O‘quvchilarga uyda yakka tartibda ta’lim olishni tashkil etish to‘g‘risida buyruq
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktabrdagi 638-son qarori 4-ilovasi bilan tasdiqlangan “Jismoniy, aqliy, sensor yoki ruhiy nuqsonlari bo‘lgan, shuningdek, uzoq vaqt davolanishga muhtoj bo‘lgan bolalarga uyda yakka tartibda ta’lim berish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom hamda O‘quvchi tahsil oladigan maktab tartib raqami-maktab direktorining Maktab direktori tomonidan chiqarilgan bildirgi sanasi-yildagi bildirgisiga asosan, buyuraman:
1. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktabrdagi 638-son qarori 4-ilovasi bilan tasdiqlangan “Jismoniy, aqliy, sensor yoki ruhiy nuqsonlari bo‘lgan, shuningdek, uzoq vaqt davolanishga muhtoj bo‘lgan bolalarga uyda yakka tartibda ta’lim berish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom O‘quvchi tahsil oladigan maktab tartib raqami-maktab direktorining Maktab direktori tomonidan chiqarilgan bildirgi sanasi-yildagi bildirgisi asos va ijro uchun qabul qilinsin.
2. Ilovada ko‘rsatilgan O‘quvchi tahsil oladigan maktab tartib raqami-maktab O‘quvchi tahsil oladigan sinf-sinf o‘quvchisi O‘quvchining F.I.O.si uyda yakka tartibda ta’lim olishi inobatga olinsin.
3. Uyda yakka tartibda ta’lim olish muddati Yakka tartibda ta’lim olish muddatining tugash sanasi kuni tugashi nazoratga olinsin.
4. Maktab joylashgan hudud nomi tuman (shahar) Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi ta’lim muassasalari faoliyatini tashkil etish shu’basi xodimi Ta’lim muassasalari faoliyatini tashkil etish shu’basi mas’ul xodimining F.I.O.si hamda bo‘lim metodist-psixologi Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi metodist-psixologining F.I.O.siga:
o‘quvchiga uyda yakka tartibda ta’lim olishi uchun barcha me’yoriy hujjatlarni Nizom asosida rasmiylashtirish;
o‘quvchining uyda yakka tartibda ta’lim olishi uchun ta’lim muassasasi va ota-onasi tomonidan yaratib beriladigan barcha shart-sharoitlarni nazorat qilish;
o‘quvchining uyda yakka tartibda ta’lim olishi uchun ta’lim muassasasi va ota-onasi tomonidan yaratib beriladigan barcha shart-sharoitlarni o‘rganish va mudir huzuridagi yig‘ilishlarda muhokamaga qo‘yish vazifalari yuklatilsin.
5.O‘quvchi tahsil oladigan maktab tartib raqami-maktab direktoriga:
o‘quvchining uyda yakka tartibda ta’lim olishini tashkil etish bo‘yicha ta’lim muassasasining buyrug‘ini ishlab chiqish;
o‘quvchilarning uyda yakka tartibda ta’lim olishini tashkil etish bo‘yicha belgilangan tartibda dars jadvalini ishlab chiqish;
zaruriyatga qarab doska, parta, stul, darslik va o‘quv adabiyotlari hamda qishki kiyim bilan ta’minlash;
o‘quvchiga dars beruvchi fan o‘qituvchilarini o‘z vaqtida mashg‘ulotlarni o‘tishini, dars rejalarining mukammalligini, o‘quvchining baholash daftarlarini yuritilishini nazorat qilish va o‘zlashtirish samaradorligini yig‘ilishlarda tahlil qilish;

Об организации индивидуального обучения учащегося на дому
На основании Положения «О порядке предоставления индивидуального образования на дому детям с недостатками физического, психического, сенсорного или духовного развития, а также нуждающимся в длительном лечении», утвержденного Приложением 4 к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 638 от 12 октября 2021 года, и рапорта директора школы № Порядковый номер школы, в которой обучается учащийся от Дата рапорта, подготовленного директором школы
1. Принять за основу и к реализации рапорт директора школы № Порядковый номер школы, в которой обучается учащийся от Дата рапорта, подготовленного директором школы и Положение «О порядке организации индивидуального обучения на дому детей с недостатками физического, психического, сенсорного или духовного развития, а также детей, нуждающихся в длительном лечении», утвержденное приложением 4 к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 638 от 12 октября 2021 года.
2. Принять к сведению, что ученик Класс, в котором учится учащийся класса школы №Порядковый номер школы, в которой обучается учащийся Фамилия, имя, отчество учащегося обучается в домашних условиях по индивидуальной программе.
3. Период индивидуального домашнего обучения должен контролироваться до конца Дата истечения срока индивидуального обучения дней.
4. Возложить на сотрудника Сектора организации деятельности образовательных учреждений Отдела дошкольного и школьного образования 9999 района (города) Ф.И.О. ответственного работника сектора организации деятельности образовательных учреждений и методиста-психолога данного отдела Ф.И.О. методиста-психолога отдела дошкольного и школьного образования
-оформление всех нормативных документов для получения обучающимся индивидуального образования на дому на основе Положения;
-контроль за всеми условиями, созданными образовательным учреждением и родителями обучающегося на дому для его индивидуального обучения;
-изучение всех условий, созданных образовательным учреждением и родителями для индивидуального обучения учащегося на дому и обсуждение их на заседаниях, проводимых в присутствии заведующего.
5. Возложить на директора школы Порядковый номер школы, в которой обучается учащийся обязанности по:
-разработке приказа образовательного учреждения по организации индивидуального обучения обучающегося на дому;
-разработке расписания занятий в установленном порядке для организации индивидуального обучения обучающегося на дому;
–предоставлению досок, парт, стульев, учебников и учебной литературы, а также зимней одежды по мере необходимости;
-контролю своевременности выполнения учебных занятий учителями-предметниками, обучающими учащихся, правильности составления учебных планов, ведения дневников успеваемости учащихся, а также осуществления анализа эффективности обучения на собраниях;
–контролю завершения Дата истечения срока индивидуального обучения-дневного периода индивидуального домашнего обучения.