O‘qishga kirganligi munosabati bilan mehnat shartnomasini bekor qilish toʻgʻrisida buyruq
Mehnat shartnomasini xodimning tashabbusiga ko‘ra bekor qilish to‘g‘risidagi ariza u o‘z ishini davom ettirishi mumkin emasligi (ta’lim tashkilotiga qabul qilinganligi, pensiyaga chiqqanligi, saylab qo‘yiladigan lavozimga saylanganligi va boshqa hollarda) bilan bog‘liq bo‘lgan hollarda ish beruvchi mehnat shartnomasini xodim iltimos qilayotgan muddatda bekor qilishi kerak.
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 160-moddasiga muvofiq,
1. Xodimning F.I.O.siTashkilot nomi Xodimning lavozimi lavozimidan Mehnat shartnomasi bekor qilinadigan sanadan kunduzgi boʻlimga oʻquv yurtiga qabul qilinganligi sababli, oʻz xohishiga koʻra u bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinsin.
2. Buxgalteriya bo‘limiga: xodim Xodimning F.I.O.siga tegishli toʻlovlar amaldagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshirilsin.
Asos: O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 160-moddasi, Xodimning F.I.O.sining arizasi, oʻquv yurtiga qabul qilinganlik haqidagi hujjat nusxasi.

Приказ о расторжении трудового договора в связи с зачислением на учебу
Вслучаях, когда заявление работника о расторжении трудового договора по его инициативе связано с невозможностью продолжения им трудовой деятельности (поступление в учебное заведение, выход на пенсию, избрание на выборную должность и т. п.), работодатель обязан расторгнуть трудовой договор в срок, указанный работником.
Всоответствии со статьей 160 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
1. Трудовой договор, заключенный с Должность работника Название организации Ф.И.О. работника,расторгнуть с Дата прекращения трудового договора по его собственному желанию в связи с поступлением на очное отделение образовательного учреждения.
2. Выплаты в бухгалтерию: работнику Ф.И.О. работника произвести в соответствии с действующим законодательством.
Основание: Статья 160 Трудового кодекса Республики Узбекистан, заявление Ф.И.О. работника,копия документа, подтверждающего зачисление в учебное заведение.