Malaka oshirishga yuborish to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksi 371-modda. Kasbga tayyorlash, qayta tayyorlash va malaka oshirish chog‘ida xodimlarning huquq va majburiyatlari
Xodimlar ushbu Kodeksda, mehnat to‘g‘risidagi boshqa huquqiy hujjatlarda, mehnat shartnomasida belgilangan tartibda kasbga tayyorlash, qayta tayyorlash va malaka oshirishdan o‘tish huquqiga ega.
Kasbga tayyorlash, qayta tayyorlash va malaka oshirishdan o‘tish chog‘ida xodimlar ta’lim tashkilotida belgilangan qoidalarga rioya etishi, kasbga tayyorlash, qayta tayyorlash va malaka oshirish natijalarini ish beruvchiga taqdim etishi shart. Kasbga tayyorlash, qayta tayyorlash va malaka oshirishdan o‘tish chog‘ida xodimlarning zimmasida ushbu Kodeksda, boshqa normativ-huquqiy hujjatlarda va mehnat to‘g‘risidagi o‘zga huquqiy hujjatlarda, mehnat shartnomasida belgilangan boshqa majburiyatlar ham bo‘lishi mumkin.
1. Xodimning F.I.O.si - Tashkilot nomi Xodimning lavozimi Malaka oshirish boshlanadigan sanadan Malaka oshirish tugaydigan sanagacha Malaka oshirish markazining nomiga malaka oshirish uchun yuborilsin.
2. Xodimning F.I.O.si malaka oshirish davrida bo‘lgan davrida uning vazifasini vaqtincha bajarish Xodim malaka oshirish davrida bo‘lgan payta uning vazifasini bajaruvchi shaxsning F.I.O.si zimmasiga yuklatilsin.

Приказ о направлении на повышение квалификации
Статья 371 Трудового кодекса Республики Узбекистан. Права и обязанности работников по подготовке, переподготовке и повышению квалификации
Работники имеют право на профессиональную подготовку, переподготовкуи повышение квалификации в порядке, установленном настоящим Кодексом, иными нормативно-правовыми актами о труде и трудовым договором.
При профессиональной подготовке, переподготовке и повышении квалификации работники обязаны соблюдать правила, установленные образовательнйо организацией и представлять работодателю результаты профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации. В период профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации на работников могут возлагаться и иные обязанности, предусмотренные данным Кодексом, другими нормативно-правовыми актами и трудовым договором.
1. Ф.И.О. сотрудника Название организации; должность сотрудника от Дата начала повышения квалификации до Дата окончания повышения квалификации направить Наименование центра по повышению квалификации (в организацию) для повышения квалификации.
2.4 Впериод повышения квалификации выполнение его задач временно возложить на Ф.И.О. лица, выполняющего задачи работника в период прохождения им повышения квалификации.