat shartnomasini bekor qilish to‘g‘risida buyruq
Asos
Harbiy xizmatga chaqirilganligi munosabati bilan mehnat shartnomasini bekor qilish to‘g‘risida
Mehnat kodeksi 168-moddasiga asosan mehnat shartnomasini taraflarning xohish-irodasiga bog‘liq bo‘lmagan holatlarga ko‘ra bekor qilish asoslaridan biri xodimning harbiy yoki muqobil xizmatga chaqirilganligi hisoblanadi. Xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasi ushbu asosga ko`ra bekor qilinayotganda xodimga mehnat kodeksi 173-moddasiga asosan ishdan bo`shatish nafaqasi to`lanishi lozim.
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksi 168, 173-moddalariga asosan,
1. Xodimning F.I.O siTashkilot nomi Xodimning lavozimi harbiy xizmatga chaqirilganligi sababli u bilan tuzilgan mehnat shartnomasi Mehnat shartnomasi bekor qilinadigan sanadan boshlab bekor qilinsin va unga oʻrtacha oylik ish haqi miqdorida ishdan boʻshatish nafaqasi toʻlansin.
2. Buxgalteriya bo‘limiga: xodim Xodimning F.I.O siga tegishli toʻlovlar amaldagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshirilsin.
Asos: O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 168, 173-moddalari, Mudofaa ishlari bo`limi joylashgan hudud nomi tuman (shahar) Mudofaa ishlari boʻlimining Mudofaa ishlari bo`limi tomonidan berilgan chaqiruv qog`ozining sanasi va sonisonli chaqiruv qogʻozi.

Приказ о расторжении трудового договора в связи с призывом на военную службу
Согласно статье 168 Трудового кодекса одним из оснований расторжения трудового договора по обстоятельствам, не зависящим от воли сторон, является призыв работника на военную или альтернативную службу. При расторжении трудового договора с работником по данному основанию ему выплачивается выходное пособие в соответствии со статьей 173 Трудового кодекса.
Согласно статьям 168, 173 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
1. В связи с призывом на военную службу Должность работника Фамилия, имя, отчество работника заключенный с ним трудовой договор расторгается с Дата прекращения трудового договора числа и ему выплачивается выходное пособие в размере среднемесячной заработной платы.
2. Выплаты в бухгалтерию: работнику Фамилия, имя, отчество работника производить в соответствии с действующим законодательством.
Основание: Статьи 168, 173 Трудового кодекса Республики Узбекистан, повестка № Дата и номер повестки, выданной Отделом по делам обороны отдела обороны Название района, где расположено Отдел по делам обороны района (города).