O‘z mehnat majburiyatlarini bir marta qo‘pol ravishda buzganligi sababli mehnat shartnomasini bekor qilish toʻgʻrisida buyruq
O‘z mehnat majburiyatlarini bir marta qo‘pol ravishda buzganligi sababli mehnat shartnomasini bekor qilish toʻgʻrisida
Mehnat kodeksining 162-moddasi. Xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilishga olib kelishi mumkin bo‘lgan mehnat majburiyatlarining bir marta qo‘pol ravishda buzilishlari ro‘yxatini belgilash
Xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilishga olib kelishi mumkin bo‘lgan mehnat majburiyatlarining bir marta qo‘pol ravishda buzilishlari ro‘yxati:
ichki mehnat tartibi qoidalari;
ushbu Kodeksda nazarda tutilgan hollarda tashkilot mulkdori va rahbari o‘rtasida tuzilgan mehnat shartnomasi, shuningdek xodim va ish beruvchi o‘rtasidagi mehnat shartnomasi;
o‘ziga nisbatan intizom to‘g‘risidagi ustavlar va nizomlarning amal qilishi tatbiq etiladigan ayrim toifadagi xodimlarga nisbatan qo‘llaniladigan intizom to‘g‘risidagi ustavlar hamda nizomlar bilan belgilanadi.
Xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilishga olib kelishi mumkin bo‘lgan mehnat majburiyatlarining bir marta qo‘pol ravishda buzilishlari ro‘yxatini belgilashda nojo‘ya xatti-harakatning og‘ir-yengilligidan hamda bunday nojo‘ya xatti-harakat keltirib chiqarishi mumkin bo‘lgan oqibatlardan kelib chiqish lozim.
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 161, 162-moddalariga muvofiq,
1. Xodimning familiyasi, ismi, otasining ismi -Tashkilot nomi Xodimning lavozimi Xodim tomonidan sodir etilgan mehnat munosabatlarini bir marta qo‘pol buzish sababi u bilan tuzilgan mehnat shartnomasi Xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinadigan sanadan bekor qilinsin.
2. Buxgalteriya bo‘limiga: xodim Xodimning familiyasi, ismi, otasining ismiga tegishli toʻlovlar amaldagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshirilsin.
3. Mehnat shartnomasi bekor qilingan kuni xodimga uning mehnat daftarchasi va mehnat shartnomasining bekor qilinishi haqidagi buyruqning nusxasi berilishi ta’minlansin.
Asos: O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 161-moddasi 2-qismining 5-bandi, Xoʻjalik ishlari boʻyicha boshliq oʻrinbosarining bildirgisi, Xodimning familiyasi, ismi, otasining ismi tushuntirish xati (yoki tushuntirish xati yozishdan bosh tortganligini tasdiqlovchi dalolatnoma).

Орасторжении трудового договора в связи с однократным грубым нарушением работником трудовых обязанностей
ВСтатье 162 Трудового кодекса Республики Узбекистан «Определение перечня однократных грубых нарушений трудовых обязанностей, за которые может последовать прекращение трудового договора с работником» говорится, что:
Перечень однократных грубых нарушений трудовых обязанностей, за которые может последовать прекращение трудового договора с работником, определяется:
правилами внутреннего трудового распорядка;
трудовым договором между собственником и руководителем организации, а также трудовым договором между работником и работодателем в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом;
уставами и положениями о дисциплине в отношении отдельных категорий работников, на которых распространяется действие уставов и положений о дисциплине.
При определении перечня однократных грубых нарушений трудовых обязанностей, за которые может последовать прекращение трудового договора с работником, следует исходить из тяжести проступка и последствий, которые этот проступок может повлечь.
Всоответствии со статьями 161 и 162 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
1. Трудовой договор, заключенный с Должность работника Название организации Фамилия, имя, отчество работника,расторгнуть с 8888 в связи с Причина однократного грубого нарушения трудовых обязанностей, допущенного работником.
2. Отделу бухгалтерии: выплаты работнику Фамилия, имя, отчество работника произвести в порядке, установленном действующими правовыми документами.
3. Обеспечить в день расторжения трудового договора выдачу работнику трудовой книжки и копии приказа о расторжении трудового договора.
Основание: пункт 5 части 2 статьи 161 Трудового кодекса Республики Узбекистан, заявление заместителя начальника по экономическим вопросам, объяснительная записка Фамилия, имя, отчество работника (или документ, подтверждающий отказ от написания объяснительной записки).